701 Shares 1655 views

Programowanie mikrokontrolerów dla początkujących: proste i niedrogie

Staje się coraz bardziej popularne Electronic Design tematu. Oferujemy do Państwa uwagę artykuł, który powie Ci jakie programowania mikrokontrolerów dla początkujących.


Jakie są mikrokontrolery tam?

Przede wszystkim, trzeba opisać sytuację z mikrokontrolerów. Fakt, że są one produkowane nie jedną firmę, ale kilka, więc jest sporo różnych mikrokontrolerów, które mają różne ustawienia, różne cechy i zastosowania różnych możliwości. Różnią się one pod względem szybkości, wydajności dodatkowych interfejsów i liczby kranów. Najbardziej popularne w krajach byłego Związku Radzieckiego są przedstawiciele RІS i AVR. Programowanie AVR i RІS jest łatwe, który zapewnił ich popularność.

Jak mikrokontrolery są zaprogramowane?

Programowanie mikrokontrolerów odbywa się zazwyczaj za pomocą specjalnych urządzeń, zwanych programistów. Programiści mogą być self-made lub zakupione lub. Ale kiedy firmware mikrokontrolera za pomocą domowej roboty programista szansa, że stanie się on „cegła”, jest dość wysoki. Jest jeszcze jedna opcja, że można rozważyć przykład płyty „Arduino”. Zarząd działa na firmy Atmel MC, a to odbywa się programowanie mikrokontrolerów AVR. Płyta ma już wstępną szyte bootloadera i port USB, które umożliwia bezpieczne stosowanie mikrokontrolerów błyskowej, dając użytkownikowi dostęp do danych, które mogą być najlepszym MC wyłączyć. Programowanie mikrokontrolerów dla początkujących nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a przy pewnej zręczności i pomysłowości pozwoli Ci zaoszczędzić od konieczności przechodzenia do nowego mechanizmu.

Różnice sprzętowe różnych mikrokontrolerów

Przy wyborze mikrokontrolera należy zwrócić uwagę na pewne różnice sprzętowe nie są nawet różne firmy, w tym samym zakresie modelu. Aby zacząć zwracać uwagę na możliwość nadpisania danych na mikrokontrolera. Funkcja ta pozwala na eksperymentowanie z jednym długim MC. Należy również zwrócić uwagę liczbę pinów do ich przeznaczenia. Nie opuszczaj, a częstotliwość kryształu na którym jest uruchomiony program: wpływa na liczbę operacji na sekundę, które mogą wykonywać mikrokontrolera. W badaniu z tych cech, a także pamięci IC może początkowo wydawać, że nic inteligentny mikroprocesor nie może zrobić, ale jest to błędne przekonanie. Pamiętaj, że programowania mikrokontrolerów dla początkujących wymaga najlepszego sprzętu na początku, ale jako rezerwa, a można wziąć coś mocniejszego.

Języki programowania mikrokontrolerów

Mikrokontroler jest używany jako dwóch języków programowania: C / C ++ i asembler. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Tak więc, jeśli mówimy o asemblerze, to sprawia, że można robić wszystko bardzo dokładnie i precyzyjnie, jest to szczególnie ważne, gdy nie ma wystarczającej ilości pamięci RAM lub zdolności operacyjnej (który, nawiasem mówiąc, jest dość rzadkie). Ale jego badania i pisanie na nim programów wymaga wiele wysiłku, czasu i punktualności. Dlatego dla rozwoju opartych na mikrokontrolerach powszechnie stosowanych języków programowania C i C ++. Są one lepiej zrozumiałe formy i struktury są bliskie ludzkiej mowy, choć nie reprezentują ją w pełnym tego słowa znaczeniu. Mają też bardzo dobrze zbadane możliwości, które można łatwo wchodzić w interakcje ze sprzętem, wyobrażając sobie, że to jest tylko elementem programu. Dla wszystkich swoich zalet widocznych w C i C ++, stworzyć program bardziej trójwymiarowy, zamiast asemblera.

Ponadto, w niektórych przypadkach, gdy służy krytycznej przestrzeni roboczej, możliwe jest połączenie tych języków. Prawie wszystkie środowisko programistyczne dla C i C ++ mają możliwość zainstalowania programu w wstawkami asemblera. Dlatego też, jeśli problem występuje w krytycznym miejscu można napisać wkładkę asemblera i zintegrować go do oprogramowania dla mikrokontrolera i samego oprogramowania, a raczej większość z nich pisać w C lub C ++. programowanie mikrokontrolerów w języku C jest łatwiejsze, więc wiele osób wybiera te języki. Ale ci, którzy nie boją się trudności i chcesz zrozumieć specyfikę sprzętu roboczego, może spróbować swoich sił i asemblera.

pożegnalne słowa

Jeśli tam była chęć eksperymentowania z mikrokontrolerów, to jest w porządku. Możemy tylko doradzić cierpliwości i wytrwałości, a następnie wszystkie cele postawione przed wynalazcy, będzie wykonalne. Programowanie mikrokontrolerów dla początkujących jak i doświadczonych ludzi wygląda inaczej: jest to trudne dla początkujących, doświadczonych – rutyny. Najważniejsze – należy pamiętać, że wszystko, co nie jest sprzeczne z prawami fizyki, jest wykonalne i decydujący.