737 Shares 3661 views

Bernardo Bertolucci: Filmografia i biografia

Jednym z najbardziej znanych i znaczących nazwisk w kinie europejskim jest bez wątpienia Bertolucci. Filmografia reżysera ma około 25 obrazów, ale jest tak w przypadku, gdy jakość ma największe znaczenie. Od ponad 50 lat Bernardo Bertolucci nadal kręcił swoje obrazy, a każdy nowy zawsze przyciąga szczere zainteresowanie krytyków i widzów na całym świecie.


Dzieciństwo i młodzież

Od narodzin przyszłego reżysera był skazany na związek ze sztuką i kulturą. Bernardo Bertolucci, którego biografia rozpoczyna się w mieście włoskim w Parmie w 1940 r., Urodził się w kreatywnej rodzinie. Jego matka, Ninetta, była nauczycielem, a ojciec Attilio był krytykiem filmowym, poetą, a także profesorem sztuki. Całe to środowisko, które otoczyło go od dzieciństwa, nie mogło zostawić odcisku palca na osobowości chłopca. Mój ojciec oświecał swoje dziecko całą swoją mocą i był bardzo zadowolony, gdy zaczął się pierwszy szorty podczas nauki w szkole. W tym samym czasie Bernardo został zabrany pisemnie, a nawet wjeżdżał na uniwersytet w Rzymie w kierunku ściśle związanym z filozofią i literaturą. W tym czasie stał się sławnym poetą w pewnych kręgach, a dzięki jego kontaktom w 1961 roku pracował jako asystent Pier Paolo Pasoliniego.

Wczesna kariera

Dla Bernardo Bertolucci filmografia w dużym filmie rozpoczęła się w 1962 roku, kiedy opuścił uniwersytet, aby w pełni poświęcić się zdjęciom. W tym samym roku wydał swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny o nazwie "Bony Kuma". Autor bardzo się martwił o sytuację we współczesnym społeczeństwie, szczególnie zwracając uwagę na swoje wady. Obraz debiutancki stwarzał ogólne brzmienie dla wszystkich kolejnych i stał się swego rodzaju wzorem dla początku unikalnego stylu.

Następną pracą jest "Before the Revolution", gdzie często jest temat kazirodztwa, który często dotyka reżyser. Film został przyjęty bez wielu ciekawości, ale wciąż stał się znaczący dla przyszłej kariery twórcy. Zanim cały świat zna nazwisko Bertolucci, filmografię swojego czasu na uzupełnienie trzech innych obrazów, takich jak "Miłość i wściekłość", "Partner" i "Strategia pająka". W tym samym czasie, czyli pod koniec lat 70., kręcił serię "Oil pipeline" i był współautorem filmu kultowego swojego rodaka Sergio Leone "Dawno temu na dzikim zachodzie".

Światowa sława

Ponadto reżyser bada faszystowską przeszłość rodzinnych Włoch, co prowadzi do dostosowania pracy Alberto Moravia. Malarstwo nazywane było "conformistą" i przyniosło swemu twórcy światową sławę. Otrzymała prestiżową nagrodę "David di Donatello", a także stała się innowacją i poprosiła o nowy kierunek jej gatunku, co doprowadziło do powstania wstążki "Ojciec chrzestny". Skandal i pretensjonalność zawsze wyróżniały filmy Bernardo Bertolucci. Filmografia reżysera jest znana większości widzów dokładnie ze względu na jego taśmę "Ostatnia tango w Paryżu".

W niektórych krajach nawet zakazano, w tym ZSRR, ale ludzie nadal mieli okazje spróbować zakazanych owoców. Obfitość erotycznych, zbyt szczerej sceny nie przeszkodziła jednak filmowi, który otrzymał nominację do Złotego Globu w 1974 roku. Następnym dziełem reżysera był dramat wojskowy "Twentieth Century", w którym główne role grały Gerard Depardieu i Robert De Niro. To był profesjonalny start na wyżyny sukcesu, które niestety drastycznie spadły po "Księżycu" i "Tragowaniu śmiesznego człowieka", szeroko postrzeganej przez wielu krytyków.

Okres angielski

Są pewne linie, które przenikają i dzielą filmy Bertolucci na grupy. Filmografia reżysera nabrała kolejnego zakrętu po poprzednich pracach, a on sam wyjeżdża do Anglii, odmawiając więcej tematów włoskich. Tutaj zaczyna się nowy okres jego pracy. Bernardo zawsze interesował się zapraszającą kulturą Wschodu, co zainspirowało go do zrobienia zdjęcia całkowicie oddanego Chinom. Nazywa się "Ostatnim Cesarzem", a na jej koncie aż dziewięciu Oskarów. Taśma natychmiast pochłonęła widzów na całym świecie i jest uważana za perłę dziedzictwa kulturowego.

Następnie bada filmy Afryki i Tybetu w filmach "Mały Budda" i "Pod przykrywką nieba", które nie mogły osiągnąć poziomu poprzedniego dzieła, ale każdy, kto dba o dzieło słynnego włoskiego reżysera, nadal będzie ciekawy. A historia Siddhartha Gautam została zatwierdzona nawet przez samego Dalajlamę.

Wróć do Włoch

Od 15 lat Bernardo podróżuje i tworzy swoje filmy, ale w końcu wraca do ojczyzny. Tam zaczyna pracę nad dramatem "Escaping Beauty". W tym czasie wielu aktorów marzyło o wystąpieniu z Maestro Bertolucci. Filmografia Liv Tyler, na przykład, uzupełniona pierwszą rolą, a następnie aktorka zaczęła otrzymywać wiele innych sugestii. Obraz mówi o dziewczynie o niesamowitym pięknie, który po tragicznym samobójstwie matki udaje się do Toskanii, szukając pociechy, a także wskazówki, które prowadzą do przyczyn takiego okropnego aktu. Film był prezentowany na Festiwalu Filmowym w Cannes, ale nagroda nigdy nie została odebrana. Następną włoską pracą reżysera była taśma "Besieged", ale nie jest często przywoływana na tle innych arcydzieł mistrza.

2000s

XX wiek był szczytem działalności Bertolucci, którego filmografia jest teraz w upadku. To nie jest zaskakujące, jeśli masz na myśli starość reżysera. Mimo to napisał dwa almanachki filmowe (takie jak "Dziesięć minut starszych: wiolonczela" i "Wenecja 70: Przeładowanie przyszłości") wraz z innymi wielkimi reżyserami. W 2003 roku ukazał się obraz "Dreamers", który natychmiast zyskał miliony widzów na całym świecie. Jest dedykowany do zamieszek w Paryżu z końcem 60-tych lat, a główne role pełniły wybitne młode talenty: Eva Green, Louis Garrel i Michael Pitt.

To jeszcze 9 lat, zanim Bernardo Bertolucci wydali kolejny film. Stały się rodzinnym dramatem "Ty i ja". Niemniej jednak, było to postrzegane przeciwnie przez krytyków. Historia reżysera wciąż milczy o kolejnej pracy reżysera, ale jedno jest jasne: niezależnie od tego, co motywy poruszają, gdziekolwiek się kręci, potwory filmowe na całym świecie z nienasyconym uczuciem głodu będą czekać na jej pojawienie się na ekranach. Nawet jeśli nie stanie się kolejnym dziełem, to zasługuje na uwagę ze względu na fakt, że został stworzony przez jednego z największych mistrzów kina, jakie kiedykolwiek żyły na tej planecie.