358 Shares 2303 views

Bitwa pod leśną Szwedów

Słynna bitwa Lasu nastąpiło w dniu 28 września (9 października, new style), 1708. Otrzymała swoją nazwę na cześć najbliższej wsi w nowoczesnym regionu Mohylew Białoruś. Na polu bitwy zwróconej do ciała pod nadzorem Piotra I i Szwedów Adam Lewenhaupt. Wygrała rosyjskim, co pozwoliło im rozwinąć sukces kampanii podczas Wielkiej Wojny Północnej.

Wymagania wstępne

W 1708 roku król szwedzki Karol Xii planował inwazję na terytorium Rosji. Jednak jego celem była ziemia Wojewódzki w samym sercu kraju. Więc Karl ufałem zdmuchnąć inicjatywę strategiczną od wroga. Wcześniej, wojska rosyjskie od kilku lat zdobył bałtyckie jednak decydująca bitwa nie była jeszcze między głównymi mocarstwami.

Król chciał zjednoczyć wszystkie swoje siły w prawo w kierunku jazdy w Rosji. W tym celu polecił Adam Lewenhaupt opuścić szwedzki Kurland i kończą w tempie monarchy na Ukrainie, gdzie Karol znalazł się kiedyś porzucił plan oblężenia Smoleńska. Ogólne oddział obejmuje około 15 tysięcy ludzi, który został uznany za główną siłą. Carl chciał zebrać wszystkie swoje ukraińskiej części karmić konie świeżą paszę i otrzymać znaczące wsparcie od Kozaków, których hetman Mazepa uciekł do Szwedów, wywołując gniew Piotra I.

Rosyjska strategia car

Bitwa pod leśną Wynika to z tego powodu, że Peter postanowił wyciąć Levengaupt od swego króla. Razem, mogli łatwo pokonać armię rosyjską. Ale jeden po drugim, każdy z tych dwóch grup był dość podatny na nadzieję na sukces. Sam Piotr poprowadził armię, maszerując w stronę generała. Przeciwko Carl wysłał feldmarszałek Borys Szeremietiew.

Pierwszy Peter poruszał się w złym kierunku, bo został oszukany przez swego przewodnika. Po zapoznaniu się z niniejszym lokalizacji Lewenhaupt wysłał kawalerię przeciw niemu, który był szybszy i bardziej mobilna piechota. Vanguard tej grupy spotkały się z Szwedami w dniu 25 września. Dopiero po tym, Peter dowiedział się o rzeczywistej wielkości armii wroga. Przypuszczał, że jest on w przeciwieństwie do nie więcej niż 8000 osób. Liczby te były dwa razy tyle.

Z powodu tej bitwy Lasu mogło zaowocować całkowitym niepowodzeniem. Jednak Piotr nie zatrzeć. Nakazał zniszczenie promu w najbliższej rzeki Sozh, aby odciąć odwrót wroga. Po tym, gdy wojska króla przygotowany do decydującego ataku.

Przygotowania do bitwy

28 września szwedzki obudowa jest gotowy, aby przenieść małe rzeki o nazwie Lesyanka. raporty wywiadowcze, że rosyjski bardzo blisko, co nie mogło jednak powodować niepokój w Lewenhaupt. Kazał wojska do objęcia stanowiska w sprawie wysokości i przytrzymaj je, aż cały konwój nie będzie przewoził przez rzekę.

Bitwa pod leśną Szwedów zbliżył. W tym czasie wojska rosyjskie przesuwana wzdłuż szlaków i dróg leśnych, chcąc uchwycić wroga przez zaskoczenie. Jednak zanim zespół był poważny problem. Zorganizowanie ataku Szwedów, trzeba było zbudować, jak armia wyszła z lasu w odizolowanych i bezbronny. Piotr postanowił odwrócić uwagę wroga i wysłał go do pułku dragonów Newskiego setek dzielnych mężczyzn. Ci żołnierze byli wziąć do Szwedów, dopóki zasilanie nie jest zbudowany przy lesie.

pierwsze spotkanie

Bitwa była krwawa. Spośród 600 osób zabitych, dokładnie w połowie. Bitwa na Lesnaya. Szwedzi, będąc przekonany o swoim sukcesie, postanowił udać się do kontrataku, ale zostali odparci Straż przyszedł na ratunek Mihaila Golitsyna. Zaawansowana linia wróg załamał, a on wycofał się do pierwotnej pozycji, które zajmował, gdy tylko zaczęły przejście konwoju po drugiej stronie rzeki.

Bitwa pod leśną, którego data jest pomnik historii Rosji weszła w nową fazę. Choć strażnicy kontynuował atak, główną częścią Piotra powodzeniem zbudowany przy lesie. Na środku stał Siemionow, przemienienie i Ingermanland pułki pod kierownictwem Michaiła Golicyna. Prawy bok składał się z kawalerią, kierowany przez generała-porucznika Fridrih Gessen-Darmstadt. Lewa umieszczone strzelec Jakow Bryus. Ogólny zarząd był w rękach Piotra. Na początku głównym walka (godzina) rosyjskiej armii liczyła 10 tysięcy osób. Szwedzi byli co najmniej kilkaset osób, co oznaczało, że był parytet między przeciwnikami.

Druga połowa sukcesu

Walka trwała prawie 6 godzin, aż do późna w nocy. W środku walce, jego intensywność spadła nieznacznie. Zmęczeni żołnierze odpoczywali i czekał na posiłki. Wzmocnienia przybył do Peter 17 godzin. To był generał Baur, który przyniósł z nim 4000-ga Dragoon Corps.

walka wieczoru w miejscowości Las wznowione z nową energią. Szwedzi zostały zepchnięte do ich transportu. Tymczasem mały oddział kawalerii został pominięty przez rzekę i pokroić Levengaupt ostatnią podróż do udanego odwrotu. Jednak awangarda wróg odpowiedział śmiałych ataków i był w stanie zablokować ostatni most.

bitwa artyleryjska i ucieczka od Szwedów

Jest późno wieczorem, Peter nakazał kontynuować artylerii, który otworzył ciężki ogień nieprzyjaciela. W tym czasie zmęczony piechota i kawaleria wrócili do swoich pozycjach, aby odpocząć. Szwedzi odpowiedzieli złowione również strzelając z armaty. Ich sytuacja staje się krytyczna. Lewenhaupt nie mógł wycofać się ze wszystkich wagonów pociągu wielkiego, co znacznie spowalnia ruch wojsk.

Z powodu tej bitwy Lasu w 1708 roku została przerwana w nocy. Szwedzi wycofali się z pozycji w lewo w miejscowości większość ich bagażu, tak aby przeciwnik nie mógł ich wyprzedzić. W celu oszukania obóz rosyjski pożary zostały rozwiedziony, który stworzył iluzję Levengaupt często obecne w tym samym miejscu. Tymczasem organizowane przez ustąpieniu Szwedów zaczęła nabierać charakteru lotu. Wielu żołnierzy po prostu opuszczony, nie chcąc zostać przechwycone lub otrzymać śmiertelną kulę.

błędy boki

Jedną z przyczyn porażki armii gen Lewenhaupt miał niespokojne jego pułki. W porównaniu z wojskami rosyjskimi w nie mieli żadnych strażników. Ponadto duża część armii składała się z najemników – Finowie i ludzi innych narodowości, które w rzeczywistości, tak naprawdę nie chce umierać w imię interesów obcych mocarstw.

Bitwa pod leśną, której wartość jest poprawienie błędów z przeszłości i porażki pokazał polecenie rosyjskiej. Na przykład, niewiele artyleryjskie zostały użyte w tej walce. Później ten problem został rozwiązany, a w Połtawie pistoletu krajowym bardziej zaciekle łuskane wroga. W którym roku była bitwa na Lesnaya odbyła wiedział teraz każdy obywatel Rosji, bo to ona się w znacznym stopniu do ostatecznej klęsce Szwedów w długiej wojnie.

wartość

Tylko niewielka część dotychczas liczne Korpusu generała Lewenhaupt osiągnęły jeszcze siedzibę swego króla. Bitwa pod leśną, która była data pogrzebu w historii Szwecji Carl opuścił bez wzmocnień i amunicji, były w zagubionym bagażem.

Dokładnie 9 miesięcy, Peter złamał przeciwnika w Połtawie, który był punktem zwrotnym w Wielkiej Wojny Północnej. Jest to ciekawy zbieg okoliczności doprowadził króla dowcipnego humoru. Nazwał bitwę o zwycięstwie Las matki w Połtawie. Od tego momentu w inny sposób prowadzoną wojna północna. Bitwa pod leśną i późniejsze sukcesy armii rosyjskiej w końcu osłabiony Szwedów, a kilka lat później minęli bez wcześniejszego oporu mieście po drugim w krajach bałtyckich (czyli region był głównym celem Piotra).