898 Shares 6197 views

Truskawki „Frigo”: sadzenie i rośnie

Nowoczesna technologia nie oszczędził i ogrodnictwo. W tym artykule będziemy wprowadzać do obiecującą techniką, dla których jest uprawiana i przechowywane sadzonki truskawek „Frigo”. Z zastrzeżeniem wszelkich zasad sadzenia i pielęgnacji roślin, można przez cały rok, aby zebrać pachnące i smaczne owoce.


Co masz na myśli truskawkowy „Frigo”?

Technologia Frigo tłumaczy się jako „na zimno”. Wynaleziony przez holenderskich specjalistów do całorocznej uprawie owoców jagodowych. Bardzo szybko, technika ta stała się popularna na całym świecie. Ważne jest, aby zrozumieć, że „Frigo” jest – nie odmiana truskawek i rodzaj sadzonki, zbierane w sposób szczególny. Innymi słowy, truskawka „Frigo” może mieć różne odmiany.

Istotą technologii polega na tym, że sztuczne warunki stworzony dla sadzonek spoczynku. Technika ta jest również atrakcyjna, ponieważ pozwala zebrać dużo sadzonek, które mogą być wykorzystane w dowolnym momencie.

Uprawy i zbioru kapusty

Aby uzyskać sadzonki, w schroniskach tunelu lub w otwartych łóżek posadzone krzewy macicy w glebie piaszczysto-gliniastej i piaszczystej glebie. Szypułek, do których są one utworzone, jest usuwany, tak, że roślina wszystkie siły skierowane do tworzenia potomstwa. W czasie wzrostu roślin, krzewów, młodych aktywnie karmione. Gdy sadzonki truskawek wchodzi w fazę spoczynku, to wykopane.

wyloty Gotowość zwykle sprawdzić kłącza – staje się równomiernie w kolorze brązowym z bladych wskazówek. Innym wskaźnikiem „hibernacji” są liście – ciemnieją i nabierają brązowawym odcieniem. Zazwyczaj występuje to w listopadzie, gdy temperatura wynosi około 0 do -3 ° C, Wcześniej zakład nie jest konieczne, aby przeszkadzać, bo w tym przypadku materiał do sadzenia zostaną utracone podczas przechowywania.

Dig młode rośliny przeniesiono do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura utrzymywana jest od + 12 do + 8 ° C, Korzenie są dobrze otrząsnąć pozostałości gleby (nie myć!) Aby je przyciąć zbyt surowo zabronione. Następnie usuń wszystkie duże liście, pozostawiając tylko młode liście w punkcie wzrostu.

Aby zapobiec pojawianiu się gnicia sadzonek przygotowany „Frigo” truskawki potraktowane fungicydami – to „Winz forte” „fundazol”, „hom”, „topaz”. Następnie są one klasyfikowane według wielkości szyi korzeniowej i klas, a następnie przypisać do wąskich wiązek zwykle 50-100 sztuk.

Jak zachować sadzonki?

Przygotowany w ten sposób belki są umieszczone w małych plastikowych toreb. Może być używany do przechowywania pudełek wyłożonych wewnątrz ich wstępnego filmu. Ma on wartość i grubość – 0,5 mm. Praktyka pokazuje, sadzonki „FRICO” strawberry śmierci podczas przechowywania w warstwie o grubości 10 mm. W każdym polu r 350 do 700 sadzonek – ilość w zależności od ich wielkości.

Zbierano truskawka „Frigo” jest przechowywana w specjalnych komorach chłodniczych, w którym utrzymuje się temperaturę od 0 do -2 ° C przez całą dobę. Ponadto, musi być bardzo duża, a wilgotność w komorze – 90%. I czujniki kontrolne są zainstalowane na obwodzie komory. Większość drobne różnice w tych parametrach prowadzić do śmierci sadzonek. Na przykład, wzrost temperatury do + 0,5 ° C wywołują przebudzenia truskawki i w -3 ° C, – urządzenia do zamrożenia. Truskawki „Frigo” W takich okolicznościach jest przechowywana od dwóch tygodni do dziesięciu miesięcy.

Ostatnio, zdarzały się przypadki ochrony zdrowia roślin w ciągu trzech lat. Eksperci pamiętać, że zbyt długo sadzonki przechowywane w zamrażarce, ich wydajność jest nieco zmniejszona. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do dużych owocach odmian.

klasyfikacja

Plony „Frigo” truskawki, z zastrzeżeniem zasad sadzenia, w dużej mierze zależy od jakości sadzonek. W krajach europejskich opracowali surowe normy, które regulują roślin przynależność klasową zgodnie ze średnicą kołnierza korzeniowego rośliny.

klasa A

Taka średnica sadzonki szyi wynosi od 12 do 15 mm. Mają jeden lub dwa pąki kwiatowe. Ta truskawka „Frigo” „przychodzi do skutku w roku sadzenia. Każda tuleja 20 tworzy się wokół jagód.

Klasa A +

Korzeń kołnierz 15 do 18 mm, ma trzy nerek (flanca). W roku sadzenia tworzy trzy szypułek, która rośnie dojrzałe jagody do czterdziestu. Chociaż odmiana truskawek „Frigo” w tej klasie są droższe, są bardzo popytu na dużych plantacjach, gdyż pozwalają zebrać do dziesięciu ton owoców z hektara.

Klasa WB

Klasa ta obejmuje elitarne rośliny, które dają wydajność zapisu. Średnica Szyja – 22 mm lub więcej. Zdobądź te rośliny tylko wtedy, gdy hodowla gniazda na łóżkach, które przeprowadzone dodatkowe agronomicznej wydajności. W roku sadzenia tworzy pięć łodyg. Zbiór jest zagwarantowane pomiędzy 450 g i powyżej. C hektara w celu usunięcia 20 ton jagód.

Klasa Tray Rośliny

Jego zalety yavlyaetsyakontroliruemaya obciążenia Urozhainaya warunkiem lądowania nowoczesne szklarnie i wymagania technologiczne zgodności; bardzo silny system korzeniowy, znaczące substancje giełdowe, odporność na działanie wysokich temperatur typowych dla czasów lądowania; wysoką wydajność i doskonałą jakość.

Bez względu na to, jakiej klasy należy truskawka „Frigo”, jest o wiele lepsze od tradycyjnych roślin we wszystkich głównych parametrów – Wielkość liści i owoców, wielkość krzewu, liczbę pędów generatywnych. Metoda „Frigo” jest zwykle stosowany do reprodukcji z najbardziej obiecujących i wysoko wydajnych odmian – sonata alba Clery, Elsanta, Honeoye.

Przygotowanie do sadzenia sadzonki

W otwartym terenie truskawki sadzi się w maju lub czerwcu. W szklarni – przez cały rok. Aby przetworzyć uprawa owoców jest nieprzerwany, powinno się to odbywać w odstępach pięćdziesięciu – sześćdziesięciu dni. Truskawki „Frigo” jest sprzedawany w postaci mrożonej, więc przed sadzeniem powinno być „obudzić”.

Początkowo sadzonki trzeba rozmrażać w ciągu dnia w zamkniętych pojemnikach, nie wolno dopuścić zbyt ekstremalne temperatury, tak aby nie spowodować udar cieplny materiału rozmnożeniowego. W celu przyspieszenia odszraniania otworzyć pojemnik i wylać do pakowania sadzonek ciepłej wody. Rozmrożone krzewy wyjąć z opakowania i umieścić swoje korzenie w zimnej wodzie przez trzy godziny. Pomoże to nadrobić utraconej wilgoci w okresie przechowywania. Pożądane jest, aby dodać wody w głównym stymulatorem wzrostu – „Getorauksin”, „Cyrkon”, „Kornevin”.

Staraj się unikać kontaktu z roztworem na liściach, gdyż może to spowolnić rozwój części nadziemnych z krzaka.

Wybór miejsca do sadzenia

truskawki sadzenia „Frigo” wytwarzany jest na płaskiej, oczyszczony z chwastów oraz zapłodnione działki. Grzbiety stworzyć wysokość około dwudziestu centymetrów. Ekspertów uważa, że najlepsze są prekursorami zielonej odchodów, na przykład jesienią siewu gorczyca, nasiona roślin strączkowych, rzepakowy, a następnie przez oranie zieloną masę sprężyny. Będzie to doskonały nawóz gleby.

Od jesieni, można zrobić nawóz. Środek ten jest szczególnie skuteczny w glebach lekkich wyczerpany. Przed sadzeniem powinny być wykonane z nawozów mineralnych. Ogrodnicy uważają, że najbardziej wygodne w użyciu „NPK”. Pelety nie trzeba głęboko zakopane w glebie: nawóz dobrze rozpuszcza się i deszcz (lub nawadnianie) łatwo przenika do gleby. To może mieć rowki, a cięcia i środek powierzchniowo czynny – od 800 g do 1,5 kg. Dawkowanie zależy od ziemi, a zatem czy nie było wstępne nawóz zielony lub organicznym.

czas sadzenia

Trochę więcej mówić o czasie sadzenia, jak ten problem zainteresowania wielu ogrodników. Wspominaliśmy już, że jagody z truskawek może być wytwarzany przez cały rok lub w dogodnym dla Ciebie czasie. W tym celu konieczne jest jedynie, aby obliczyć liczbę dni przed pełnej dojrzałości.

Jeśli sadzić sadzonki w połowie maja, kwitnienie występuje w ciągu trzydziestu dni, nawet po miesiącu, pochodzą skutku. Opóźnione o dwa tygodnie na tydzień sadzenia zmniejsza czas owocowania. Jednak lepiej jest zwłaszcza, aby nie opóźnić lądowanie: pogoda w tym okresie nie jest bardzo gorąco, pozwalając sadzonki zakorzenić lepiej. Opóźnienia w sadzenie sadzonek negatywny wpływ na klasy A +. Biorąc pod uwagę fakt, że sadzonki ma największy potencjał, to lepiej, aby umieścić go w terminie wcześniejszym.

Najbardziej przedłużone okresy przechowywania są różne sadzonki klasy A, które mogą być bez ryzyka posadzić do połowy czerwca. Lądowanie w późniejszym terminie jest obarczona gwałtownego spadku rentowności, który szczyty na sam koniec sierpnia – początek września. W tym czasie, noce są chłodne, co prowadzi do obniżenia jakości jagód: ich smak pogarsza się z powodu złej nagromadzenia cukrów, są mniejsze, bardziej miękkie i zwiększa ryzyko gnicia.

Sadzenie „Frigo” (sadzonki) z truskawkami pod ziemią

Ważnym zasada: nie można zostawić otwarte korzenie sadzonek więcej niż piętnaście minut. Po moczeniu bezpośrednio wykonywane sadzenia truskawki „Frigo” na przygotowaną powierzchnię. Na wiosnę gleby sadzenia wytworzono upadku. Gleba wykopali w lecie na miesiąc przed sadzeniem, więc jest to dość trudne. Lub mogą tworzyć łóżka dwurzędowa lub pas. Odległość pomiędzy krzewów powinna wynosić co najmniej 30 cm.

Sadzenie powinno odbywać się w dobrze nawilżoną glebę. Konieczne jest, aby skrócić korzenie sadzonek do dziesięciu centymetrów. To opracowała specjalne narzędzie, które ułatwia dopasowanie. Jego długość – 20 cm, ale w końcu ma wycięcie do cięcia i pogłębienie rośliny.

Korzenie powinny być dobrze rozłożone, nie można zakopać je belkę. W pre-przygotowane otwory obniżone pionowo sadzonka korzenie, należy upewnić się, że nie było miejsca. Glebę podlewane i mocno wciśnięty raz, aby zapewnić dobry kontakt z kłącza.

Sadzonki truskawek „Frigo” nie mają liści, dlatego szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że wtyczka jest nad powierzchnią gleby i kołnierz korzeń był pokryty ziemią. Nieprzestrzeganie tych zasad może doprowadzić do śmierci rośliny.

Zalety i wady technik

Truskawki „Frigo” ma wiele zalet, ale ona i wady. Oczywistą zaletą takich kiełki mogą obejmować:

  • ciągła uprawa owoców jagodowych w ciągu roku;
  • Materiał do sadzenia zwarty;
  • doskonały współczynnik przeżycia;
  • wysoka wydajność.

Uprawy truskawek „Frigo” ma swoje wady:

  • wysoka cena (15 rubli za sztukę.);
  • kosztownych urządzeń do przechowywania sadzonek;
  • trudność rośnie w regionach północnych.

opinie

Dzisiaj nie jest to zbyt powszechne wśród ogrodników truskawka „Frigo”. Recenzje właścicieli małych działek wskazują, że hurtowe dostawy sadzonek Proponuję pakowania dwa tysiące drzewka i sadzonki zakupione to problematyczne w handlu detalicznym.

Takie sadzonki są idealne dla gospodarstw, które posiadają niezbędne urządzenia chłodnicze i szklarnie i otwarta powierzchnia terenu może być uprawiana „Frigo”.

podsumować

Przygotowania sadzonek użyciu technologii Frigo jest trudne – przechodzi operacje przetwarzania i jest przechowywane w określonych warunkach. To znacznie zwiększa koszty sadzonek. Jednak coraz częściej rolnicy i ogrodnicy wolą truskawka, ponieważ pozwala na znaczne zwiększenie wydajności, oraz w szklarniach może być uprawiana przez cały rok.