396 Shares 2207 views

Co sprawia, że kawę? Gdzie robią kawę? Produkcja kawy instant

W przeciwieństwie do herbaty, która jest parzona z najróżniejszych roślin (zioła, kwiaty lub jagody), kawa wykonane wyłącznie z ziaren Rubiaceae drzewo genealogiczne (Rubiaceae). Ale mimo ciasnoty gatunków, hodowcy przyniósł wiele odmian tego smaczny, orzeźwiający napój rano. Historia jego odkrycia jest owiana legendami. Ścieżka, którą zrobiłem z Etiopii na stoły smakoszy europejskich, była długa i najeżona niebezpieczeństwami. Nauczmy się od tego, co sprawia, że kawa i co proces są czerwone ziarna w celu przekształcenia w pachnącym czarnego napoju z pięknym crema.

Legenda wynalazku

Legenda mówi, co następuje. Kaldi, etiopski pasterz zauważył swoje kozy po zjedzeniu liści i czerwonawo-brązowe jagody kawowca, stają się energiczne i hardy. Mówił o opatem klasztoru w zakładzie, który postanowił spróbować efektu ziarna na mnichów, zmuszając żuć gorzki owoc przed nieszpory. Później mnisi nauczyli się wysuszyć i upiec nasiona, gotować z niego pić. Było to około połowy IX wieku. Tak rozpoczął się udomowienia dzikich drzew z pięknym ziarna. Ale przez długi czas, nikt poza Etiopią nie wiedział, co robi kawę.

Prawdziwa historia

Przez długi czas surowe jagody tylko żuć, otrzymując od nich radość. Następnie w Jemenie dowiedział się, jak zrobić napój z suszonych zielonej fasoli. „Kishr” lub „geshir” zwany także „biały kawa”. Jej ziarna wytwarzana przez ciśnienie. Nie było również stosowana metoda mieszania zmielonych jagody tłuszczem zwierzęcym. Masę dodano trochę mleka, zwinięte kulki, które miały drogę podnieść napięcie i odmłodzenie. Nawiasem mówiąc, zielona (surowa) Kawa doskonale spalić nadmiar tłuszczu. A teraz, jest on stosowany z różnymi dodatkami w żywieniu do utraty wagi. Co sprawia, że z zielonej kawy – surowego kukurydzy – po czym zaczął się smażyć. Po przejściu przez obróbkę cieplną, jagody uwolniono aromat i bogaty aromat, drobnego mielenia. Taki proszek Arab gaszono wodą i doprowadzono do wrzenia. Jeść pić bez cukru, dodając różne przyprawy (imbir, kardamon, cynamon). Ale przed XII wieku Arabowie utrzymać monopol na produkcję kawy.

Triumfalny marsz całej planecie

Tureckiego kronik wiadomo, kiedy pierwszy sklep otwarto specjalność napój. Istanbul „Kiva Han” otworzył swoje podwoje dla klientów w 1475 roku. Jest to także stolica Imperium Osmańskiego należący do idei publicznego kawiarniach: pierwszy został otwarty w 1564 roku. W Europie, zboża przyniósł włoskich kupców, kupując je w tureckich portów. Ale napój jest szczególnie popularny, ponieważ użył kopiowanie Arabów, bez cukru. Wszystko zmieniło się w 1683 roku do następnego oblężenia Wiednia przez Turków. Ukrainiec Jurij Kazak-Franz Kulczycki spędził wojsk alianckich do oblężonych i pomógł zanurzyć Turcy uciec. Wielokrotnie uznany honorowego obywatela Cossacks Wiednia i dał mu lewy wroga Gruzja – 300 worków ziarna czerwonawo-brązowy. Kulczycki nie wystarczy wiedzieć, co sprawia, że kawa, musiał jakoś wiedeńskim uzależniony od tego napoju. Dlatego, bystry Kozak jest również uważany za wynalazcę reklamy. Domyślał dodać cukier i mleko pić. Jego pierwsza impreza promocyjna związana z obwarzanek, że każdy patriota raczył jeść (przy filiżance kawy, oczywiście) na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami. Kulczycki otworzył kawiarnię w Wiedniu w 1684 roku. Kilka lat później podobna instytucja zdobyła w Paryżu – właściciel Le Café Procope był sam Pascal. Francja – uznanym trendy – po prostu skazane na sukces kawę światowej.

Rozszerzając zakres drzew

Pomimo całej Europie boomu, światowa produkcja kawy została skoncentrowana w Afryce Północnej. Ale islamscy pielgrzymi świata udał się do Mekki nie tylko dla Hajj. W XVII jeden taki podróżnik przemycanych drzewko drzewo kawy w Indiach. W tym samym czasie, holenderscy kupcy przyniósł roślinę na wyspie Jawa i Sumatra. Na początku XVIII wieku Francuzi próbują narzucić plantacji kawy na wyspie Bourbon (obecnie Reunion). Tak było nie tylko podważa monopol Arabów. Okazało się, że na terytorium wzrostu drzew zmienił smak kawy. Były odmiany „arabica bourbon” (o tej samej nazwie na wyspie), Blue Mountain (z tarasów górskich w Jamajka) i innych.

Co sprawia, że kawa

drzewo genealogiczne RUBIACEAE RUBIACEAE ma ponad dziewięćdziesiąt gatunków. Ale tylko dwa są wykorzystywane w przemyśle. Jest Coffea arabica i kawa kongijska. Drugi typ jest często nazywany robusta lub kongijski napój. produkcja kawy Świat opiera się na arabica. Na tego typu stanowią około 69% całkowitej wielkości produkcji. Arabica przyjemny we wszystkich aspektach: zapach, smak, wysoką piany. Wydłużone ziarna mają zakrzywioną linię w kształcie litery S. Ale Robusta zawiera więcej kofeiny, a co za tym idzie lepsze usztywnienie. Rośnie w przeciwieństwie do arabica na wysokość 600 metrów, są skromne i odporne na szkodniki. Bystrorastushy rachunków tego rodzaju około 29% światowej produkcji kawy. Pozostałe dwa procent jest zbyt drogie, aby stać się produkt masowej. Tak więc rodzaj „kopi luwak” musi być przekazywane za pośrednictwem przewodu pokarmowego bestia palmowego cyweta. O tym samym procesie technologicznym są «Monkey Kawa» ziarna odmian.

Gdzie robią kawę?

W tym względzie należy rozróżnić pomiędzy krajami, które rosną i drzew żniwo, i państwa, w którym ziarna są skomplikowany proces technologiczny prażenia i mielenia na opakowaniu. Po tym wszystkim, smak i aromat napoju jest w dużym stopniu zależny od tego, jak to jest przygotowane ziarno: mieszane optymalne mieszanki, doprowadziły do pożądanego stopnia kalcynacji, stworzyły wszelkie warunki dla maksymalnego zachowania smaku. Ziarna są uprawiane w ponad 60 krajach na całym równikowych i tropikalnych strefach klimatycznych. Jest uznanym liderem w produkcji kawy – Brazylia. Odpowiada on za około 40% całkowitej produkcji. W krajach ziarna wywozu oczyszczona tylko z naturalnych muszli i suszy. Są one transportowane w zieleni – a – sera.

Bliżej konsumenta

W naszej próżno wieku wielu naukowców pracuje nad jak zrobić produkt szybciej i łatwiej przygotować. Zaskakuje to wielu ludzi Kawa: bo dla nich, sam proces przygotowywania napoju – religijny obrzęd. Jednakże, jeśli w pośpiechu do pracy, ważne jest, aby jak najszybciej jest, aby uzyskać wynik. Po tym wszystkim, jak zrobić kawę instant? Wystarczy wsypać proszek z wrzącą wodą. Którzy lubią słodką kawę nalewa do filiżanki cukru przed dodaniem wody. A następnie można wlać trochę śmietany lub mleka. Kawa rozpuszczalna ukazał się w 1899 roku. Został on stworzony przez Max Morgentaller, chemik ze Szwajcarii. Od tego czasu minęło ponad sto lat, aw tym czasie produkcja kawy rozpuszczalnej nie stoi. Naukowcy wysiłki w celu przybliżonego maksymalną smak napoju wytworzonego z proszku chemicznego do naturalnego napar z mielonych ziaren.

kawowy blokada

Naukowcy zidentyfikowali substancję odpowiedzialną za ożywczy i „przebudzenie” efekt tego wspaniałego napoju. Ta seria alkaloidów purynowych, które, nawiasem mówiąc, jeśli spożywać napój dość często, organizm wywołują uzależnienie. Kofeina, teofilina i teobromina może również powodować bezsenność i skoki ciśnienia krwi. W związku z tym badania przeprowadzone przez naukowców w kierunku zmniejszenia negatywnego wpływu napoju na organizm. W ten sposób pomogli sprawę. Jeden statek przewożący kawę do Europy, złowionych w burzę. W rezultacie, małe otwory morze woda dostała się do ładowni i dość oporem obciążenia. Właściciel nie chciał dać się tak po prostu i wziął eksperta kawy, niemiecki chemik Ludwig Rozemusu. Zbadał ziarna i był zaskoczony, że napój nie traci swój smak i właściwości aromatyczne, ale … kompletnie stracił niechcianych alkaloidy .. Teraz pewnie dowiedzieć się, jak zrobić kawę bezkofeinową. Po Rozemus otrzymał patent w Stanach Zjednoczonych, takie „nieszkodliwe” ziarna są szeroko znane na całym świecie.

Kawa w Rosji

Na Ukrainie, ze względu na Turków kawy jest od dawna znana. Ale w Rosji zaczął przenikać tylko za panowania Aleksego Michajłowicza. Jednak to był używany wyłącznie jako gorzkie lekarstwo na migreny i innych chorób. Piotr I nieodłączne woluntarystycznej sposób stara się wdrożyć „Pij kofiya” w sądzie. Jak twierdzą historycy króla „zbliżyć się do Europy”, jego bojarów że przymusowo ogolone brody i pojone ich „gorzki pomyje”. W 1703 roku, pierwsza kawiarnia została otwarta w Petersburgu. Ale moda na drinka – przynajmniej w najwyższych kręgach – wprowadziła cesarzowej Elżbiety. To jest nie tylko spożywany kofy w dużych ilościach, ale także czyni go zarośla kosmetycznych.

produkcja kawy w Rosji ustanowił bardzo dobry pomysł. Na przykład, w Twer Paulig potężnej fabryce od 2011 roku. Istnieje pełny cykl produkcyjny ziarna z Ameryki Południowej i Środkowej i Indiach. Po pierwsze, surowy dobór materiału i mieszania przechodzi. Następnie zielone owoce są smażone w różnym stopniu, są wysyłane do sposobu szlifowania i pakowane próżniowo.

prozharka

Cóż, w końcu, przyjrzyjmy się, jak gotować pyszny napój. Co kawa jest najlepiej wybrać? To zależy od tego, dokąd idziesz do przygotowania napoju – w tradycyjnym Cezve, gejzer lub urządzenia filtrującego, espresso lub francuskiej prasy. Na zasadzie niezależne i prażenia i mielenia. Istnieją cztery stopnie obróbki cieplnej ziarna. Pieczenie Skandynawię – najsłabszy. Ziarna są zielonkawe. Silniejszy – wiedeński, francuski i włoski. Skandynawski prażenia stosowany do wytwarzania napoju w francuskim Press (specjalnej kolbie którym sitko oddziela grubości). Ciemny, prawie czarny „włoski” ziarno produkowane dla ekspresów do kawy.

przemiał

Przez ponad mniejsze ziarna, tym bardziej dają ich smak. Jeśli gotować Dżezwa kawy (znaną również jako tego naczynia – Turk), trzeba zmielić ziarna jest bardzo mała, w kurzu. Miażdżący grube ziarna odpowiednie dla francuskiej prasy lub filtr do kawy typu. Najlepiej jest kupić palone ziarna. Po tym wszystkim, bez względu na sposób Zapisz zmielonego proszku, nadal go po pewnym czasie traci swój wspaniały smak. Ugotować smaczny napój, zapach, który będzie pieścić nozdrza, a nie tylko gospodarstwo domowe, ale także sąsiadów, ziaren żywicy bezpośrednio przed użyciem.

Czy istnieje dobra kawa?

Wszystkie powyższe dochodzi do naturalnego ziarna. A jak taka wygodna w proszku? Może on odpowiedzieć na wysokie wymagania w smaku i zapachu? Przez długi czas pić koneserów refrenem powtarzanym kategoryczne „Nie!” Ale teraz, produkcji kawy instant pewien postęp. Fakt, że proszek został uzyskany na dwa sposoby. Pierwszy – wysokie temperatury, zwana także metodą suszenia rozpyłowego. Drobno zemleć ziarna traktowane czwartej wrzącej wody pod ciśnieniem około piętnaście atmosfer. Następnie mieszaninę przefiltrowano i organiczne kawa obsushivayut gorącego powietrza. Otrzymuję objawienie ersatz słynny napój. Nowa metoda „sublimacja” jest to, że gotowe organiczną kawa mrożona, pokruszony lód. Następnie przepuszcza się przez dedykowany tunel gdzie śnieg odparowuje się pod zmniejszonym ciśnieniem z pominięciem stanu ciekłego. Metoda ta pozwala zachować wszystkie smak kawy naturalnej.