893 Shares 1342 views

Jaki olej należy wlać do pudełka VAZ 2109? Dokonać właściwego wyboru

Oczywiście przekładnia jest jedną z najważniejszych części każdego samochodu. Dzięki skrzyni biegów obraca się wał korbowy silnika, a siły przenoszone są na koła napędowe. Ale podobnie jak wszystkie inne węzły, punkt kontrolny wymaga ciągłej konserwacji. A dzisiaj rozważymy, jaki rodzaj oleju napełniamy w pudełku VAZ 2109 iw jakim proporcjach.


Cechy skrzyni biegów VAZ

Wraz z nadejściem ósmego i dziewiątego samochodu w latach osiemdziesiątych wiele właścicieli samochodów zdziwionych było faktem, że można było napełnić transmisję tych modeli olejem silnikowym.
Ta oryginalność została spowodowana zasadniczo nowym projektem skrzyni biegów, która działała wyłącznie na specjalne płyny. Ale ponieważ takie oleje były produkowane w ZSRR nieco, zwykłe substancje silnikowe zostały wlewane do punktu kontrolnego.

Trochę historii

Jakie smary były popularne w ZSRR? Najczęstszym w tym czasie olejem przekładniowym była TAD-17I. To narzędzie zostało stworzone specjalnie dla skośnych ostrogi i narzędzi hypoidowych. Jednak z jakiegoś powodu TAD-17I nie był odpowiedni do stosowania w nowoczesnych CAT. Jego zwiększona lepkość i specjalne dodatki nie przyczyniły się do całkowitego utworzenia folii na powierzchniach roboczych synchronizatorów.

W związku z tym prędkość kątowa kół zębatych i sprzęgła nie były zrównoważone. W związku z tym przekładnie na przekładni "dziewięć" włączono z bardzo dużym wysiłkiem, a ponadto podczas przełączania powstał charakterystyczny dźwięk zaciętych przekładni. Wszystko to nie tylko powodowało dyskomfort podczas jazdy, ale również znacznie skróciło żywotność skrzyni biegów, co doprowadziło do przyspieszonego złamania.

Zgodnie z normą państwową substancje z grupy TM-1 i TM-2 były najbardziej odpowiednimi olejami dla "dziewięciu", co zapewniało większe życie i trwałość części punktu kontrolnego. Jednocześnie popularny TAD-17I spełniał standard TM-5, więc po prostu nie był praktyczny, aby używać go w nowych przekładniach, ponieważ główna para na G8 i N9 nie miała hipoidu, lecz koła zębatego.

Jaki olej należy wlać do pudełka VAZ 2109? Na cechach TM 5-9P

Trwało to dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych (po 10 latach masowej produkcji "Samara") w krajowych transmisjach powstała nowa substancja TM 5-9P. Jak wykazano w praktyce, w samochodach na przednich kołach olej ten zapewniał powstanie cienkiego filmu na zębach przez prawie 75 tysięcy kilometrów. Jednak ten zasób był czytany po uruchomieniu punktu kontrolnego (przed tym okresem TM 5-9P zmienił się raz po 2-3 tys. Kilometrów biegu).

Co możesz dziś wypełnić w "dziewięciu"?

Wraz z rozwojem rynku motoryzacyjnego w Rosji rośnie liczba producentów olejów przekładniowych. Jakiego rodzaju ropy można wlać do pudełka "dziewięć"? Specjaliści zalecają zakup materiałów do przekładni VAZ 2109, zgodnie z grupą API GL-4. Według GOST mogą to być oleje TM-4 i TM 5-9P. Zgodnie z charakterystyką lepkości lepiej kierować się wyborem towarów o następującym znaczeniu SAE:

  • 75W-90;
  • 80W-90;
  • 80W-85.

To, co olej do wlać do pudełka "dziewięciu" ekspertów zaleca. Są to ciecze, które są najbardziej odpowiednie do skrzyń biegów VAZ 2109 i VAZ 2108. Mają bardzo duże zasoby i zapewniają sprawne działanie elementów przekładni przez kilka dziesiątków tysięcy kilometrów.

Jak wymienić olej przekładniowy na "dziewięciu"?

Jakiego rodzaju oleju napełniamy pudełko VAZ 2109, dowiedzieliśmy się już teraz, jak poprawnie ją wymienić. Zauważ natychmiast, że zajmie Ci to nie więcej niż 15-20 minut wolnego czasu, więc na SRT go nie ma sensu.

Więc najpierw przygotowujemy narzędzia. W trakcie pracy potrzebujemy 10 i 17 milimetrowych kluczy , a także pojemnik na odpady. Ten ostatni może być wykonany z pustej puszki spod środka zapobiegającego zamarzaniu lub oleju silnikowego – wystarczy tylko wyciąć jedną z jego bocznych części nożem.

Chodźmy do pracy. Na początek konieczne jest odkręcenie elementów mocujących ochrony ICE za pomocą klucza 10 mm. Są pod przednim zderzakiem. Następnie za pomocą śrubokręta wyłącz dwa śruby zabezpieczające, które znajdują się bliżej salonu.

Teraz umieść pod samochodem nasz "zmodernizowany" pojemnik w pozycji poziomej i używając klucza do 17 mm odkręcamy korek spustowy. Należy zauważyć, że ta część jest pod ciśnieniem i wraz z cieczą może wpaść do pojemnika.

Poczekaj, aż wypłynie stary olej przekładniowy, i odkręć korka. Następnie założyć ochronę silnika i wyjąć wskaźnik poziomu oleju z przekładni. Ten ostatni znajduje się na szczycie punktu kontrolnego. Aby sprawdzić poziom oleju, należy przetrzeć sondę suchą szmatką, zainstalować ją ponownie, a po 2-3 sekundach wyciągnąć ją ponownie. W takim przypadku samochód nie powinien być pod stokiem. W idealnym przypadku nie powinno być kropli oleju na pręcie wskaźnika poziomu. Jeśli tak, to w punkcie kontrolnym można bezpiecznie wypełnić nową ciecz.

Ilość oleju

Ile oleju w pudełku "dziewięć"? Według danych technicznych liczba ta wynosi 3,0 litra dla samochodów z 4-biegową skrzynią biegów i 3,3 dla samochodów z 5-biegową skrzynią biegów.

Napełnij olej o małym marginesie 200-250 mililitrów. W takim przypadku poziom cieczy będzie wynosić 4-5 milimetrów nad znakiem "MAX" na pręcie wskaźnika poziomu.

Gdzie umieścić olej w pudełku? Powinien być wlany do tej samej szyjki, z której pochodzi sonda. W tym momencie następuje wymiana oleju w skrzynce VAZ 2109. Wszystko, teraz możesz zacząć operować samochodem ponownie!

Więc dowiedzieliśmy się, ile oleju napełniamy pudełko VAZ 2109 i jak ją zastąpić.