265 Shares 5173 views

Tętniak – wyrok śmierci?

Tętniak – rozszerzenie naczynia, ponad dwukrotnie więcej niż jego średnica normalne. Ponad 60% wszystkich tętniaków znajduje się w aorcie brzusznej. To patologia występuje częściej u osób cierpiących na reumatyzm, aortoarteritis, kiła, gruźlica, miażdżyca. Częstą przyczyną tętniaka – uraz brzucha, operacja aorty.

Mechanizm występowania

Pojawienie ekspansji jest wynikiem zmian degeneracyjnych aorty elastycznego ramy. Dzięki zwiększeniu odporności na dystalnych tętnic wzrasta ciśnienie w aorcie brzusznej. Jeśli nie ma możliwości statku wytrzymać nadciśnienie powstaje jego rozszerzenie w konkretnym miejscu. Tętniak – odcinek aorty z turbulentnego strumienia krwi, które są często utworzonej skrzepliny.

przychodnia

Przy małej średnicy tętniaka (mniej niż 20% przypadków) może objawów. W innych przypadkach, wszystkie objawy kliniczne tętniaków podzielone są typowe i pośrednie. Typowy pulsacyjny ból brzucha, hałas podczas skurczu serca tętniaka. Ból może przypominać wątroby lub nerek, kolki, zlokalizowaną na lewo od pępka mogą promieniować z tyłu lub na pasie.

znaki pośrednie

  • zespół brzucha: nudności, wymioty, brak apetytu, utrata masy ciała.
  • syndrom urologiczny: krwiomocz Zaburzenia dizuricheskie.
  • Zespół Ishioradikulyarny: ból, zaburzenia czucia i silnik w nogach.
  • Przewlekłe niedokrwienie nóg syndrom: chromanie przestankowe, zmiany troficzne.

Tętniak – stale postępującą chorobę. Ponad połowa pacjentów umiera w ciągu 2 lat od diagnozy jakichkolwiek komplikacji.

diagnostyka

Badanie USG pozwala określić lokalizację i wymiary edukacji. Na monitorze tętniaka – zaokrąglonym przedłużenie pojemnika z wyraźnych konturów, pristenochnymi nakładek i utrzymujących przepływ turbulentny. Angiografia wykazała poszerzenie aorty. Obraz rentgenowski w przeglądzie narządów jamy brzusznej można zaobserwować inne kontury aorty osadzania zwapnienia, często towarzyszy zagłębień kręgów – Uzury. W temperaturze pokojowej w określonym składzie kolistych wyraźnych zarysów, cienkich ścianach, skrzeplinom i zwapnień.

leczenie

Tętniak – choroba, w której zdecydowana większość przypadków operacja jest wykonywana, co wiąże się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia powikłań. Operacja jest przeciwwskazany u pacjentów, którzy cierpieli ostry zawał mięśnia sercowego, mają historię niewydolności krążenia, udar mózgu.

interwencja operative

Istnieją różne opcje leczenia chirurgicznego:

  • usunięcie tętniaka z worka tętniaka aorty lub protetycznego przeszczepu bocznego;
  • bez usuwania worka tętniaka z vnutrimeshkovym protezy.

Protetyka często towarzyszy aortofemoral protetyki. Śmiertelność po interwencji była mniejsza niż 10%. Na wysokie ryzyko zabiegu stentowania aorty jest wykonywana: prowadzenie przez tętnicy udowej samodzielnego poszerzania protezy.

skomplikowane tętniaki

Konsekwencje tętniaka jest bezpośrednio zależny od jego wielkości: im większa jest – bardziej prawdopodobne jest pęknięcie lub wiązki.