300 Shares 2620 views

Kto wynalazł bombę atomową? Historia bomby atomowej

Kto wynalazł bombę atomową, nawet wyobrazić tragiczne skutki, które mogą wynikać to wspaniały wynalazek XX wieku. Przed tym superbroń doświadczanych przez mieszkańców japońskich miast Hiroszimę i Nagasaki, to zostało zrobione bardzo długą drogę.

początek

W kwietniu 1903, w Paryżu w ogrodzie słynnego fizyka swoich przyjaciół zebranych we Francji Paul Langevin. Okazją była obrona tezy o młodych i utalentowanych naukowców Marii Kyuri. Wśród znamienitych gości był słynny brytyjski fizyk Sir Ernest Rutherford. W środku zabawy było zgaszone światło. Mariya Kyuri ogłosił, że wszystko zaskoczy dzisiaj. Uroczystym Per Kyuri się małą rurkę z solami radu, która zapala się na zielono, co powoduje niezwykły obecny radości. Później goście gorąco rozmawialiśmy o przyszłości tego zjawiska. Wszyscy zgodzili się z opinią, że z powodu radu odważyłby ostre problem braku energii. To wszystko inspiruje nowe badania i dalsze perspektywy. Jeśli więc, powiedziano im, że praca laboratoryjna z elementami radioaktywnymi byłoby początkiem XX wieku straszna broń, nie wiadomo, co będzie ich reakcja. To właśnie wtedy rozpoczął historię bomby atomowej, który zabił setki tysięcy japońskich cywilów.

przodzie gra krzywej

17 grudnia 1938 niemiecki naukowiec Otto Gannom wpłynęło niezbity dowód rozpadu uranu w mniejszych cząstek elementarnych. W rzeczywistości, udało mu się rozdzielić atom. W świecie naukowym, został uznany za kamień milowy w historii ludzkości. Otto Hahn nie podzielał poglądów politycznych Trzeciej Rzeszy. Dlatego też, w tym samym, w roku 1938, naukowiec został zmuszony przenieść się do Sztokholmu, gdzie wraz z Fridrihom Shtrassmanom kontynuował badania naukowe. Obawiając się, że nazistowskie Niemcy najpierw uzyskać straszliwą broń, napisał list do amerykańskiego prezydenta z ostrzeżeniem o nim. Wiadomość o ewentualnej uprzedzić wielce zaniepokojony rządu USA. Amerykanie zaczęli działać szybko i zdecydowanie.

Kto stworzył bombę atomową? Amerykański projekt

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, grupa amerykańskich naukowców, z których wiele było uciekinierzy z reżimem faszystowskim-niemieckiej w Europie, został oskarżony o rozwój broni nuklearnej. Wstępne badania, należy zauważyć, przeprowadzono w nazistowskich Niemczech. W 1940 roku rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki rozpocząć finansowanie własny program rozwoju broni atomowej. Do realizacji projektu zostało przyznane niewiarygodną sumę na owe czasy w dwa i pół miliarda dolarów. Realizacja tego projektu wybitnych fizyków tajnych XX wieku zostali zaproszeni, a wśród nich ponad dziesięciu noblistów. W sumie, to udział około 130 tysięcy pracowników, wśród których byli nie tylko wojskowych, ale także cywile. Zespół rozwój kierowany przez płk Leslie Richard Groves, nadzorca był Robert Oppenheimer. To on – człowiek, który wynalazł bombę atomową. Specjalna technika tajny budynek został zbudowany w Manhattan, który jest nam znany pod nazwą kodową „Manhattan Project”. W ciągu najbliższych kilku lat naukowcy pracują nad tajnym projektem z rozszczepienia jądrowego uranu i plutonu.

Unpacific atom Igor Kurchatova

Dziś każdy student będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto wynalazł bombę atomową do Związku Radzieckiego. A potem, na początku lat 30-tych ubiegłego wieku, nikt nie wiedział.

W 1932 roku, akademik Igor Vasilevich Kurczatow jednym z pierwszych badań jądra atomowego zaczyna się w świecie. Wnosząc ludzi podobnie myślących, Kurczatow w 1937 roku tworzy pierwszy cyklotron w Europie. W tym samym roku, on i jego podobnie myślących ludzi i stworzenia pierwszego sztucznego jądra.

W 1939 I. V. Kurczatow rozpoczyna naukę nowy kierunek – fizyka jądrowego. Po kilku sukcesów w badaniu laboratoryjnym Zjawisko naukowiec otrzymuje do swojej dyspozycji tajnym ośrodkiem badawczym, który został nazwany „Laboratorium № 2”. Dziś ten tajny zakład zwany „Arzamas-16.”

Obszar ten cel tego środka było poważne badania i rozwój broni jądrowej. Teraz staje się jasne, kto stworzył bombę atomową do Związku Radzieckiego. Jego zespół był wtedy zaledwie dziesięć osób.

Bomba atomowa być

Pod koniec 1945 roku, Igoryu Vasilevichu Kurchatovu uda się zmontować poważny zespół naukowców z ponad stu ludzi. Najlepsze umysły różnych specjalności naukowych przyjść do laboratorium z całego kraju do budowy broni jądrowej. Po zrzuceniem bomby atomowej na Hiroszimę przez Amerykanów, radzieccy naukowcy sobie sprawę, że można to zrobić ze Związku Radzieckiego. „Laboratorium № 2” otrzymał od kierownictwa gwałtownego wzrostu kraju w finansowaniu i dużego napływu wykwalifikowanych pracowników. Odpowiedzialny za tak ważnego projektu przypisany Lavrentiy Pawłowicz Beriya. Ogromne prace radzieckich naukowców przyniosły.

Semipałatyńsk

Bomba atomowa w ZSRR po raz pierwszy przetestowany na stronie testowej w Semipalatinsk (Kazachstan). 29 sierpnia 1949 o pojemności urządzenie jądrowe 22 kiloton pokręcił ziemi kazachskiej. Noblista fizyk Otto Hants powiedział: „To jest dobra wiadomość. Jeśli Rosja będzie miał broń jądrową, to nie będzie wojna. " Jest to bomba atomowa w ZSRR, jak liczba produktów szyfrowane 501 lub RDS-1, zlikwidowano monopol na amerykańskiej broni jądrowej.

Bomba atomowa. 1945 th

Wczesnym rankiem 16 lipca, „The Manhattan Project” miała swoją pierwszą udaną próbę urządzenia atomowego – bomby plutonu – na terenie stanu Alamogordo amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

Pieniądze zainwestowane w projekcie, zostały wydane. Pierwszy w historii ludzkości eksplozji atomowej powstał 5 godzin i 30 minut w godzinach porannych.

„Zrobiliśmy dzieło diabła” – powiedział później Robert Oppenheimer – kto wynalazł bombę atomową w Stanach Zjednoczonych, później zwany „ojcem bomby atomowej.”

Japonia nie poddał

Do czasu ostatecznego i pomyślnego testowania bomby atomowej, wojska radzieckie i sojusznicy ostatecznie pokonał nazistowskie Niemcy. Jednak pozostał jeden stan, który zobowiązał się do walki o dominację na Pacyfiku. Od połowy kwietnia do połowy lipca 1945 roku armia japońska była wielokrotnie przeprowadzane naloty sił sojuszniczych, powodując duże straty armii amerykańskiej. Pod koniec lipca 1945 militarystyczne rząd japoński odrzucił żądanie kapitulacji Allied zgodnie z Deklaracją poczdamskiej. W tym, w szczególności, że w przypadku nieposłuszeństwa, japońska armia czeka na szybkie i całkowite zniszczenie.

Prezydent zgadza

Rząd USA dotrzymał słowa i początek zamachu kierowane japońskie pozycje wojskowe. Naloty nie przyniosły pożądanego rezultatu, a prezydent USA Garri Trumen decyduje o inwazji wojsk amerykańskich w Japonii. Jednak komenda wojskowa zniechęca swojego prezydenta z takiej decyzji, powołując się na fakt, że amerykańska inwazja wiązałoby dużą liczbę ofiar.

Na sugestię Genri Lyuisa L. Stimson i Dwight David Eisenhower zdecydowano się przyjąć bardziej skuteczny sposób, aby zakończyć wojnę. Wielki zwolennik bomby atomowej, prezydent Stanów Zjednoczonych Sekretarza Dzheyms Frensis Birns, uważa się, że bombardowania terytorium japońskiego definitywnie zakończyć wojnę i umieścić w Stanach Zjednoczonych w pozycji dominującej, co ma pozytywny wpływ na dalszy przebieg powojennych wydarzeń na świecie. W ten sposób prezydent USA Garri Trumena przekonany, że jest to jedyna prawidłowa opcja.

Bomba atomowa. Hiroshima

Jako pierwszy cel został wybrany niewielką japońskim mieście Hiroshima liczące nieco ponad 350 tysięcy ludzi, znajdujących się w zasięgu pięciuset mil od stolicy Japonii Tokio. Po przybyciu do amerykańskiej bazy morskiej na wyspie Tinian zmodyfikowany bombowiec B-29 „Enola Gay”, bomba atomowa została zainstalowana na pokładzie samolotu. Hiroshima musiał doświadczyć działania 9 tysięcy funtów uranu-235.

To dotychczas nieznanych broni były przeznaczone dla cywilów w małym japońskim mieście. Bomber dowódcą był pułkownik Pol Uorfild Tibbets Jr. US bomba atomowa była cyniczną nazwą „The Kid”. Rano w dniu 6 sierpnia 1945 roku, około 8 godzin i 15 minut, amerykański „Little Boy” został usunięty na japońskiej Hiroszimie. Około 15 tysięcy ton trotylu zniszczyć wszelkie życie w promieniu pięciu mil kwadratowych. Sto czterdzieści tysięcy mieszkańców zostało zabitych w ciągu kilku sekund. Ocaleni z japońskim zmarł bolesną śmierć z choroby popromiennej.

Zniszczyli amerykańskiego nuklearnego „The Kid”. Jednak dewastacja Hiroszimie nie powodują natychmiastowej kapitulacji Japonii, jak tego wszyscy oczekiwaliśmy. Wtedy zdecydowano kolejne bombardowania terytorium Japonii.

Nagasaki. Niebo w ogniu

Amerykańska bomba atomowa „Fat Man” został zainstalowany na pokładzie samolotu B-29 9 sierpnia 1945 roku w tym samym miejscu, w bazie marynarki wojennej USA w Tinian. W tym czasie dowódca samolotu był major Charlz Suini. Początkowo celem strategicznym było miasto Kokura.

Jednak warunki pogodowe nie pozwoliły zrealizować nasze plany, zapobiegać dużej chmury. Charlz Suini poszedł do drugiej rundy. O godzinie 11 02 minut amerykański jądrowy „Fat Man” połknął Nagasaki. To był mocniejszy niszczący atak powietrzny, który z racji swojej siły jest kilkakrotnie wyższa niż bombardowania Hiroszimy. Nagasaki doświadczony broni atomowym około 10 tysięcy funtów i 22 kiloton TNT.

Położenie geograficzne japońskim mieście zmniejszona oczekiwany efekt. Chodzi o to, że miasto znajduje się w wąskiej dolinie między górami. Dlatego zniszczenie 2,6 mil kwadratowych nie ujawnił wszystkich możliwych potencjału amerykańskiej broni. Test bomby atomowej w Nagasaki jest uważany failed „Manhattan Project”.

Japonia poddała

W południe w dniu 15 sierpnia 1945 roku cesarz Hirohito ogłosił kapitulację swojego kraju w przemówieniu radiowym do narodu Japonii. Wieść szybko rozeszła się po świecie. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła obchody zwycięstwa nad Japonią. Lud radował.

02 września 1945 na pokładzie pancernika „Missouri USA”, zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej, podpisane formalne porozumienie, aby zakończyć wojnę. Tak zakończyła się najbardziej brutalnej i krwawej wojny w historii ludzkości.

Społeczność międzynarodowa długie sześć lat udał się do tej ważnej daty – od 1 września 1939 roku, kiedy pierwsze padły strzały przez nazistowskie Niemcy w Polsce.

Atomy dla Pokoju

Wszystko w ZSRR 124 wybuchów jądrowych przeprowadzono. Cechą charakterystyczną jest to, że zostały one przeprowadzone z korzyścią dla gospodarki narodowej. Tylko trzy z nich były wypadki, które doprowadziły do wycieku pierwiastków promieniotwórczych. Program do użytku pokojowego energii jądrowej realizowanego tylko w dwóch krajach – w Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckiego. Energia jądrowa spokojny zna i przykłady globalnej katastrofy, gdy w dniu 26 kwietnia 1986 roku , na czwartym jednostki wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu doszło.