856 Shares 2353 views

Nienasycone kwasy tłuszczowe w żywności

Organizm ludzki jest wykonana z żywą tkanką, która w trakcie życia nie tylko wykonywać swoje funkcje, ale również wychodzenie z kontuzji, przy jednoczesnym zachowaniu ich skuteczności i trwałości. Oczywiście, bo to oni potrzebują składników odżywczych.

bilans żywności dla ludzi

Żywność dostarcza organizmowi energii, co jest konieczne, aby utrzymać wszystkie procesy w organizmie, szczególnie mięśni pracy, wzrostu i regeneracji tkanek. Należy pamiętać, że najważniejsze w żywieniu – saldo. Balance – jest to optymalna mieszanka produkt z pięciu grup niezbędnych do żywienia człowieka:

 • produkty mleczne;
 • wzbogacony żywności tłuszczu;
 • zboża i ziemniaki;
 • warzywa i owoce;
 • pokarmy białkowe.

Rodzaje kwasów tłuszczowych

Wspólne kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone. Najnowsze wielonienasycone i jednonienasycone są. Nasycone kwasy tłuszczowe są obecne w maśle i twardych margarynach, wielonienasyconych – w oleju roślinnym, produktów rybnych i niektórych miękkich margaryn. Jednonienasycone kwasy obecne są nasiona rzepaku, siemię lniane i oliwa z oliwek. Najbardziej konieczne i zdrowe wśród nich – przeszłość.

Skutki zdrowotne nienasyconych kwasów tłuszczowych

Posiadają one właściwości przeciwutleniające i chroniące cholesterolu zawartych w krwi z utleniania. Dawkowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, – około 7% dziennego porcji i jednonienasyconych – 10-15%.

Nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu mogą. Najcenniejsze z nich uważa, kompleksy omega-3 i omega-6. Nie są one syntetyzowane niezależnie w ludzkim ciele, ale ważne jest dla niego. Należy więc mieć pewność, aby uwzględnić je w diecie, optymalnie wyboru pokarmów bogatych w te substancje.

Właściwości kwasów Omega

Żywienia dawna zainteresowany funkcji omega-3, kwasy tłuszczowe i ich pochodne – prostaglandyny. Wydają się przekształcić w cząsteczek informacyjnych, które stymulują lub hamują stany zapalne, są bardzo użyteczne w obrzęk stawów, ból mięśni, ból kości, które jest często widoczne w podeszłym wieku. Nienasycone kwasy tłuszczowe, wzmocnienia układu immunologicznego, łagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów i zapalenia kości i stawów.

Poprawiają one mineralizację kości, a jednocześnie zwiększenie ich gęstości i wytrzymałości. Ponadto, kwasy tłuszczowe omega-3 jest bardzo przydatne dla serca i naczyń krwionośnych. Kolejne kompleksy kwasy nienasycone Omega-powodzeniem wykorzystywane do celów kosmetycznych w postaci suplementów diety, mają pozytywny wpływ na zdrowie skóry. Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone różnić się pod względem właściwości żywieniowych nienasyconych tłuszczów w mniej kalorii niż samej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. cząsteczki chemiczne omega-3 składa się z parowania zasad z 3 atomów węgla metiluglerodom i omega-6 są połączone parami związek sześciu atomów węgla z metiluglerodom. Omega-6 kwasy tłuszczowe, w większości znajdują się w olejach roślinnych i we wszystkich odmian orzechów.

Produkty o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych

Ryb morskich, takich jak tuńczyk, łosoś i makrela, szczodry z omega-nienasyconych kwasów tłuszczowych. Analogi te roślinne rangi jak siemię lniane i olej rzepakowy, nasiona dyni, różne rodzaje orzechów. Oleje rybne są kwasy tłuszczowe omega-3. To całkowicie może zastąpić olej lniany.

Najlepszym źródłem tych substancji – tłuste ryby, takie jak makrela, ale aby wejść w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych może być na wiele sposobów.

 1. Kupić omega-3 wzbogaconych produktów. Teraz są one często dodawane do chleba, mleka i zbóż barów.
 2. Stosowanie oleju lnianego, zastępując olej słonecznikowy i masło. Dodanie mielonych nasion lnu do mąki do pieczenia, sałatek, zup, płatków śniadaniowych, jogurtów i deserów.
 3. Uwzględnić w diecie, zwłaszcza orzechy orzechy włoskie, brazylijskie, sosny i inne.
 4. Dodaj niewybredny oliwę w jakiejkolwiek żywności. To nie tylko odżywia organizm w niezbędne nienasycone kwasy, ale także pomagają w trawieniu pokarmów.

Należy zachować ostrożność w nienasycone kwasy tłuszczowe u pacjentów z cukrzycą lub przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Mogą wpływać na krzepliwość krwi i regulację cukru. Kobiety w ciąży nie mogą brać olej rybny, ponieważ zawiera dużo witaminy A, co jest szkodliwe dla rozwoju płodu.

Nienasycone kwasy tłuszczowe w żywności

Jednonienasycone kwasy są wysokie:

 • tran z wątroby;
 • oliwki;
 • awokado;
 • oleje roślinne.

Wielonienasycone tłuszcze:

 • orzechy;
 • pestki dyni, słonecznik, len, sezam;
 • soja;
 • gatunki tłuste ryby;
 • kukurydzy, bawełny, słonecznikowy, sojowy i olej lniany.

Tłuszcze nasycone nie są tak złe, jak ludzie myślą o nich, i całkowicie odrzuca je nie warto. Jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe powinny być głównymi dziennej porcji tłuszczu i od czasu do czasu, wymagane przez organizm, jak promowania absorpcji białek, włókien, poprawić działanie hormonów. Jeżeli tłuszcz jest całkowicie jasne, ich diety, osłabiona funkcja pamięci.

Izomery w przetworzonej żywności

Podczas wytwarzania margaryny osiągnąć modyfikację nienasyconych tłuszczów w wysokich temperaturach, przez co cząsteczki transizomerizatsiyu. Wszystkie substancje organiczne mają określoną strukturę geometryczną. Podczas zestalania margaryna izomery cis-trans poruszają się tym, że wpływa na wymianę kwasu linolenowego i powodować szkodliwe podwyższenie poziomu cholesterolu, powodując chorób serca i naczyń krwionośnych. Onkologów, że trans nienasycone kwasy tłuszczowe wywoływać raka.

W jakie produkty są najbardziej trans?

Oczywiście, wiele z nich w fast food, przygotowane w dużej ilości tłuszczu. Na przykład, w chipsów ziemniaczanych zawiera około 30%, a frytki – ponad 40%.

W produkcji wyrobów cukierniczych trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, mieści się w zakresie od 30 do 50%. Margaryny ich ilość sięga 25-30%. W mieszanych tłuszczów podczas smażenia tworzy mutacyjne 33% cząsteczek, ponieważ transformacja jest wykonywana cząsteczki przetapiania, który przyspiesza tworzenie się trans-izomerów. Jeżeli znajduje się na liście margaryny około 24% izomerów trans, poziom procesu smażenia, zwiększa się znacznie. Surowe oleje roślinne wynosi do 1% trans-izomerów w masła są około 4-8%. U zwierząt tłuszcze trans, mieści się w zakresie od 2% do 10%. Należy pamiętać, że tłuszcze trans – to śmieci i powinny być całkowicie uniknąć.

Wpływ na ludzkie ciało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie jest jeszcze w pełni poznany, ale teraz jest oczywiste, że dla zdrowego i aktywnego życia osoby w diecie jest zobowiązany przedstawić produkty, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.

499 shares 8177 views
172 shares 7777 views
Jak obojnaków hodowlanych: Ways
226 shares 8903 views