297 Shares 2677 views

Kluczową częścią samochodu jest cewka zapłonowa

Samochód jest nie tylko nowoczesnym środkiem transportu, ale także złożonym mechanizmem technicznym. W tym artykule będziemy mówić o tak ważnym detalu jak cewka zapłonu.


Jak maszyna wysiąść z ziemi? Niedoświadczony entuzjasta samochodu powie, że silnik je napędza. Tak więc tak jest, ale mieszanina robocza w cylindrach zapala się z iskrą, która jest zasilana przez system zapłonowy. Tak więc istnieje siła, która powoduje szybkość maszyny.

Układ zapłonowy składa się z trzech typów: styku, bezdotykowego i elektronicznego. W naszych czasach pierwsze dwa gatunki żyją w ostatnich dniach. Nowoczesne maszyny są wyposażone wyłącznie w elektroniczny układ zapłonowy. Oczywiście nie można się spierać z postępem. Jednak wielu naszych obywateli nadal prowadzi stare samochody krajowe. W takich maszynach jest używany styk i styk bezdotykowy. W każdym mechanizmie znajduje się podstawowy szczegół. W naszym przypadku jest to cewka zapłonowa. W prostych słowach – transformator z dwoma uzwojeniami. Przyjrzyjmy się bliżej urządzeniu cewki zapłonowej.

Przede wszystkim ta część jest podzielona na trzy główne typy: ogólne, indywidualne i podwójne. Urządzenie każdego z nich jest prawie identyczne. Każda cewka zapłonowa składa się z dwóch uzwojeń: pierwotnych i wtórnych. Pierwszy zawiera do 150 zwojów miedzianego. Aby uniknąć zwarć, istnieje izolacja. Ten rodzaj uzwojenia charakteryzuje się dwoma zaciskami niskonapięciowymi na pokrywie samej cewki zapłonowej. Idę dalej. Uzwojenie wtórne jest znacznie grubsze (do 30 000 obrotów miedzianego drutu) i znajduje się wewnątrz uzwojenia pierwotnego. Wysokie napięcie jest utworzone przez połączenie jednego końca uzwojenia wtórnego z negatywnym znakiem pierwotnym. Dodatkowo, drugi koniec jest podłączony do centralnego zacisku na pokrywie cewki. W celu utworzenia pola magnetycznego o właściwych parametrach, oba uzwojenia są umieszczone wokół rdzenia żelaza.

Wszystkie powyższe elementy cewki są w specjalnej obudowie z izolacyjną osłoną. Tutaj w skrócie, urządzenie tej części. Każda cewka zapłonowa charakteryzuje się pewną oporem uzwojenia. Dla każdego modelu wartość ta jest indywidualna. Wysokie napięcie wytwarzane przez dystrybutora jest dostarczane do świec zapłonowych. W ten sposób pojawia się iskry, która zapala mieszankę roboczą w cylindrach.

Urządzenie wydaje się być rozłożone. Teraz omówmy, jak sprawdza się cewka zapłonu. Każdy kierowca dostał się w sytuacje, w których ten lub ten szczegół samochodu zniknął. Co do zasady, awarie zdarzają się w najbardziej niewłaściwym momencie. Wyobraź sobie tę sytuację: samochód nie uruchamia się, a rozrusznik obraca wał korbowy, a paliwo jest podawane do gaźnika. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, jednak nie ma iskry. Generator nie ma z tym nic wspólnego, ponieważ silnik może być uruchamiany z baterii.

Problem występuje w cewce zapłonowej. Przekształca napięcie niskiego napięcia na wysokie napięcie. Jak samodzielnie sprawdzić cewkę zapłonową? Więc zdejmij czapkę z tramwajarza, przewiń wał korbowy tak, aby styki wyłącznika znajdowały się w stanie zamkniętym. Następnie włączamy zapłon, weźmy przewód wysokiego napięcia pochodzący z cewki zapłonowej i doprowadzamy do "masy", utrzymując odległość od jednego do dwóch centymetrów. Konieczne jest również okresowe zerwanie styków wyłącznika ręcznego.

Dobra cewka dla każdego otwarcia spowoduje silną iskierkę niebieskawego koloru. Na tablicy przyrządów znajduje się amperomierz. Więc po wyłączeniu wadliwej cewki zapłonu jej strzałka znajdzie się w strefie zerowej. Uszkodzona część nie podlega naprawie. Możesz łatwo założyć nową, podczas gdy musisz ściśle przestrzegać polaryzacji.

Jeśli powyższe metody weryfikacji nie pomogły, skontaktuj się z wyspecjalizowanym centrum serwisowym, w którym badana jest cewka zapłonowa przy użyciu specjalnego stanowiska.