116 Shares 6619 views

Zatrucie amoniakiem: jakie to niebezpieczne?

Amoniak jest toksycznym i przenikanie do ciała powoduje natychmiastową reakcję. Niebezpieczne dla człowieka, jak i gazowej ciekłego amoniaku. W pierwszym przypadku wejściem układu oddechowego i drażnią błonę śluzową. Jeśli ciekły amoniak dostaje się na ludzkiej skórze, natychmiast powoduje poważne oparzenia.

Zatrucie amoniakiem: dlaczego tak się dzieje? W dzisiejszym świecie, amoniak jest stosowany w produkcji lodówek, więc osób pracujących w tej branży, są zagrożone.

Ponadto, zatrucia amoniakiem często występuje u osób pracujących na produkcji fabryk barwnik organiczny, soda, cukier i nawozów specjalistycznych. Ostre zatrucie jest również możliwe do czyszczenia kanalizacji lub szamba.

Zatrucie amoniakiem: objawy. Pierwsze objawy zatrucia amoniakiem – to podrażnienie oczu, nosa i gardła. Czuje ból gardła i suchość w ustach. Zatrute ludzie zwykle zaczynają kichanie intensywnie – więc organizm próbuje pozbyć się alergenów. Następny jest silny kaszel, jest chrypka. W przypadku dłuższego kontaktu z amoniakiem, człowiek zaczyna odczuwać ostry ból w klatce piersiowej. To może powodować nudności, która rozwija się wymioty.

Amoniak i jego związki działają na układ nerwowy – osoba staje się zbyt podniecony, jego ruchy – ostry. Zatrucie amoniakiem może towarzyszyć silny delirium i całkowitej utraty kontroli nad ciałem. W ciężkich przypadkach pacjenci znacznie zmniejszyć próg wrażliwości słuchowej, osoba nie może tolerować nawet najcichsze dźwięki, z których może on przejść do drgawek.

W ciężkim zatruciu ból gardła stać kłucie, czasem wystąpienia obrzęku krtani. Pacjent ma silne poczucie uduszenie. Istnieją również poważne konsekwencje, takie jak toksyczne zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i obrzęk płuc. Z reguły zbyt dużo zatrucia amoniakiem są śmiertelne. Ponadto, przedłużony kontakt z substancji toksycznych i wpływają ważne ośrodki mózgowe. Kiedy długa ekspozycja na toksyny mogą być nieodwracalne zmiany w pamięci, myślenia i rozwoju upośledzenia umysłowego.

Przy penetracji amoniaku lub jego związków w przewodzie pokarmowym zaczyna się rozwijać rozległą martwicę, co prowadzi do krwawienie wewnętrzne i intensywnego bólu prądem. W katastrofalnych wypadkach zaczyna się zwężenie przełyku otwarcie, jak również niektóre części żołądka. Takie silne zatrucie amoniakiem może zakończyć się śmiercią.

Po kontakcie z ciekłym amoniakiem na skórze pojawiają się poważne oparzenia.

Zatrucie amoniakiem: pierwsza pomoc i leczenie.

Najpierw należy upewnić się chorego z sali na świeże powietrze. Jeśli to konieczne, należy sztucznego oddychania. Następnie trzeba uwolnić ofiarę z ubrania, jeśli utrudnia ruch lub przeszkadza mu oddychanie.

Jeżeli amoniak jest trafić na błonę śluzową skóry lub oczu, należy dokładnie przemyć dużą ilością wody. W przypadku uszkodzenia śluzówki nosa i jamy ustnej powinny być natychmiast spłukać słabym roztworze sody kaustycznej.

Jeżeli amoniak jest wchłaniana przez układ pokarmowy, konieczne jest, aby osoby dotknięte pić mleko z sodą.

Jeśli objawy uszkodzenia są zbyt silne, pacjent nie może mówić, zachwyca, albo całkowicie stracił przytomność, należy natychmiast zabrać go do najbliższego szpitala, ponieważ w ciężkich przypadkach, ofiara wymaga natychmiastowej hospitalizacji lub intensywnej opieki medycznej.

Pamiętaj, że amoniak – bardzo toksyczne substancje. Dlatego też, jeśli pracuje w warunkach wysokiego ryzyka, nie należy zapominać o bezpieczeństwie.