801 Shares 8542 views

Czym jest luksus? znaczenie

Niemal cała historia upiększania większość ludzi chce żyć w luksusie. Co to pożądane pojęcie, skąd się wzięło w języku rosyjskim i przetłumaczone na drugi podoba? Daj nam znać o tym.

Znaczenie „luksusowe” w Słowniku

Prawie wszystkie słowniki rosyjskie uważane rzeczownik odnosi się do życia w bogactwie. Na co to nazwa nie tylko bogactwo, ale masz wszystkie korzyści ponad miarę, nawet w najbardziej wymagających i skomplikowanych wymagań.

Co ciekawe, w monumentalnej Ozhegova pracy, leksykalne znaczenie luksusu jest interpretowane bardziej negatywnie niż Efraim, i Dalia. Tak, Siergiej wyjaśnia rzeczownika jako nadmiar dóbr materialnych i przyjemności.

Dmitriy Nikołajewicz Ushakov w jego słowniku, oprócz wszystkich powyższych wartości, pierwsza i jedyna przypomina również używać terminu „luksus” jako czasownik (pomimo faktu, że jest to rzeczownik). Jest możliwe, że taka tradycja powstała pisarze, Humorysta ILF i Pietrow. Tak więc w ich drugiej powieści o przygodach uroczej i pomysłowego oszusta Ostap Bender ( „The Golden Calf”), istnieje wyrażenie „samochód – nie luksus, lecz środek ruch”, który dziś już od dawna rejs. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że książka ukazała się w 1931 roku, a cztery tomy „Słownika wyjaśniającej języka rosyjskiego” Ushakov zostały opublikowane podczas 1935-1940. – Okazuje się, że wielki językoznawca prostu nagrany newfangled trend pomocą rzeczownik „luksusowy” jako orzecznik, który stał się popularny po opublikowaniu powieści.

Ciekawostka:. W języku angielskim w dawnych czasach słowo „luksus» (luxury) również używane w odniesieniu do takich pojęć jak «rozpustę» i «rozpusta» Chociaż rosyjskie słowniki nie rozwiąże tę interpretację, podobny stosunek do pojęcia można znaleźć w wielu rosyjskich klasyków.

Etymologia terminu i jego odpowiedników w innych językach słowiańskich

Po rozpatrzeniu tego słowa znaczeniu „luksusowe”, warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Od czego jest to rzeczownik termin powstał, nie jest znany lingwistów. W tym przypadku, są absolutnie pewni, że koncepcja ta pochodzi z języka Proto-słowiańskiego.

Dowodem na to jest fakt, że w większości innych języków słowiańskich występują w niemal identycznych nazwach. Do tej pory nie wszystkie z nich mają podobne wartości.

Tak więc w ukraińskim ( „rozkіsh”) i Białorusi ( „raskosha”) jest podobne słowa, które oznaczają takie same jak w języku rosyjskim. Ale w innych – nie zawsze. Na przykład polski rzeczownik Roskosz tłumaczone jako „rozkoszy” i wartości „luksusowy” ma Luksusowy termin słowa. Ze słowackim i czeskim Rozkos tłumaczone jako „przyjemność”. W bułgarskim czasem wykorzystywane w pierwotnym znaczeniu termin „razkosh”, ale najczęściej jest używany zamiast słowa „Lux”.

Jak tłumaczyć pojęcie pod uwagę w języku angielskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim i francuskim

Dowiedziawszy się, że to luksus nie tylko rosyjskiej, ale również w innych językach słowiańskich, konieczne jest, aby wiedzieć, co jest terminem używanym do tej koncepcji innych narodów.

w „przodka” większości współczesnych językach (łacińskim) w dawnych czasach tak było rzeczownik luxuria. To był używany w odniesieniu do pojęć „obfitości” i „puszystości”. W ostatnich czasach, na podstawie tego słowa powstała Luxus który został użyty, a kiedy chcieli wyjaśnić, co luksusu.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, większość języków europejskich „pożyczyć” nazwę łacińską. Niemniej jednak Anglicy luksus słowa i luxe w języku francuskim – le luxe, Niemiecki – Luxus, Włoski – Lusso i hiszpański – lujo.

Warto zauważyć, że wiele języków słowiańskich i wykorzystał łaciński termin, który miał istnieć równolegle z tymi odmianami słowa „luksusowy”.

Synonimy

Znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Czym jest luksus”, warto wiedzieć, co można odebrać synonimy do rzeczownika tematu.

Najsłynniejsze słowa analogi – jest „elegancki”, „splendor” i „puszystość”. W niektórych kontekstach, również używa terminu „obfitość”, „bogactwo”, „luksus”, mniej „marnotrawstwem”.

przeciwieństwa

W przeciwieństwie synonimy, antonimy do rzeczownika przedmiotu może podnieść znacznie mniej. Z reguły są one związane z biedy i niedostatku.

Jako takie, można użyć słowa „ubóstwo”, „cierpienie”, „ubóstwo” i oczywiście „ubóstwo”. Czasami można użyć „surowość” terminu.

Jak leczyć luksus w różnych okresach historii

Dowiedziawszy się, że to luksus, warto zbadać, jak społeczeństwo, o którym mowa tego zjawiska w różnych wiekach naszej ery.

Większość filozofowie i socjologowie postrzegają tę koncepcję jako szkodliwe dla człowieka. Wierzyli, że gdy dana osoba jest w stanie zaspokoić wszystkie swoje zachcianki absolutnie, traci motywację do rozwijania. Tu zaczyna degradacji moralnej i fizycznej.

ciągle się zmienia w tym zakresie w różnych okresach historii związanych z luksusem. Można go porównać z głupiej kobiety na diecie. Ogranicza się wokół, odmawiając nie tylko szkodliwe, ale także użyteczne żywność, aby schudnąć. Ale od czasu do czasu przerywa i zjada bez miary wszystkiego, co szkodzi nie tylko jej postać, ale także zdrowie.

W dobie absolutnej gospodstvovaniya chrześcijaństwa w Europie, wzywając ludzkość dbać o duchowe, ignorowanie potrzeb cielesnych. W związku z tym uznano niemal luksusowy powodować najstraszliwsze grzechy (stąd przestarzały angielski sens „rozpusty”).

Na przykład, walcząc ekscesy Florencja, słynny reformator religijny Girolamo Savonarola spalone wszystkie elementy, które były związane z bogactwa. Jego nadmierna gorliwość i nie fanatyzm doprowadził do biblijne, które zostały zniszczone nie tylko wiele ciekawych książek i instrumentów muzycznych, ale także higienę.

W innym czasie jest ona postrzegana jako luksus dla dobra społeczeństwa. Więc sądzono, że pozwala elita cieszyć się pełnią życia, jednocześnie ułatwiając powstawanie nowych miejsc pracy dla ubogich.

W dzisiejszym świecie, dążenie do luksusu nie jest tak silna jak w ubiegłym stuleciu. Zamiast nowego „idol” jest sukcesem. Innymi słowy, aby należeć do elity, nie ma być bajecznie bogaty, musimy również odnieść sukces w jakiejś dziedzinie. Warto zauważyć, że pozycja ta zachęca bogatych ludzi rośnie i coś zrobić, zamiast pławić się w luksusie bezczynności, jak to było w zwyczaju w minionym stuleciu.