442 Shares 5023 views

Pokojowa Nagroda Nobla: lista. Która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla?

Prawdopodobnie tylko pragnienie ludzkości autoekspresji i sprzyja powstawaniu bohaterskich czynów niezwykle trwalszych inicjatyw. Ja tu zbierane przez imion Pan Nobla i zdecydował się opuścić swoje pieniądze potomkom, aby nagradzać panowie, aby wyróżniać się w danym obszarze. Spał długo w ziemi ropy i ludzie pamiętają go. Populacja czeka (niektórzy), gdy zostaną przedstawione przez następny szczęście. I kandydaci starają, wyznaczone cele, nawet intrygi, próbując wznieść się do Olimpu sławy. A jeśli naukowcy i badacze wszystko jasne – oni otrzymają swoje nagrody dla rzeczywistych osiągnięć i odkryć, co wyróżnia Nagrodą Nobla? Zainteresowany? Spójrzmy prawdzie w oczy.


Kto i co przyznaje nagrodę?

Istnieje specjalny komitet, którego głównym zadaniem – aby wybrać i zatwierdzić
kandydatami do najwyższej nagrody w tej dziedzinie. Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest osobom, które wyróżniają się w promowaniu bezpieczeństwa i stabilności na świecie. Jest on wydawany corocznie. Procedura odbywa się w Oslo w dniu dziesiątego grudnia. Jednocześnie proponuje kandydata, który staje się zwycięzcą, może zarówno organizacje międzynarodowe i rządy krajowe. Komitet Karty są wymienione. Każda osoba, która była lub jest członkiem Komitetu Nobla, ma również prawo do udziału w procesie nominacji. Ponadto takie przywileje Karta uprawnia profesorów uniwersyteckich w polityce czy historii.

Sami laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, również mają możliwość oferowania wybitne postacie, aby uzupełnić swoje szeregi. Procedura jest dość demokratyczna. Ważne jest, aby uzasadnić swój wniosek. Naturalnie, istnieją nieodpowiednie oszustwa lub oszustwo. Nominowany musi znać cały świat. Działalność taka osoba nie może być tajemnicą. Tylko otwarty i przemawia do ludzkości.

Trochę historii

Muszę powiedzieć, że Pokojowa Nagroda Nobla, urodził się jako swego rodzaju „odkupienia”. Alfred Nobel był uczonym, człowiekiem chętnie i wojowniczy. Wymyślił i stworzył dynamitu. Motywowane chęcią pomóc ludzkości wynalazca rozwijać naturalne przestrzenie, minerały ekstraktu. Nie miał pojęcia, o strasznych „wąż” wydawnictw na świecie. Jego odkrycie oczywiście używany zgodnie z jego przeznaczeniem. Tuż nad nim stał się sławny (w sensie negatywnym) w czasie wojny. W tym czasie, dynamit było straszne i niszczycielskie bronie. Ponadto wynalazca poniósł z tego nieoczekiwanego obrotu zdarzeń, a więc jest również w prasie „płukanie” w całości. Człowiek, który chce dać światu wygodne i użyteczne narzędzie, zwane prawie mordercą.

Bolało Nobla. W testamencie polecił stan umieścić w banku. Zgromadzone fundusze dzieli się na pięć części, z których jedna jest corocznym tożsamość problem, różnica w ustanowieniu pokoju. Pozostałe cztery zostały przeznaczone naukowcy osiągnęli wybitne wyniki w fizyce, chemii, medycyny i sztuki (literatura).

Kto był pierwszy?

Nobel pokładane w 1896 roku. Testament zaczął przeprowadzać jakiś czas później. Oczywiście, konieczne było przeprowadzenie działań organizacyjnych, w celu opracowania „zasady” i „kryteriów”. Pierwsza Nagroda Nobla została ogłoszona w 1901 roku. Było ich dwóch. Pozwoliło. Opcjonalnie, cała kwota kwestia jednego kandydata. Jeśli komisja uzna, że wiele osób wykazały, równe możliwości, osiągnąć porównywalne znaczenie wyników, zostaną przyznane nagrody. W 1901 roku zaczęli Frederic Passy i Jean Anri Dyunan. Zrobili znaczny wkład w tworzenie mechanizmów rozwiązywania konfliktów. Passy pracował na poziomie parlamentarnym. Jego pracowitość powstał Międzynarodową Ligę Pokoju. Dunant uwielbiony ideę utworzenia Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Organizacja ta jest nadal uważana za jedną z największych wykonywania misji humanitarnej. Od tego czasu, to samo wyróżnienie otrzymał sto dwa człowieka. Pokojowa Nagroda Nobla przyznana i podmioty zbiorowe. Otrzymała dwadzieścia pięć organizacji.

Przez kogo i za który otrzymał Nagrodę Nobla?

Laureaci, których lista nie jest ukryte przed ogółu społeczeństwa, powodować różne reakcje w duszach ludzi. Niektórzy uważają, że te „gołębie pokoju”, inne potępione dla jednej lub innego powodu. Niektórzy członkowie społeczeństwa twierdzą, że niesłusznie przyznano Pokojową Nagrodę Nobla. Laureaci (lista różni się w różnych krajach) były krytykowane głównie z powodów politycznych.

Jest to lista z najbardziej kontrowersyjnych osobowości z tej nagrody. W tym przypadku jedna część ludzkości uważa, że wyróżnienie otrzymali zasłużone, inny zaprzecza tego faktu. Chodzi o to, jak traktować wyniki swoich działań. Po tym wszystkim, na przykład, Gorbaczow, Pokojowa Nagroda Nobla, która została przyznana w 1990 roku, jest niejednoznaczna jest postrzegana w Rosji i za granicą. Na Zachodzie, jego praca na zniszczenie „imperium zła” (ZSRR) uznał znakomita, i na otwartych przestrzeniach dawnej wielkiego kraju – wielkie nieszczęście. Prezydent Rosji wielokrotnie nazwał to wydarzenie tragedią, odnosząc się do problemów, które nagle spadły na głowy zwykłych ludzi. Nawiasem mówiąc, wielokrotnie nominowany do nagrody V. V. Putina. Nagroda Nobla nie jest jeszcze na liście jego dokonań, niestety. Najprawdopodobniej nie jest to wskazanie relacji świata do jego pracy, jako grę polityczną.

Laureaci najbardziej utytułowanych

Pokojową Nagrodę Nobla przyznano różne figury. Wśród nich, jeden związek z ich zasług zwolniony Martin Luther King. Ten wielki człowiek walczył z dyskryminacją rasową. Był pastorem, i uważa się, że jest to możliwe do przezwyciężenia negatywnych zjawisk absolutnie spokojnie, bez udziału metod inwazyjnych. Jego wkład w demokratyzację społeczeństwa amerykańskiego jest nadal uważane za nie do pobicia.

To jest taka sama ocena osiągnięć Nelsona Mandeli. Nagroda została przyznana mu w 1993 roku. Jego życie było poświęcone walce o równości obywateli, niezależnie od koloru. Na jego antyrasistowskich pomysłów miał trzydzieści lat wyizolowano w więzieniu, ale nie poddawaj się. Należy zauważyć, że Mandela cieszył się niesamowitą szacunek dla swoich współobywateli. Mniej niż cztery lata po jego zwolnieniu, a on został wybrany na prezydenta Republiki Południowej Afryki.

Podczas badania, którzy otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla, należy uruchomić w imieniu innego polityka, którego działalność nie powoduje krytykę. Taka osoba jest Tenzin Gjaco Dalajlamą. Jest to dość wybitnym człowiekiem. Był od najmłodszych lat był zmuszony przyjąć duchowe przywództwo. Buddyści uznają chłopca wcielenie zmarłego lamy. Następnie musiał podjąć, a odpowiedzialność polityczną Tybetu (szesnaście). Cała jego praca opiera się na życzliwości, tolerancji i miłości (ze sprawozdania Komitetu Nobla). Należy dodać, że nie może zgodzić się z rządem chińskim. Obecnie mieszka i spędza swoje pomysły na wygnanie.

Okazuje się, że nie jest tak proste!

Są po prostu zbyt kontrowersyjne zwycięzcy tej wysokiej nagrody. Komitet jest często krytykowany za zbyt upolityczniona. Mieszkańcy byłego Związku Radzieckiego ta wydaje Michaiła Gorbaczowa. Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana i takie kontrowersyjne terminy światowych osobistości jak Jasera Arafata. Ta decyzja Komisji jest uważany za skandaliczny, na tej podstawie, że zwycięzca nie zaprzecza możliwości militarne osiągnięcia swoich celów. Na swoim koncie nie tylko walki, ale także ataki terrorystyczne. Ogłosił swój cel zniszczenie całego suwerenny naród (Izrael). Jest to pomimo faktu, że Arafat został walczącej o dobro mieszkańców Bliskiego Wschodu, został wyróżniony tytułem rozjemcy trudnym. Inną kontrowersyjną postacią jest Barack Obama. Pokojową Nagrodę Nobla przyznano mu w 2009 roku. Należy stwierdzić, że komitet musiał pogodzić się z gradem krytyki nad decyzją.

Więcej o Obamie

Prasa światowa nadal miga na stanowisku, że prezydent USA przyznana „z góry”. W tym czasie miał tylko objął urząd, nie ma nic znaczącego nie można odróżnić. I te inicjatywy i decyzje, że wziął wtedy, nie wyjaśnia, za co został nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla.

Obama mówi prezes, rozpętał największą liczbę konfliktów zbrojnych. Ofiary ich niewymiernych ze względu na „hybrydowej natury” tych zderzeń (termin pojawił się niedawno). Musiał podjąć decyzję o operacji bombowych i naziemnych. Jego krytyka inwazji na Syrię, niepokojów w Iraku i na Ukrainie. Niemniej jednak, Obama otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, a jest wśród zwycięzców.

Ten góry nagroda „daje podstawę do wszystkich nowych skandali. Jak stref napięcia zaostrzeń niektórzy politycy opowiadają się za uchylenie wyroku. Uważa się, że non-pokojowy zachowanie hańbi wyższą składkę. W Rosji, oczywiście, wierzę, że bardziej godny kandydat V. V. Putin. Nagroda Nobla może być przyznane mu jeszcze jako prawdziwy wytrwałości, który pokazuje w rozwiązywaniu konfliktów.

o pieniądze

Ludzie często nie są zainteresowani w osiągnięciu jak wiele osób uhonorowanych tą nagrodę i jego wysokość. Pokojowa Nagroda Nobla, a prawda może pobudzają wyobraźnię. Fakt, że wszystkie fundusze Komitetu są nie tylko instytucje finansowe. Oni „działa”, zwiększenie wielkości. Zgodnie z wolą, zysk jest podzielony na pięć części. Nie są one takie same i stają się coraz bardziej imponująca wielkość z roku na rok. Tak więc pierwszy suma, przedstawił w 1901 roku, równe czterdzieści dwa tysiące dolarów. W 2003 roku kwota już wyniosła 1,35 mln. W jego wielkość ma wpływ na globalną gospodarkę. Dywidendy, które są wykorzystywane do płacenia, może nie tylko wzrost, ale także spadać. Na przykład, w 2007 roku wysokość składki wynosi 1,542 mln, a do 2008 roku „topi” (1,4 miliona dolarów).

Wspomniane elementy są rozmieszczone w pięciu równych porcjach na kategorie, a następnie – przez liczbę tych wyników, zgodnie z przepisami, zgodnie z którą przydzielony jest do świata nagrody Nobla. Ile pieniędzy trafi do nagrody każdego roku – określa Komitet przeprowadzić odpowiednie obliczenia zysku z papierów wartościowych i innych aktywów.

Rosyjski laureaci

Rosjanie tylko dwukrotnie otrzymał taką nagrodę. Poza Gorbaczowa, taki zaszczyt został wyróżniony naukowiec Andriej Sacharow. To nie jest jego prace naukowe stały się powodem przyznania nagrody. Sacharowa działacz na rzecz praw człowieka i bojownik przeciwko reżimowi. W czasach sowieckich, został ostro skrytykowany i prześladowani. Naukowcy pracują nad stworzeniem bomby wodorowej. Pomimo tego, że otwarcie zalecał zakaz testowania broni masowego rażenia, przed wyścigiem zbrojeń. jego pomysły były bardzo popularne w społeczności, a nie jak elity rządzącej.

Sacharowa jest uważany za zapalonym zwolennikiem świata, którzy ponieśli dla swoich poglądów. Komitet Noblowski użył sformułowania „za odwagę w walce z nadużywaniem władzy …”. Niemniej jednak, był raczej idealista, człowiek dobry i nie agresywny (we wspomnieniach kolegów). Więcej niż Rosjanie nie otrzymał najwyższą nagrodę, która nie mówi, że w życiu porządnych osób w naszym kraju. Przeciwnie, fakt ten może być postrzegany jako polityczne zaangażowanie Komisji, korzystanie z nagrodami w geopolitycznej konkurencji.

Którzy nie otrzymali nagrodę i godny?

Wielu polityków wierzy, że Mahatma Gandhi więcej niż wszystkich innych pracowników zasługuje na wysoką nagrodę. Ten człowiek pracował w sprawie organizacji walki z Indianami do kolonizatorów. Gandhi nie tylko wymyślić sposób, w którym słaby i nieuzbrojonych ludzi mógł oprzeć się armii brytyjskiej, ale nawet oni musieli być skorelowane ze specyfiki lokalnej religii. Metoda ta została wynaleziona przez nich. Dostał imię bierny opór i jest często stosowany obecnie. Mahatma Gandhi zaproponował Komitetowi pięciokrotnie. Tylko tam były „bardziej godne” kandydaci (które znowu mogą być wyjaśnione przez upolitycznienia organizacji). Następnie, urzędnicy odpowiedzialni za przyznaniem nagrody Nobla, wyraził ubolewanie nad faktem, że Gandhi nie stała się laureatem.

Incydenty Komitet Noblowski

Jest to historia o organizacji takich niesamowitych rzeczy, które mogą być obecnie postrzegane jedynie Anecdotally. Tak więc, jak wiadomo, nie jest to nagroda, która została nominowana w 1939 roku inny niż Adolf Hitler. Pokojowa Nagroda Nobla, na szczęście, że nie dostał. I nie chodzi o pieniądze. Jaki byłby prestiż organizacji, która byłaby nazywana osoba Peacemaker odpowiedzialny za śmierć milionów mieszkańców naszej planety? Komitet Noblowski odmówił udzielenia go na tej podstawie, że decyzja nazistowskiego traktowania Żydów.

Niemniej jednak, podczas nominacji działań Hitlera szukać niemieckiej inteligencji dość progresywnej. On właśnie podpisał dwa duże porozumienia pokojowego, podniósł zaniepokojony rozwojem nauki i techniki przemysłu. W dzisiejszych czasach ludzie sobie sprawę, do jakiego stopnia absurdalne i bezpodstawne roszczenia się być nagroda Hitlera. Ale podczas gdy mieszkańcy Niemiec widział go jako prawdziwego lidera, prowadząc je do światła życia. Tak, do pewnego stopnia, to prawda. O Niemców, to naprawdę zależało, tylko przez ludzi innych narodowości. Zasługą członków Komitetu Noblowskiego, zrozumieli i zrezygnował z nominacji do nagrody.

laureaci zbiorowe

Ta nagroda trzykrotnie przyznano organizację, taki czy inny sposób związanych z Czerwonego Krzyża. Jeśli wziąć pod uwagę pierwszą laureatką – jej organizator, cztery. Należy zauważyć, że ta organizacja międzynarodowa, z pewnością zasługuje na tak wysoką wycenę. Jej przedstawiciele zawsze znaleźć swoje pole działania. Czy jest to terytorium krwawych konfliktów czy epidemii, często znajdują się w środku, wyciągnął rękę do bardzo potrzebne wsparcie biednych ludzi w niebezpieczeństwie. Nawiasem mówiąc, gdy stał się laureatem Narodów Zjednoczonych (2001), wcześniej obserwowane sił pokojowych (1988) i serwis na rzecz Uchodźców (1981). Z mało znanych firm-laureatów można nazwać Międzynarodową Organizację Pracy (1969). Wave to możliwe, nie słyszymy o tym, ze względu na fakt, że od czasu, kiedy jego wpływ był tak wielki w świecie, wygrał nagrodę, to było dawno.

Laureaci głównych nagród to dużo. Niektóre nazwy są wpisane w historię męstwa i odwagi, z drugiej – skandali i intryg. Około jedna trzecia nie pamiętam w ogóle. Niemniej jednak, ludzie chcą zobaczyć to wyróżnienie wpadł w ręce osób naprawdę zasłużonych, niezależnie od sytuacji politycznej.