791 Shares 1734 views

Działy jelita grubego, struktury i funkcji

Organizm jest bardzo skomplikowana struktura i jednocześnie jednolity sposób. Wśród systemów, które zapewniają jego funkcje życiowe, jest też taki, który obsługuje przychodzące wewnątrz substancji spożywczych, wyciągi najbardziej przydatne z nich i pozbywa się odpadów, a wszystko to przy niewielkim lub bez świadomego wysiłku jednostki. Jelito grube struktury i funkcji, które zostaną omówione bardziej szczegółowo – część tego mechanizmu. Co o nim wiemy?

ludzki przewód pokarmowy

Każdy organizm potrzebuje energii, aby podtrzymać ich źródła utrzymania. Można go uzyskać na różne sposoby. Na przykład, u ludzi, jak i wiele innych zwierząt, w tym celu jest przewód żołądkowo-jelitowy i cały przewód pokarmowy.

Ta część korpusu raczej skomplikowany i nie jest odpowiedzialny za przetwarzanie całego wszystkich dostarczonych materiałów, maksymalna wydajność ekstrakcji i wykorzystanie pozostałości. Wszystko zaczyna się w ustach, bo to było pierwotnie jedzenie trafia tutaj. Po pierwsze ona dokładnie rozdrabniane i mieszane ze śliną, przez które natychmiast rozpoczyna rozszczepienie podstawową, a następnie dostaje się do żołądka. Tutaj, przy użyciu różnych substancji, następuje dalsze przetwarzanie przychodzących i wchłanianie węglowodanów, część wody, etanolu i niektóre sole.

Następnym etapem jest w jelicie cienkim. Nie występuje podstawowy trawienie trawienie węglowodanów, białek i tłuszczów, na prostsze składniki i ich wchłaniania i transportu do dostarczania do komórek. Jest to możliwe dzięki specjalnej strukturze błony śluzowej organizmu. Fakt, że na wewnętrznej powierzchni jelita jest pokryta mikrovyrostami – włókno, co znacznie zwiększa obszar ssania. Również w tym dział jest ważna część układu hormonalnego, ponieważ nie jest synteza wielu hormonów peptydowych, które regulują aktywność przewodu pokarmowego i procesy immunologiczne.

I wreszcie ostatni etap przewodu pokarmowego – jelita grubego. Struktura i funkcje tego organu należy rozpatrywać osobno i szczegółowo, ponieważ nie są one mniej interesujące niż inne części układu pokarmowego. I, oczywiście, są one również bardzo ważne.

funkcje jelita grubego

Nazwa przewodu pokarmowego ze względu na to, że jego wewnętrzny prześwit jest większy niż w poprzedniej części. Co ciekawe, jest to zauważalne tylko przy otwarciu martwego ciała, żyjąc w średnicy okrężnicy i małe prawie takie same lub tylko nieco inaczej. Niemniej jednak, G ma szersze warstwy włókien mięśni i tkanki łącznej. Ale nadal, określenie „cienka” i „Dwukropek” w żadnym anatomicznej nomenklatury i jest uważany za nieprawidłowe.

Długość korpusu jest zazwyczaj 1 do 1,6 m, średniej średnicy – około 6,5 cm, dokładna liczba zależy od konkretnego części. Dobrze, jeśli mówimy o strukturze jelita grubego, którego ściany są zbudowane z tkanki surowiczej i mięśni są również obecne podśluzówkową i samej błony śluzowej, w której mieści się wewnątrz jamy ciała. Brakuje kosmków, ale istnieje duża liczba krypt – depresje z nabłonka, co przyczynia się do lepszego wchłaniania zwrotnego.

Cyrkulacja okrężnicy zapewnić dolny i górny tętnicy krezkowej. Dla włókien nerwowych spełniają nerwu błędnego i nerwów rdzeniowych. Odpływ krwi dostarcza krezkowych żyły.

lokalizacja

Jelita grubego, który jest trochę wcześniej rozpoczyna się po anatomii został opisany w sposób ogólny zaworowych bauginievoy, który dzieli jelita krętego i jelito ślepe. Konstrukcja ta nie pozwala na ruch przeciwny treści pokarmowej – masy włóknistej otrzymanej w wyniku trawienia.

Dalsze jelita rozciąga się do góry i na lewo napędowe poprzedniego GI i następnie opada ponownie, co prowadzi do odbytu. Poprzez zdarza ewakuacji stolca, to znaczy, że organizm pozbywa się niechcianych pozostałości niego. Zdarza się jednak, odbytnica odzyskać oddzielnie okrężnicy. W tym przypadku, staje się częścią tego ostatniego działu, zwanego esicy.

funkcje

Okrężnica jest fizjologicznie aktywnych ciał. Zazwyczaj głównym celem tego organu rozważyć tworzenie kału i pozbycie się ich ciała. W rzeczywistości, to funkcje organizmu szerszy.

Po pierwsze, tutaj kończy ekstrakcji składników odżywczych żywności. Wszystko jest dobre, że było to niemożliwe do strawienia przed leczone. Na przykład, tylko w tym etapie, można odzyskiwać włókna. Również z treści pokarmowej niemal całkowicie zassane resztki wody i soli.

Po drugie, grubość jelit człowieka – jest ważną częścią układu immunologicznego. Tutaj znajduje się kolonii bakterii różnego rodzaju, głównie beztlenowych. Niektóre z nich pomagają trawienie, podczas gdy inne zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii, a inne wytwarzają enzymy, które wspierają właściwe funkcjonowanie organu, a także witaminy K, E, B 6 i B, 12 potrzebne w organizmie. W skrócie, mikroflorę jelita grubego – jest ważnym elementem bariery ochronnej w organizmie człowieka. I to jest tak potężny, że może jeszcze uporać się z pojedynczych komórek nowotworowych, niszcząc je całkowicie.

Po trzecie, struktura jelita grubego, a w szczególności warstwa mięśni, zapewnia stały przepływ spożytego pokarmu. W tym przypadku ludzie nie mogą nawet kontrolować. wskaźnik ruchliwości zazwyczaj stałe i wzrasta po wprowadzeniu nowych porcji żywności w żołądku. Zatem mięśnie okrężnicy są odpowiedzialne za utrzymanie mniej lub bardziej stałą szybkością żywności „rurociąg”.

Pomimo faktu, że układ trawienny może obsłużyć prawie wszystko, że osoba używa jako żywność, nie ślepo rzucać się do niczego. Zakłócać wnętrzności łatwe, ale można zauważyć od razu. A gdy pojawią się objawy jej uszkodzenie, w celu przywrócenia równowagi może być bardzo trudne, więc najlepiej jest trzymać się zdrowej diety z dużą ilością błonnika, który doskonale stymuluje układ trawienny.

Wydziały grubego: przegląd

Tradycyjnie wyróżnić 3 podstawowe części: ślepe, okrężnicę i odbytnicę. Każdy z nich ma też swoje podziały, co czyni konstrukcję nadwozia dość skomplikowane, mimo że praktycznie nie ma różnicy w funkcjonalności.

Tak więc, do kątnicy sąsiedniej dodatku. Colon dzieli się na rosnącym, poprzecznym oraz rosnącą i esicy. Wreszcie, nawet w obserwowanym bezpośrednie rozdzielenie ampułki i kanału odbytu odbytu. A każda część ma swoje osobliwości. Dlatego konieczne jest, aby mówić o częściach okrężnicy więcej. Wszystkie są interesujące w swój własny sposób.

kątnica

Podział ten znajduje się w prawym dole biodrowym i wygląda prawie okrągłe wymiary worek z około 6 x 7-7,5 cm. To tu granicy małe i duże jelita. Są one oddzielone tylko niewielką zaworu.

Główną funkcją wykonywaną przez tę część jelita grubego jest pochłanianie wody z Doprowadzenie żywności. W ogóle, w strukturze działu nie różni się od reszty. Przy okazji, to gdzie jelito tak blisko pasuje tętnicy krezkowej górnej. Jest podzielona na dużą liczbę oddziałów, jest odpowiedzialny za dopływ krwi do większej części.

wyrostek robaczkowy

Z jamy kątnicy przez wąskie przejście, można dostać się do jej przydatków, jest ważnym, choć nie pełnoprawnym dział. Mówimy o dodatku lub dodatku. Przez długi czas sądzono, że jest to tylko ślad, jako człowiek – jeden z niewielu ssaków, wraz z królików i małp, którzy mają tę część. Doświadczenia przeprowadzono w których dzieci uległy wyrostka robaczkowego, który jest usuwany przez ten dodatek, we wczesnym wieku. W rezultacie wielu z nich były poważne problemy z odpornością.

Obecnie uważa się, że dodatek – jest to rodzaj farmy dla pożytecznych bakterii, które kolonizują jelito. Dzięki specjalnej konstrukcji tutaj nie twarz dostaw żywności. Dodatkowo, osoby o usunięciu dodatku jest niezwykle trudne do odtworzenia mikroflorę i ustalenie jelit, takie jak po zażyciu antybiotyków. Mimo to, wciąż jest pozostałością jak przedtem wziąć swój obecny wygląd, był pełnoprawnym część przewodu pokarmowego i brał udział w trawieniu.

Niestety, operacja, aby pozbyć się tego procesu są dość często. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest pewnie pierwsze miejsce wśród ostrych operacji chirurgicznych. W ciągu roku, stała 4-5 przypadków na 1000 osób. Przy wczesnym pomocy lekarskiej dla korzystnego rokowania. Ryzyko zgonu jest bardzo mała, ale wzrasta w przypadku perforacji, w obecności czynników, takich jak podeszły wiek.

okrężnica

Tuż za kątnicę się obok oddzielono, która jest podzielona na 4 części. Pierwszy z nich – uplink – idzie w górę wzdłuż prawej strony do wątroby i kończy delikatny łuk. Kolejnym podziałowej – poprzecznicy. Jak sama nazwa wskazuje, to biegnie przez otrzewną. Kończy się on również zagięcie, przechodzącą w części opadającej rozciągający się od góry do dołu po lewej stronie. esicy (ostatnia część tej sekcji) znajduje się w lewym dołu biodrowego. Otrzymał swoją nazwę na S-kształcie.

Podobnie jak w innych częściach okrężnicy, ta część jest odpowiedzialny głównie do wchłaniania wody i elektrolitów oraz tworzenia stałej zawartości treści pokarmowej. Po wytworzeniu masy barwionej w ciemnym kolorze i enzymów pęcherzyka żółciowego korpus składający się z niepotrzebnych substancji złuszczonych nabłonkowe i t. D., przechodzi dalej.

prosto

Ta ostatnia część jelita, głównym zadaniem którego jest zebranie niepodzielnych i ich wydalanie z organizmu. Jest w pełni mieści się w jamie miednicy i kończy się odbytem. To ciekawe, że wypróżnienie jest złożonym procesem fizjologicznym, który jest kontrolowany przez korę mózgową, podczas gdy u dzieci we wczesnym wieku, był czysto odruch charakter.

Zwykle kału jest około jednej trzeciej całkowitej, który był spożywany. Częstotliwość i ilość może się różnić w zależności od cech diety i stylu życia. Zazwyczaj jednak opróżnianie odbytnicy występuje co dzień, i w ten sposób dysponuje osoba masy odpadów od 200 do 500 gramów.

metody badawcze

Jednym z najczęstszych skarg w każdym wieku jest bolesne sensacje w żołądku. Dość często zdarza się jedynie na zwiększenie ciśnienia wewnątrz jelita, na przykład w wyniku gromadzenia się gazów lub po skurcze. Niemniej jednak, organizm wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na sobie, ale dlatego, gdy podejrzenie niesprawności powinno odnosić się do lekarza, zwłaszcza jeśli problemy występują dość często.

Ważną rolę w diagnostyce historii sztuk medycznych. Lekarz może poprosić o lokalizacji i charakterystyki bólu, częstości stolca w ostatnich latach, w diecie.

Druga metoda badania – badanie palpacyjne. Lekarz bada narządy przez powłoki brzuszne, ustalające skarg pacjenta, zwracając uwagę na napięcie mięśni i tak dalej. D. Pomaga najpierw zainstalować bolesnych zmian.

Jest również często wykorzystywane pacjenta badanie kału mas. Analiza chemiczna, makro- i mikroskopowych i składu bakteryjnego może dać zrozumienie wielu procesów, które występują w jelicie grubym. Na przykład, ponieważ zdiagnozowano problem z mikroflory.

Aby ocenić funkcję ssania mogą być stosowane radiologiczne badania z użyciem środków kontrastowych.

Wreszcie, stosowane także kolonoskopię, jeśli chcesz, aby uzyskać pełny obraz tego, co dzieje się w jelitach. W badaniu tym, sonda jest umieszczona w aparacie i lampy na końcu. Z pomocą konkluzji lekarza w widoku monitora pokazujący zagłębienie wewnątrz jelita, i można je znaleźć, na przykład nowotworów. Wszystkie działy okrężnicy może być kontrolowane za pomocą tej metody.

choroba

W większości przypadków problemy z jelit mówić o zaburzeniach krześle. Biegunka, zaparcia, wzdęcia – najczęściej przyczyną tych nieprzyjemnych zjawisk są błędy w diecie. Ta postać może przejawiać się nietolerancja laktozy, glutenu i pewnych innych substancji. Bakterie przerost może również przeszkadzać frustrację krześle lub stałej nasilenie alergii. To nie jest samoleczenia i wziąć reklamowanych leków bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli naruszanie jelita występują regularnie. To może tylko zaostrzyć problem.

tyle może być niebezpieczne, a stan zapalny w dowolnej części jelita. Nieleczony, błona śluzowa jest pokryta wrzodami, a następnie rozpocząć proces rozpadu. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest pojawienie się formacji w świetle jelita. To może być rak lub hemoroidy, ale obaj wymagają pomocy medycznej do siebie. Na szczęście, edukacja jest prawie zawsze znajduje się w ostatniej części, co ułatwia dostęp i diagnostykę. I, jak lekarze mają skłonność wierzyć, prawie zawsze jelit, jak również w całym przewodzie pokarmowym, są wynikiem złych nawyków żywieniowych i stylu życia. Na szczęście współczesna medycyna może jeśli nie całkowicie wyleczyć osobę, maksymalna łatwość jego stan i zachowanie jakości życia przy minimalnej ingerencji.

Bądź zdrowy!