396 Shares 9516 views

MTZ-80 Ciągniki: historia i główne cechy.

Dziś porozmawiajmy o słynnym ciągnik MTZ-80. Omówimy główne cechy i modyfikacje.


Historia powstania

Tworzenie MTZ 80/82 rozpoczęto po edykcie Związku Radzieckiego, Rady Ministrów nr 606, w którym zostało powiedziane, że konieczne było stworzenie uniwersalnego ciągnika uniwersalnego, który wpada do kategorii dyszla 1.4 z silnikiem o pojemności 75-85 KM.

Znaczne zmniejszenie kosztów produkcji i przyspieszyć proces odbudowy, zarządzanie roślina postanowił zmodernizować marki ciągnik MTZ 50/52. Sama konstrukcja MTP-50 zostały wykonane wiele modyfikacji. Wśród zmian zewnętrznych można zauważyć, że nowy ciągnik MTZ-80 otrzymał nowe wykończenie kabiny, i, co najważniejsze, ciągnik ustawić nowy ulepszony silnik o zwiększonej mocy.

Na początku 1972 MTZ-80 przeszedł swój pierwszy test, podczas którego okazało się, że około 230 jednostek i narzędzia mogą być wykorzystywane w pracy. Ze względu na montaż nowego silnika, prędkość, która wynosi 2200 na minutę, prędkość ciągnika MTZ-80 wzrosła do 33 km / h, dzięki czemu operacja transportowa można przeprowadzić szybciej. produkcja seryjna nowa modyfikacja ciągnika rozpoczęła się w 1974 roku. Zdjęcia MTZ-80 został opublikowany w lokalnych źródeł toto informacje o czasie.

krótki opis

Stopień podobieństwa pomiędzy elementami w ciągnikach „Białoruś-50” i MTZ-80 wynosi 70%, ale warto zauważyć, że większość jednostek montażowych bardziej zmodernizowany.

MTZ-80 nie różni się od jego poprzedników konstrukcja poluramnaya napędowy, silnik zamontowany z przodu, z tyłu koła wiodący powiększony w średnicy prowadzi przednie koła są zmniejszone. Ciągniki MTZ-80 ma tylko napęd na tylne koła, ale napęd na wszystkie koła MTZ-82.

silnik

W „Białoruś-80” ustawić modelu silników wysokoprężnych 4-suwowy D-240 i D-243, który ma cztery cylindry.

Dane Silnik Producent silnika Mińsk roślin. Silnik ten jest wyposażony w komorę spalania i semidetached cieczy chłodzącej. Objętość pracy jest równa 4,75 litra, pojemność 80 litrów. s., uruchomienie odbywa się za pomocą rozrusznika elektrycznego, w niektórych przypadkach, począwszy od silnika PD-10 marki, jego pojemność wynosi 10 litrów. a.

W niektórych silnikach czasami zainstalowanych marka podgrzewacz PZHB-200B.

Trasmissiya

Ale tylko zainstalowane manualną skrzynią biegów. Pojedynczy sprzęgło tarczowe zlikwidowane i suche. Transmisja jest reprezentowana przez dwóch etapach i dwóch zakresach i jest uzupełniony przez reduktor. Tak więc, istnieje 18 programów do przodu i 4 do tyłu. Instalacja redukcji biegu.

Ciągników wyprodukowanych po 1985 hydraulicznie skrzynią biegów, przełączanie jest możliwe obciążenie, które pozwala wybrać jeden z programów 4 w ciągu dołączonego zakresie, a bez wyłączania sprzęgła.

Tylna oś posiada mechanizm różnicowy z funkcji blokowania, to funkcja jest sterowany za pomocą pedału, który znajduje się na Polikey w kokpicie. W nowszych ciągników hydraulicznego sterowania zamkiem, który pozwala przełączać tryby wysiłku.

sprzęt

Pneumatyczny zawór sterujący i sprężarki, które zapewniają funkcjonalność hamulców przyczepy.

Elektryczne: Starter (dla rozruchu silnika), oświetlenie, wentylacja kabiny (klimatyzacja), w niektórych przypadkach instalacja alarmu.

Hydrauliczne: trohsektsionny dystrybutor szpula-klapa, tylny cylinder, sterowanie pozycja i siła, pompa bieg znak NS-32.

Naprawa ciągnik MTZ-80 nie wymaga dużych nakładów pieniężnych i mnóstwo czasu, ponieważ wszystkie komponenty są łatwo wymienialne.

modyfikacje

Modyfikacje ciągnika „Belarus-80” wielkiego tłumu, poniżej można zobaczyć najważniejsze z nich:

  • Białoruś-80.1 – różni się dużą kabinę, ale także jako MTP-80, ma napęd na tylne koła.
  • MTP-82 i 82,1 – napęd na cztery koła, drugi przykład wykonania ma dużą kabinę.
  • Białoruś-82R – ciągniki uprawy ryżu.
  • Białoruś-82k – przeznaczone do pracy na stromych zboczach (do dwudziestu stopni).
  • Ukraina-80 / 82B – różni się od podstawowego wariantu przedstawionego na tym, że w tym modelu przekładni cofania.
  • Białoruś-82 MK – przeznaczone do robót publicznych.
  • T 80L – jest stosowany w przemyśle drzewnym, silnik jest zainstalowany wyższą moc, przy czym maksymalna prędkość wynosi 36 km / h. Koła są tej samej wielkości.

ciekawostki

Fabryka Saratowie „Mossar” zaangażowany w zakresie uwalniania traktorów „Belarus 80/82” w skali 1:43. W szóstym numerze „Traktory: historia, ludzie i maszyny” pojawił się ciągnik MTZ-80 w kolorze czerwonym, a w wydaniu dwudziesty dziewiąty mógłby preobresti MTZ-82 niebieski. Po kilku kolejnych zagadnień modelu ciągnika będzie modyfikowany ryż MTZ-82R na niebiesko.

Trzeba tylko zadać sobie pytanie, co jest ciągnik, aw podświadomości jest tam zdjęcie ciągnik MTZ-80. Ten model dla ich istnienia przeszedł wiele usprawnień i modyfikacji, ale pozostaje ona zasadnicze znaczenie dla sektora rolnego i poza nim.