667 Shares 7144 views

Funkcja i struktura płytek

Płytki krwi, które są zaprojektowane do czynienia z nagłą utratą krwi, zwanych płytkami krwi. Gromadzą się one w miejscach uszkodzeniu naczyń krwionośnych i skleić je ze specjalną wtyczką.


płytki wygląd

struktura płytek można zobaczyć pod mikroskopem. Wyglądają one jak płyty, których średnica waha się od 2 do 5 mikronów. Objętość każdej z nich wynosi około 5-10 mikronów 3.

W swojej strukturze, że płytki są złożonymi. On jest reprezentowany przez układ mikrotubul, błon organelli, i mikrowłókien. Nowoczesne technologie pozwalają obniżyć płytę rozrzuconymi rękami i nogami na dwie części i przydzielić mu liczbę stref. W ten sposób udało się zidentyfikować cechy struktury płytek. Każda płytka składa się z wielu warstw: strefę obwodową, zol-żel, wewnątrzkomórkowych organelli. Każdy z nich ma swoją własną funkcję i przeznaczenie.

warstwa zewnętrzna

Obszar brzegowy zawiera membranę trzy warstwy. Struktura płytek tak, że na zewnętrznej jego stronie znajduje się warstwa zawierająca plazmatycznych czynników odpowiedzialnych za krzepliwość krwi, specyficznych receptorów i enzymów. ich grubość jest mniejsza niż 50 nm. Receptory tej warstwy płytek krwi jest odpowiedzialny za aktywację tych komórek i ich zdolność do adhezji (przylegania do podśródbłonka) i agregacji (możliwości połączone ze sobą).

Ponadto, membrana fosfolipid zawiera specjalny czynnik 3 lub tak zwanej matrycy. Ta część jest odpowiedzialny za powstawanie aktywnych kompleksach razem z czynnikami krzepnięcia osocza odpowiedzialnych za krzepliwość krwi.

Ponadto, jest to kwas arachidonowy. Jest to ważny składnik fosfolipazy A. że stanowi kwasu potrzebnego do syntezy prostaglandyn. Oni z kolei, są przeznaczone do powstawania tromboksanu A 2, która jest niezbędna dla silnego agregacji płytek krwi.

glikoproteiny

Struktura płytek nie są ograniczone obecnością w błonie zewnętrznej. Jej dwuwarstwy lipidowej są glikoproteiny. Są one przeznaczone do wiązania płytek krwi.

Tak więc, glikoproteiny to receptor, który jest odpowiedzialny za przyłączenie do podśródbłonkowych kolagenu tych komórek we krwi. Zapewnia ono przyleganie płytek, rozkładając je i łączące je z innym białkiem – fibronektyna.

Glikoproteina II przeznaczony jest do wszystkich rodzajów agregacji płytek krwi. Zapewnia wiązanie fibrynogenu we krwi tych komórek. To przez ten proces ustaje agregacji i redukcji (cofania) z tego grona.

Ale glikoproteiny V do utrzymania związku płytek. On jest hydrolizowany przez trombinę.

Jeżeli w tej warstwie zmniejsza płytek glikoprotein błonowych różne artykuły, staje się przyczyną zwiększonego krwawienia.

Zol-żel

Wzdłuż drugiej płytki znajdującej się poniżej warstwy błony znajduje się pierścień mikrotubul. Struktura płytek w ludzkiej krwi jest to, że rurki te mają urządzenia skurczowej. Tak więc, po stymulacji tych płyt przesuwa pierścień jest ściskany i granulki do środka komórki. W rezultacie, są one kompresowane. Wszystko to powoduje wydzielanie ich zawartości na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki specjalnemu systemowi otwartych kanalików. Proces ten nazywany jest „granulki centralizacja”.

Dzięki redukcji pierścienia mikrotubul również staje się możliwe, aby utworzyć pseudopods że tylko sprzyja wzrost zdolności agregacji.

wewnątrzkomórkowych organelli

Trzecia warstwa zawiera granulki glikogenu, mitochondria, a-granulaty, ciała gęste. Ta tak zwana strefa organelli.

organy zawierają gęste, ADP, ATP, serotoninę, wapń, adrenaliny i noradrenaliny. Wszystkie z nich są niezbędne, aby móc pracować płytki. Struktura i działanie tych komórek zapewniają przyczepność i gojenie się ran. Zatem ADP wytwarzane podczas mocowania płytek krwi do ścian naczyń krwionośnych, jest również odpowiedzialny za to, że wspomniana płyta z obiegu nadal przyłączyć się do tych już zatrzymany. Wapnia, reguluje natężenie przyczepności. Serotonina jest wytwarzany przez uwalnianie płytek granulki. Zapewnia przy przerwie zwężenie naczyń z prześwitem.

Granulki alfa, organelli, znajdujące się w obszarze, przyczyniają się do tworzenia się agregatów płytek krwi. Są one odpowiedzialne za stymulację wzrostu mięśni gładkich, naczynie odzyskiwania ściany mięśni gładkich.

Proces komórek tworzących

Aby poradzić sobie z tym, co jest struktura ludzkich płytek, trzeba zrozumieć skąd pochodzą i jak powstają. Proces ich pojawienie zatężono w szpiku kostnym. Jest on podzielony na kilka etapów. Początkowo tworzy megakariocytów jednostka tworząca kolonię. Od kilku etapach, jest ona przekształcona megakaryoblasts, promegakaryocyte i ostatecznie w płytkach.

Codziennie, organizm ludzki wytwarza rozkaz 66.000 komórek na 1 litr krwi. W dorosłej ludzkiej surowicy, powinna wynosić od 150 do 375, dziecko od 150 do 250 x 10 9 / l płytek. Zatem 70% z nich krążącej w organizmie, podczas gdy 30% jest gromadzony w śledzionie. Jeśli to konieczne, organizm zmniejsza i uwalnia płytki.

podstawowe funkcje

Aby zrozumieć to, co organizm potrzebne płytki krwi, trochę zrozumienia, co do których szczególności ludzkiej struktury płytek. Są one przeznaczone przede wszystkim do tworzenia probówek pierwotnych, które należy zamknąć uszkodzonego naczynia. Ponadto, płytki stanowią powierzchnię, w celu przyspieszenia reakcji krzepnięcia plazmy.

Ponadto stwierdzono, że są one niezbędne do regeneracji i gojenia różnych uszkodzonych tkanek. Płytki produkują czynniki wzrostu, przeznaczona do stymulowania rozwoju i podziałów komórek uszkodzonych.

Warto zauważyć, że mogą one szybko i na stałe przenieść się do nowego stanu. Impulsem do ich aktywacji może być każda zmiana środowiska, w tym prostym naprężenia mechaniczne.

zwłaszcza płytek

Living te krwinki długo. Przeciętny czas ich istnienia wynosi od 6,9 do 9,9 dni. Po zakończeniu tego okresu są one niszczone. W zasadzie, proces ten odbywa się w szpiku kostnym, a także w mniejszym stopniu, to jest w śledzionie i wątrobie.

Eksperci zidentyfikować pięć różnych rodzajów płytek krwi: młody, dojrzały, stary i zwyrodnieniowe formy podrażnienia. Normalnie, ciało powinno być więcej niż 90% dojrzałych komórek. Tylko w tym przypadku struktura płytek jest dobre, a oni będą w stanie wykonać wszystkich jego funkcji w całości.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że spadek stężenia tych krwinek jest przyczyną krwawienia, które jest trudne do zatrzymania. Wzrost ich liczby jest przyczyną zakrzepicy – pojawienie się skrzepów krwi. mogą zatkać naczynia krwionośne w różnych narządach ciała lub całkowicie je pokryć.

W większości przypadków, różne problemy struktura płytek nie zmienia. Wszystkie choroby są związane ze zmianami w ich stężenie w krwiobiegu. Zmniejszenie ich liczby nazywa małopłytkowość. Jeśli stężenie jest zwiększone, to określa się płytek krwi. W przypadku naruszenia aktywność tych komórek są diagnozowane trombastenią.