280 Shares 7623 views

Klasyfikacji i stopy metali

W dzisiejszym przemyśle wykorzystuje ogromną ilość materiału. Tworzywa sztuczne i kompozyty, grafit i inne substancje … ale metal jest zawsze istotne. Bo to sprawia, że gigantyczne konstrukcje, jest ona wykorzystywana do tworzenia różnych maszyn i innych urządzeń.

A ponieważ klasyfikacja metalu odgrywa w przemyśle i nauce ważną rolę, ponieważ, nie wiedząc o tym, można wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj materiału do tego celu, albo ja. Który jest przedmiotem i tematem tego artykułu.

Ogólna definicja

Metale zwane proste substancje, które w normalnych warunkach są scharakteryzowane przez szereg wyróżniających cech: wysoką przewodność cieplną i prąd elektryczny, jak również plastyczność. Plastik. W stanie stałym, znamienny o strukturze krystalicznej na poziomie atomowym, a zatem wysokich właściwości wytrzymałościowych. Ale są stopy, które są ich pochodne. Co to jest?

Tak zwane materiały pochodzące z dwóch lub większej liczby substancji przez ogrzewanie powyżej temperatury topnienia. Zauważ, że nie są stopy metali i niemetali. W pierwszym przypadku, kompozycja powinna zawierać co najmniej 50% metalu.

Jednak nie będzie rozproszony z tematów artykułu. Więc, jaki rodzaj metalu jest klasyfikacja? Ogólnie rzecz biorąc, należy podzielić to dość prosta:

 1. metale nieżelazne.
 2. metali nieżelaznych.

Pierwsza kategoria obejmuje wszystkie żelaza oraz jego stopów. Wszystkie inne metale kolorowe, jednak ich związków. Każda kategoria należy rozważyć bardziej szczegółowo: pomimo wyjątkowo nudnego klasyfikacji generalnej, w rzeczywistości jest o wiele bardziej skomplikowana. A jeśli pamiętamy, że są metale szlachetne … i oni też są różne. Jednak klasyfikacja metali szlachetnych jeszcze łatwiejsze. W sumie osiem z nich: złoto, srebro, platyna, pallad, ruten, osm i rod i iryd. Najcenniejsze są metale z grupy platynowców.

W rzeczywistości, klasyfikacja metali szlachetnych oraz nudna. Tzw (w biżuterii) są takie same, srebra, złota i platyny. Ale dość o „dużych sprawach”. Nadszedł czas, aby mówić o bardziej powszechne i podwozia materiałów.

Zaczynamy przegląd różnych gatunków stali, która jest tak samo jest pochodną prowadzenie black metalu – żelaza.

Co jest ze stali?

Stop żelaza i substancji dodatkowych, które zawierają nie więcej niż 2,14% węgla atomowej. Klasyfikacja takich materiałów jest niezwykle obszerna, i to bierze pod uwagę te kompozycji i metod produkcji chemicznej, obecność lub brak szkodliwych zanieczyszczeń, jak również struktury. Jednak najważniejszą cechą jest skład chemiczny, jak to wpływa na markę i nazwę nierdzewnej.

gatunki węgla

Materiały te na ogół mają domieszek, ale technologia ich produkcji zapewnia szereg innych zanieczyszczeń (zazwyczaj manganu). Ponieważ zawartość tych substancji jest w przedziale 0,8-1%, żadnego wpływu na właściwości wytrzymałościowe, mechanicznych i chemicznych właściwości stali, oni nie mają. Ta kategoria jest stosowany w budownictwie i produkcji różnych narzędzi. Oczywiście, metal w tej klasyfikacji jest daleki od zakończenia.

stal węglowa strukturalny

Najczęściej stosowane do budowy różnych struktur do celów przemysłowych, wojskowych lub krajowych, ale często są one wykorzystywane do produkcji narzędzi i mechanizmów. W tym przypadku, zawartość węgla w żadnym wypadku nie powinna przekraczać 0,5-0,6%. Powinny one mieć bardzo dużą siłę, która jest ustalona przez biegłego całej kohorty międzynarodowego czynnika testowego (Rm σ0,2, δ, ψ, KCU HB HRC). Istnieją dwa rodzaje:

 • Zwyczajne.
 • Jakość.

Jak można się domyślić, najpierw udać się do budowy różnych obiektów inżynierskich. Jakość jako stali konstrukcyjnej są wykorzystywane wyłącznie do produkcji niezawodnych narzędzi stosowanych w budownictwie i innych gałęziach przemysłu i produkcji.

Ponieważ w tych materiałach, korozja metalu może znajdować się na powierzchni. Klasyfikacja innych rodzajów stali, który przewiduje bardziej rygorystyczne wymogi do nich.

Narzędzie stali węglowej

Ich zakres – mechaniki precyzyjnej, narzędzia produkcyjne dla sfery naukowej i medycyny, jak również innych gałęzi przemysłu, które wymagają zwiększonej wytrzymałości i dokładności. Są one Zawartość węgla może być w zakresie od 0,7 do 1,5%. Taki materiał musi mieć bardzo dużą wytrzymałość, odporne na zużycie czynników i ostatecznie wysokich temperatur.

stale stopowe

Tak zwane materiały, które, oprócz naturalnych zanieczyszczeń zawartych znaczną ilość domieszek należy doliczyć sztucznie. Należą chrom, nikiel, molibden. Ponadto stopowe mogą być również mangan i krzem, których zawartość jest najczęściej nie więcej niż 0,8-1,2%.

W tym przypadku, klasyfikacja metalu zakłada jej podział na dwa typy:

 • Stale o niskiej zawartości dodatków. W sumie ich jest nie więcej niż 2,5%.
 • Domieszką. W takich dodatków może wynosić od 2,5 do 10%.
 • Materiały o dużej zawartości dodatków, (ponad 10%).

Typy te są również podzielone na podgatunki, tak jak w poprzednim przypadku.

Stopowych stali konstrukcyjnej

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych gatunków, są szeroko stosowane w inżynierii, budowy budynków i innych budowli, a także w przemyśle. Jeśli porównamy je z gatunków zawierających węgiel, a materiały te korzystają ze stosunku właściwości wytrzymałościowe, plastyczność i lepkość. Ponadto są one bardzo odporne na działanie bardzo niskich temperatur. Spośród nich zrobić mosty, samoloty, rakiety, narzędzi precyzyjnych dla przemysłu.

stali narzędziowej stopowej

W zasadzie, cechy są bardzo podobne do omawianego powyżej typu. Mogą być wykorzystywane do następujących celów:

 • Produkcja cięcia i przyrządów pomiarowych o wysokiej precyzji i narzędzi. W szczególności, materiał ten jest produkowany z narzędzi metalu tokarki, która zależy od klasyfikacji są: wymagane jest znakiem umieszczonym na produkcie.
 • A niektóre z nich zrobić matryce do walcowane na zimno i gorąco.

Stale stopowe wyspecjalizowane

Jak sama nazwa wskazuje, materiały te mają pewne szczególne cechy. Na przykład, są odporne na ciepło i rodzaje termoodpornych, a wszystkie znane ze stali nierdzewnej. W związku z tym zakres ich zastosowania obejmuje produkcję maszyn i narzędzi, które będą pracować w szczególnie trudnych warunkach: silnik turbinowy, piec do wytapiania metali, itp ..

stalowa konstrukcja

Stal o średniej zawartości węgla. Używane do produkcji najszerszej gamy różnych materiałów budowlanych. W szczególności, to dlatego robią profilowanych i profili (blachy), rury, kątowniki, i tak dalej. D. Oczywiście, wybór konkretnej kategorii metalowej zwrócić szczególną uwagę na cechach wytrzymałościowych stali.

Ponadto, nawet zanim budowa wszystkie funkcje są obliczane wielokrotnie na przykładzie modeli matematycznych, dzięki czemu w większości przypadków jakaś forma wynajmu mogą być wykonane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.

stal zbrojeniowa

Jak zapewne domyślacie, ich zakres – wzmocnienie bloków i prefabrykowanych żelbetowych. Uwolnienia ich w postaci prętów lub drutów o większej średnicy. Materiał lub węgiel, lub ze stali o niskiej zawartości dodatków stopowych. Istnieją dwa rodzaje:

 • Walcowane na gorąco.
 • Termicznie i mechanicznie wzmocniony.

stalowy kocioł

Używane do produkcji kotłów i cylindrów, a także innych statków i wyposażenia, które są do pracy w warunkach wysokiego ciśnienia w różnych temperaturach. Grubość części w tym wypadku może się różnić od 4 do 160 mm.

stale

Więc są materiały, które dobrze reagują na leczenie ich cięcia. Posiadają również dużą przetwarzalność. Wszystko to sprawia, że stal ta idealnie nadaje się do zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, które stają się coraz bardziej z każdym rokiem.

stal łożyskowa

Te typy rodzaju związane z odmian strukturalnych, ale ich skład sprawia, że narzędzie. Mają wysokie właściwości wytrzymałościowe i ogromną odporność na zużycie (ścieranie).

Mamy podstawowe właściwości i klasyfikacji metali w tej klasie. Kolejny krok – nawet bardziej powszechna i znana obsada.

Żeliwo: klasyfikacja i właściwości

Tak zwany materiał, który jest stopem żelaza i węgla (i innych dodatków), przy czym zawartość węgla wynosi od 2,14 do 6,67%. Żelaza w stali, charakteryzuje się ich składu chemicznego, sposobów wytwarzania i ilościowego ilości węgla zawartego w nim, jak również obszary zastosowań w przemyśle i życia codziennego. Jeżeli żelazo nie jest dodatek, nazywa niedomieszkowana. W przeciwnym razie – z domieszką.

Klasyfikacja ze względu na cel

 1. Istnieją granice, które są prawie zawsze stosowane do późniejszej obróbki w stali.
 2. Odmiany odlewnicze stosowane do odlewania wyrobów o zróżnicowanej konfiguracji i złożoności.
 3. Specjalna, przez analogię ze stali.

Klasyfikacja według rodzaju dodatków chemicznych

Ponieważ zawartość węgla różnych typów materiału jest bardzo zróżnicowana, również wyróżnić kilka jego odmian:

 • Białego żeliwa. Charakteryzuje się tym, że węgiel w swojej strukturze jest związany niemal całkowicie, będąc tam w różnych węglików. Jego bardzo łatwo odróżnić: na przerwie on jest biały i błyszczący, charakteryzuje się wysoką twardością, ale jest bardzo kruche, z wielkim trudem do maszyny.
 • Pół wybielone. W górnych warstwach odlewania odróżnienia od żeliwa, natomiast jej rdzeń – szary zawierające w swojej strukturze dużą ilość wolnego grafitu. W ogóle, to łączy w sobie cechy obu typów. Dość trwałe, ale jednocześnie jest znacznie łatwiejsze w obróbce, a kruchość sytuacji jest o wiele lepiej.
 • Szary. Zawiera on w swoim składzie wiele grafitu. Wytrzymała, wystarczająco wytrzymałe, dobrze traktowani.

Nie przypadkowo dać nacisk na grafitu. Fakt, że na jego zawartość i strukturę przestrzenną klasyfikacji zależy metale i stopy, w danym przypadku. W zależności od tych cech, są one podzielone na perlitycznej, ferrytyczno-perlitycznej i ferrytycznej.

Graphite się w każdym z tych rodzajów żeliwa mogą być obecne w czterech różnych formach:

 • Kiedy przedstawił talerze i „płatki”, które odnosi się do odmian liściastych.
 • Jeśli materiał zawiera wtrącenia, które przypominają wygląd robaki, to kwestia sprasowanego grafitu sferoidalnego.
 • W związku z tym, wiele płaskiej, nierównej włączenia powiedzieć, że przed tobą – rodzaj łuszcząca.
 • Kuliste, półkuliste elementy charakteryzują kształt kulisty.

Ale w tym przypadku, klasyfikacja metali i stopów jest nadal niekompletna! Fakt, że te zanieczyszczenia, nie ważne jak może się wydawać dziwne, mają bezpośredni wpływ na wytrzymałość materiału. Tak więc, w zależności od kształtu i położenia przestrzennego wtrąceń, Żeliwa są podzielone na następujące kategorie:

 • Jeśli materiał zawiera wtrącenia grafitu płatkowego, zwykle z żeliwa szarego (MF).
 • Analogicznie do tytułem „dodatków”, obecność sprasowanego materiału w postaci cząstek znamienna wermikularnego (kompaktowego grafityzowanego) żelaza.
 • Niespodziewanych obejmuje włączenie sferoidalnego (CN).
 • Kulisty „zaróbka” opisuje sferoidalnego (HF).

Twoja uwaga była krótka klasyfikacja i właściwości metali, które należą do kategorii „czarnej”. Jak widać, pomimo powszechnego popularnego przekonania, są bardzo zróżnicowane, bardzo różnią się strukturą i właściwościami fizycznymi. Pozornie żelazo – zwyczajne i powszechne materiał, ale … Nawet on ma kilka zupełnie różnych gatunków, a niektóre z nich po prostu nie lubią się nawzajem, bo żeliwa i blachy stalowej!

Odpady – w zyskach!

A jeśli istnieje jakiś rodzaj klasyfikacji złomu żelaznego? Po tym wszystkim, co roku miliony ton ostrza idzie szeroką gamę materiałów. Idą masowo do zakładu bez przechodzenia przez uboju i sortowania? Oczywiście, że nie. Razem odróżnić dziewięciu kategoriach:

 • 3A. Standardowe odpady black metal, w tym ogólnych, zwłaszcza dużych kawałkach. Waga każdego ugrupowania – nie mniej niż jeden kilogram. Z reguły grubości kawałków nie więcej niż sześć milimetrów.
 • 5A. W tym przypadku złom przewymiarowane. Grubość elementów – więcej niż sześć milimetrów.
 • 12A. Ta kategoria obejmuje wyżej opisanej mieszaniny dwóch odmian.
 • 17A. Złom żelazny, wymiarowy. Waga każdego kawałka – nie mniejsza niż funta, ale nie więcej niż 20 kg.
 • 19A. Podobna do poprzedniej klasy, ale ponadgabarytowych odpadów. Ponadto, niektóre dopuszczalnej zawartości fosforu materiału.
 • 20A. Złom żelazny, w kategorii najbardziej przewymiarowane. Dozwolony ciężar pięć sztuk ton. Zazwyczaj ta obejmuje zdemontowane, wycofany przemysłowy oraz sprzęt wojskowy. Jak widać, klasyfikacja i właściwości metali w tej kategorii jest dość podobny.
 • 22A. Ponownie przewymiarowane złom żelaza. Różnica polega na tym, że w tym przypadku odnosi się do kategorii odpadów i koniec życia spisanych armatury.
 • Wymieszać. Mieszany złom. Ważne! Nie dopuszcza się zawartość typu: lin stalowych i druty z metalu, części ze stali ocynkowanej.
 • Cynkowanie. Jak sama nazwa wskazuje, to obejmuje cały złom, który zawierał fragmenty są ocynkowane.

Tak było w klasyfikacji metali żelaznych. A teraz omówimy je kolorowe „kolegów”, które odgrywają ogromną rolę w całej nowoczesnego przemysłu i produkcji.

Metale nieżelazne

Tak nazywamy wszelkie inne elementy, które mają strukturę atomową metalu, ale nie jest związane z żelaza i jej pochodnych. W literaturze naukowej termin „metali kolorowych”, który jest synonimem pojęcia. Co ma klasyfikacji metali nieżelaznych?

Istnieją następujące grupy, które są podzielone na kilka kryteriów: lekki i ciężki, szlachetny, rozproszone i oporny, radioaktywnych i rzadkich gatunków. Wiele z metali nieżelaznych w ogóle są klasyfikowane jako rzadkie, gdyż ich łączna na planecie jest stosunkowo niewielka.

stosuje się je do wytwarzania części i urządzeń, które muszą działać w agresywnym środowisku, tarcie, lub w razie potrzeby (czujniki, na przykład) mają wysoki stopień przewodnictwa cieplnego i przewodzenie prądu elektrycznego. Ponadto, są one popytu w wojsku, lotnictwie i przemyśle lotniczym, gdzie trwałość przy stosunkowo niskiej wadze.

Należy pamiętać, że oprócz jest klasyfikacja metali ciężkich. Jednakże, nie istnieć, lecz w tej grupie obejmują miedź, nikiel, kobalt i cynk, kadm, rtęć, ołów. Spośród nich tylko Cu i Zn jest stosowany na skalę przemysłową, o których będzie mowa później.

Aluminium i jego stopów

Aluminium, "skrzydlate metal". Istnieją trzy typy to (w zależności od stopnia czystości chemicznej)

 • Najwyższej jakości (wysoka czystość) (99,999%).
 • O wysokiej czystości.
 • Próbkę technicznej.

Drugi typ jest obecny na rynku w postaci arkuszy, różne profile i przewodów z różnym przekroju poprzecznym. Wyznaczony w handlu jako AD0 i AD1. Należy zauważyć, że nawet przy dużej próbki aluminium często zawiera wtrącenia Fe, Si, Gu, Mn, Zn.

stopy

Jaka jest klasyfikacja metali nieżelaznych w tym przypadku? W zasadzie nic skomplikowanego. znajdują się:

 • Duraluminium.
 • Aviano.

Zwanych stopów z duraluminium, które są dodawane do miedzi i magnezu. Co więcej, nie są materiały, w których dodatkiem jest stosowane w miedź i magnez. Avial zwany także stopy, ale zawierają dużo więcej dodatków. Najważniejsze z nich to magnez i krzem, jak również żelazo, miedź, a nawet tytanu.

W zasadzie problem, który analizuje szczegółowo nauką materiały. Klasyfikacja metalu na aluminium i jego formy nie kończy.

miedź

Obecnie odróżnić beztlenowego miedzi (czysta substancja zawartości 97,97%) i o wysokiej czystości, podciśnienia (99,99%). W przeciwieństwie do innych metali nieżelaznych, właściwości mechaniczne i chemiczne miedzi jest bardzo silny wpływ nawet najmniejszych zanieczyszczeń niektórych dodatków.

stopy

Są one podzielone na dwie duże grupy. Materiały te, nawiasem mówiąc, znany ludzkości od tysięcy lat:

 • Mosiądz. Tak zwany związek miedzi i cynku.
 • Brązu. Stop miedzi, zawierający cynk, dłuższy i cyny. Jednakże istnieją również z brązu, w którym znajdują się maksymalnie dziesięć dodatków.

tytan

Metal to rzadkie i bardzo drogie. To ma niską wagę, niesamowita siła, o niskiej lepkości. Należy zauważyć, że składa się z kilku typów: VT1-00 (w tym materiale zanieczyszczeń ≤ 0,10%) BT1-0 (addytywne ilość ≤ 0,30%). Jeżeli całkowita ilość zanieczyszczeń ≤ 0,093%, wówczas materiał do produkcji tytanu o nazwie jodek.

stopy tytanu

Stopy tego materiału są podzielone na dwie grupy: liniowy i odkształcalne. Ponadto, szczególne wyróżnienie podtypy ogniotrwałych, zwiększoną ciągliwość. Nie są hartowanie i gatunków utwardzające (w zależności od obróbki cieplnej).

Faktycznie, zostały w pełni uznane przez klasyfikacji metali nieżelaznych i ich stopów. Mamy nadzieję, że artykuł był przydatna.