458 Shares 4072 views

Plac Zwycięstwa w Mińsku

Prawie każde miasto byłego Związku Radzieckiego znajduje się Plac Zwycięstwa – miejsce smutku i światła pamięci żołnierzy, którzy zginęli podczas trudnych latach II wojny światowej. Każdego roku w dniu 9 maja obchody odbywają się na cześć ludzi, którzy walczyli o wolność narodu radzieckiego.

Plac Zwycięstwa w Mińsku znajduje się przy Alei Niepodległości. W dawnych czasach nazywano ją rundy. Dopiero w 1954 roku (wraz z budową pomnika) otrzymała nową nazwę symboliczną, która jest używana do dziś. Plac Zwycięstwa – jedno z najpiękniejszych miejsc pamiątkę Mińsk, zbudowany na jednym planie architektonicznym. Tridtsatimetrovy obelisk wystaje po obu stronach jezdni i położony w pobliżu dwóch pięknych ogrodów, powstał w lipcu 1954 roku. Jej górna część jest ozdobiona Orderem Zwycięstwa. Znany białoruski architekt G. Zaborskij, wierząc w mocnym duchem narodu radzieckiego, rozpoczął prace nad pomnikiem z powrotem w 1942 roku. U podstawy pomnika na cokole jest miecz ozdobione liśćmi laurowymi. Cztery twarze obelisku są odlewane w brązie wysokiej ulgi – dzieł słynnych rzeźbiarzy A. Bembel, Selikhanov S., Z. Azgur i A. Glebov. Architekci nie zapomnieli o charakterze narodowym – stela granitu jest ozdobiony „stref” z białoruskim dekoracyjnego. Wieńce z brązu, położone wokół pomnika reprezentują cztery fronty zaangażowane w krwawą wyzwolenia kraju z okupantem hitlerowskim. Granit okładziny przedstawia Białorusi z Żytomierza i Dniepropietrowsku, mozaiki o zamówienie – z Leningradu, kamienna rzeźba zaangażowany ukraińskich rzemieślników, wysoką ulgę, miecz i inne elementy kompozycji odlano w Petersburgu. U stóp pomnika July 3, 1961 zostało oficjalnie świeci pamiątkową wieczny płomień.

W związku z budową metra (w 1984 roku), Plac Zwycięstwa (Mińsk) został przełożony. Architekci projektu przebudowy zrobić Shkol'nikova B., B. Larchenko, K. Vyazgina. Od rundy okazało się elipsę. Plac Zwycięstwa został zaktualizowany ozdobione bloków granitowych, uosabiające radzieckich miast-bohaterów. Pod pomnikiem był okrągły galeria, przekształcając pamiątkowej sali bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. W jej centrum jest szkło wieniec podświetlane od wewnątrz, stworzony przez artystę V. Pozniak. Na ścianach są stałe tablice z nazwiskami 566 żołnierzy radzieckich, którzy brali udział w wyzwoleniu Białorusi i przyznano honorowy tytuł „Hero”, a także główną nagrodę – Star.

Od 1984 roku, na placu kamienne postumenty zainstalowane, który znajduje się wewnątrz kapsuły z ziemią wszystkie radzieckie miasta BOHATER Wołgograd, Moskwa, Odessa, Leningrad, Kijów, Kercz, Sewastopol, Tula, Noworosyjsk, Brześć, Smoleńsk i Murmańska.

Każdego roku, na cześć wyzwolicieli w stolicy Rosji odbyła się parada Dzień Zwycięstwa na Placu Czerwonym. Powrót w 1945 roku to uroczyste wydarzenie miało bohatera II wojny światowej, słynny marszałek – Gieorgij Żukow. Parada odbyła się pod dowództwem Rokossowskiego w obecności Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, Kalinina i innych prominentnych figur politycznych czasie. Dziś Victory Parade – znak pamięci i wielkie podziękowania dla wszystkich żołnierzy, którzy bronili wolności naszego kraju.