678 Shares 7067 views

Świat Królowej Śniegu – to jest tundra

Co to jest tundra? W języku fińskim tunturi oznacza "jałową ziemię", "ziemię wroga" lub "bezgraniczną równinę" Słowem, miejsce nienadające się do życia. Reprezentacje w większości ludzi są ograniczone do informacji otrzymanych z programu szkolnego – mchów, jeleni, wiecznej zmarzliny, porostów – i to wszystko jest gdzieś tam, daleko na północ. Informacje pochodzące z popularnych programów telewizyjnych, przemawiają za zagrożeniami (głównie budynkami), które są związane z globalnym ociepleniem.


Bez końca pustynia śniegu

Tundra można opisać jako zimną pustynię, która znajduje się wokół bieguna północnego. Ktoś nazywa to południową granicą Arktyki, ktoś – terytorium tuż za tajgą. Każde z tych poprawek wyjaśnia, co to jest Tundra.

Na terytorium Rosji rozciąga się od 300 km do 500 km od Cieśniny Beringa na wschodzie do Finlandii na zachodzie. W tym strefy arktyczno-subarktyczne, tundry zajmuje około 10% powierzchni lądowych naszego kraju. Całe wybrzeże Oceanu Arktycznego jest objęte tym zespołem, które jest węższe w europejskiej części Rosji i szerokie na Syberii; Przebywa również północna część Kamczatki.

Najcięższy czas

Jaka jest tundry w zimie? W tym czasie klimat staje się jeszcze poważniejszy – mrozy sięgają -51 stopni w części syberyjskiej. Są one pogłębiane przez wiatry, które z powodu braku gór i mniej lub bardziej przyzwoitych wzgórz. Przerywany równiny i niziny na mapie geograficznej zaznaczono na zielono, która w całości pokrywa terytorium tundry. Słońce wcale się nie podnosi, noc polarna trwa 8-9 miesięcy. Jest to najtrudniejszy okres dzikich zwierząt w regionie.

Wszyscy ukrywają się przed "czarną burzą": ludzie, rzadkie zwierzęta i ptaki. Po burzy, która trwa od kilku tygodni, pozostaje lodowata śnieżna pustynia, przypominająca piaszczystą, ponieważ pokrywa jest dość mała i znajduje się w stanie ruchomej, co pozwoliło jednemu badaczowi tundry nazywać to "wydmami śnieżnymi".

Czas komarów i zagnieżdżanie ptaków

Nadchodzi zimne, północne lato, a temperatura maksymalna nie przekracza + 10 stopni, ale słońce wcale się nie ukrywa – białe noce trwają przez 64 dni. Górna warstwa pokrywy śnieżnej, tworząca niekończące się wycieki małych, nie głębszych niż 50-100 cm, jezior, które mieszkańcy nieustannie przekraczają pryczki. Thaws i wraca do życia.

Gleba tundry jest bardzo specyficzna – na warstwie wiecznej zmarzliny występują niewielkie hills skośne i humusowe. Specyficzność wyjaśniono faktem, że woda stoi, odparowanie jest niewielkie, niskie temperatury nie pozwalają, aby pozostałości roślin uległy rozkładowi i rozkładowi. Opady są mniejsze, do 250 mm rocznie, ale rozmrożone wody na powierzchni gleby nie mają czasu na odparowanie. Wszystko to przyczynia się do powstawania bagien, których liczba jest nieskończona.

I tu jest łaska

Jaka jest tundry w lecie? Cała natura tego regionu zależy od długości tego okresu – rośliny muszą mieć czas na zanikanie, aby uzyskać nasiona. To jest świat yagelu, sedge i porostów, są dzikie rozmaryn i wrzos, brzozy i kudłaty wierzby. Drzewa nie są wysokie, ponieważ korzenie nie mogą uciec do gleby.

Jesienią ogromne, niebieskie pola jagodowe przeplatają się z pomarańczowymi plantacjami chmur, mnóstwem crowmenów, krótko mówiąc, rajem jagodowym – to jest tundra. Definicja tego regionu jako królestwa komarów jest również prawdziwa, z uwagi na ilość tych owadów powietrze w tundry nie jest przezroczyste. Chmury różnych pułków i północnych trzmieli uzupełniają obraz. Nieskończony zestaw grzybów. To wszystko jest pożywieniem dla ptaków. Tundra jest miejscem zagnieżdżania się dla nich.

Milion ptaków spędza tu krótkie lato. Jest ich tyle, że według obserwatorów naocznych jeziora są śnieżnobiałe z łabędzi, potem z gęsi. Tutaj, Falcon wędrowny, Ptarmigan i Śnieżka Śnieżna, mewy, guillemoty i gniazda rybitwy. Są karmione nie tylko komarami. Morze Północne, jeziora i bagna tundry są pełne ryb (beluga, łosoś) i mięczaków. W rodzinie gryzoni tundry zamieszkuje lemonia.

Jeśli zdobędziesz te niebieskie i pomarańczowe jagody, ciemnozielone od ptaków jeziora, aby pokazać, co to tundra, zdjęcie będzie bardzo spektakularne. Świat zwierząt w tej okolicy nie jest wcale niski. Renifer i biały lis polarny, symbole północy, znajdują się tutaj w nieograniczonych ilościach. Wybrzeże to królestwo niedźwiedzi polarnych i innych wielkich zwierząt, takich jak mors.

Klimat i natura różnią się od północy na południe, a tundry jest konwencjonalnie podzielona na trzy podzony: arktyczna, porostowa i krzaki południowe. Nawet te nazwy pokazują, jak zmienia się świat roślin, gdy odchodzi od bieguna północnego.

Naturalna kontynuacja tundry

Potem zaczyna się terytorium, nieco inaczej od opisanego powyżej. Jaka jest tundra i las-tundra? Jak się różnią? Niektórzy specjaliści nie mają wiele różnic i nazywają się drugą podstęgą pierwszego. I prawda jest taka, że nie ma wielu różnic. Tundra leśna należy do strefy subarktycznej, rozciąga się, całkowicie powtarzając południową granicę tundry, jej szerokość wynosi od 30 do 300 km. Średnia roczna temperatura tutaj jest tylko 8-10 stopni wyższa, drzewa są niskie, są znalezione przez rzadkie wysepki. Ale ponieważ tundry leśno-przyrodnicze zbliża się do lasów iglastych, a także ich południowe regiony są mniej lub bardziej nimi objęte, często nazywa się podstrefą nie tundry, ale tajgą.