587 Shares 1357 views

TTG obniża się – co to znaczy? TTG obniża się podczas ciąży

I ginekologów i endokrynologów zdają sobie sprawę, jak ważne jest, aby kontrolować poziom hormonów u kobiet, szczególnie w okresie ciąży. W tym czasie prawie wszystkie narządy i układy zmieniają przebieg ich pracy, dostosowując się do nowego sposobu. Po tym wszystkim, w ciągu dziewięciu miesięcy od ich głównym zadaniem będzie zapewnienie prawidłowego rozwoju dziecka i utrzymania zdrowia matki oczekującej. Oczywiście, zmiany te wpływają na funkcjonowanie i tarczycy. Naruszenie poziomu hormonów produkowanych przez nią, w dużej mierze wpływa na rozwój i przebieg ciąży.


poziom hormonu TSH pozwala na określenie czy ciąża jest normalna czy są jakieś nieprawidłowości rozwijać. Stopa ta jest ustalana na podstawie analizy krwi pobranej z żyły. Jeśli TSH jest obniżone lub, wręcz przeciwnie, zwiększa się, lekarz zaleci dodatkowe badania. Będą one pomóc dowiedzieć się, co spowodowało, że poziomy zaburzeń hormonalnych.

Co jest TTG?

Aby dowiedzieć się o co chodzi, trzeba rozważyć hormon produkowany przez tarczycę człowieka. Hormon Tierotropny odpowiedzialny za normalnego funkcjonowania przedniego płata przysadki. Kontroluje rozwoju i funkcji tarczycy, jak również wytwarzanie trijodotyroninę (T3) i (T4), tyroksyny. Hormony te są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i reprodukcyjnych systemów biorących udział w procesach metabolicznych oraz wpływu na stan psycho-emocjonalnym danej osoby.

Dlaczego badanie poziomu TSH?

Wszelkie wahania w ilości hormonów we krwi mogą powodować wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych. Ważne jest, aby utrzymać pod kontrolą wszystkich ważnych parametrów w czasie zajścia w ciążę. Często zdarzają się sytuacje, kiedy to okres zmian hormonalnych. Zdarza się, że TSH obniża się w czasie ciąży. Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na takie wahania, jeśli kobieta wcześniej kontakt z chorobami tarczycy lub złe doświadczenia związane z poronieniem lub płodu zatonięcia.

Fakt, że hormon ten jest bardzo wrażliwy na zmiany patologiczne w układzie endokrynologicznym. Spowodowane jest to jedna z podstawowych zasad medycyny – zasada ujemnego sprzężenia zwrotnego. Jeśli TSH obniża się, co to znaczy? Oznacza to wzrost poziomu wolnej tyroksyny. Odwrotnie, wzrost wskaźników TSH spadł T4. Zatem znając główne parametry hormonów produkowanych przez tarczycę, możliwe jest monitorowanie stanu zdrowia kobiet, szczególnie tych znajdujących się w pozycji „ciekawe”.

norma TSH w czasie ciąży

Poziom hormonu tyreotropowego, określonej przez ELISA (test immunoenzymatyczny) we krwi kobiety, trzeba będzie od 0,4 do 4 IU / litr. W czasie ciąży, dane te mogą nieznacznie odbiegać od normy. W tym okresie, poziom TSH ciągle się zmienia. Jest zatem bardzo trudne do uzyskania wszelkich średnie parametry, które musi spełniać. Uważa się, że przede wszystkim TTG obniża się w czasie 10-12 tygodni. Ale są chwile, kiedy jest on niski dla wszystkich dziewięciu miesięcy. TSH często obniżyła w ciąż mnogich. Jednakże niewielkie odchylenia od normy w jednej i z drugiej strony, nie jest uważane za patologiczne.

Wpływ hormonem wydzielanym przez gruczoł tarczycy ciąży

Układ hormonalny odgrywa ważną rolę. Tarczyca produkuje tyroksyny i trójjodotyroniny, a zarządza przysadki procesu. Jest produkowany przez przedni płat przysadki TSH, który kontroluje poziom T3 i T4. Wraz z przepływem krwi dostają prawie wszystkie ludzkie komórki i są aktywnie zaangażowane w ich życiu.

Główną funkcją trijodotyroniny i tyroksyny jest regulacja i utrzymanie podstawowej przemiany materii. Hormony te pomagają regulować podział komórek. W czasie ciąży, mają stymulujący wpływ na ciałka żółtego, zapobiegając ryzyko poronienia we wczesnej ciąży. Podobnie, T3 i T4 wpływ na organizmem kobiety, biorą udział w rozwoju płodu, zwłaszcza w powstawaniu mózgu.

Teraz, gdy wiemy znaczenie normalnych poziomów hormonów produkowanych przez tarczycę, dla matki i nienarodzonego dziecka, można zrozumieć, dlaczego konieczne jest, aby kontrolować działanie tyroksyny i trójjodotyroniny. Lekarz powinien poinformować sytuacji, gdy T4 jest obniżony (a podniesione TSH). W tym przypadku, szczegółowe badanie jest przypisany.

TSH przy planowaniu ciąży

Błędem jest wierzyć, że badanie hormonalne tle jest ważne tylko wtedy, gdy kobieta ma już serce dziecka. Jak wspomniano wcześniej, tyroksyny, trójjodotyroniny i TSH odgrywają ważną rolę w zdrowie człowieka. Mają one wpływ na układ rozrodczy. Tak więc, jeśli hormon TSH obniżone, to nie jest bardzo przerażające. Ale jeśli jego poziom jest podniesiony w tym samym czasie ze spadkiem T3 i T4 wydajności, lekarz może sugerować naruszenie czynności jajników. To z kolei prowadzi do zmniejszenia prawdopodobieństwa poczniesz i porodzisz dziecko.

Zakłóca produkcję pęcherzyków i komórek jajowych powstawanie ciałka żółtego. Dlatego też, jeśli kobieta idzie do lekarza skarżąc niezdolności do poczęcia, endokrynolog koniecznie wyznaczyć analizy hormonów tarczycy. Idealny wskaźnik planowania koncepcji badanym TSH 1,5 mkIE / ml. Jest to średnia dla dorosłych.

TSH obniżyła Co to oznacza?

Niestety, rzadko zdarza się, że wszystkie testy są normalne. Najczęściej, choć jeden z nich, ale ma odchylenie. Na przykład, TSH zmniejszona. Co to znaczy? Zazwyczaj taki wynik analizy nie powinny zaalarmować klinicysty. Nieznaczny spadek produkcji tego hormonu w czasie ciąży jest absolutnie normalne. Jednak w niektórych przypadkach może to być spowodowane i patologicznych:

 1. Jeśli TSH obniża się w czasie ciąży, trzeba sprawdzić działanie przysadki mózgowej.
 2. Istnieje niewielka szansa Plummer zespół.
 3. Łagodne nowotwory tarczycy.
 4. Martwica przysadki po urodzeniu.
 5. Podwyższone poziomy hormonów wytwarzanych przez gruczoł tarczycy.
 6. Nerwowego podniecenia i napięcia.

Tak więc, jeśli zastanawiasz się, „TRG jest obniżony, to znaczy” nie szukać informacji w literaturze, to najlepiej od razu zwrócić się do endokrynologa. On będzie znaleźć przyczynę zmian i przepisać odpowiednie leczenie.

Jeśli TSH jest obniżone, kobieta może zauważyć pewne objawy, takie jak bóle głowy, kołatanie serca, gorączka i niestrawności. Częściej jednak zmiany te występują prawie bezobjawowo.

TSH wzrosła

Jeżeli analiza wykazała, że poziom tego hormonu w czasie ciąży wzrasta, lekarze mogą przydzielić kilka dodatkowych badań, ponieważ może to być oznaką następujących stanów:

 1. Zakłócenia nadnercza.
 2. Mam chorobę psychiczną.
 3. Problemy z przysadki mózgowej.
 4. Podwyższone poziomy hormonów tarczycy.
 5. Guza przysadki.
 6. Niewydolność nerek.
 7. Stan przedrzucawkowy w ciężkim stadium.

Objawy stają podwyższone TTG niska temperatura, osłabienie, ogólne zmęczenie, bezsenność, apetyt i bladość. Wizualnie szyja wygląda grubszy.

Normy hormonów T4 i odchylenia

Tyroksyna jest ściśle związana z TSH, dlatego jest zwykle przepisywany testy do badania ich poziomu w agregacie. T4 – jednym z najważniejszych stymulatorów podziału komórek i regeneracji w organizmie. Od jej wartości zależy w dużej mierze od wagi danej osoby, jak tyroksyna jest w stanie wpływać na metabolizm i syntezę białek. Jest to hormon determinuje zapotrzebowanie organizmu na witaminy, ale także poprawia trawienie wątrobę karotenu. Ponadto obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega występowaniu miażdżycowych w naczyniach mózgowych. Jest również bardzo ważne dla pracy układu rozrodczego kobiety. W przypadkach, gdy poziom T4 jest obniżone lub podwyższone, często mają problemy z planowaniem i ciąż.

Norma tyroksyny jest 9-22 pikomoli na litr. Liczby te odnoszą się wyłącznie do kobiet, ponieważ są one wyższe mężczyźni. To nie zawsze jest aberracją jest objawem poważnej choroby, ewentualnie w organizmie występują problemy tymczasowe. Jeżeli przebieg leczenia, prawdopodobieństwo przenoszenia i urodzić zdrowego dziecka jest bardzo wysokie.

Zależność pomiędzy T4 TSH

Wskaźniki hormonów wytwarzanych przez gruczoł tarczycy, ściśle ze sobą powiązane. Istnieją sytuacje, gdy TSH jest obniżone, T4 wzrosła. W normalnej pracy, przysadki i tarczycy nie należy. Zwykle, jeśli TSH obniża się T4 normalne. Oznacza to, że zbyt dużo tyroksyny hamuje produkcję tyreotropiny.