208 Shares 3144 views

Błękitny Meczet – historia i ciekawostki

Łatwo jest nazwać architekturą zabytków, że cały świat chwalonych Istanbul: Błękitny Meczet, Hagia Sophia, pałac sułtana Top Kapi. Ale w meczecie – specjalny historii, a przy okazji, kolejny oficjalna nazwa: Ahmediya. Został zbudowany z powodów politycznych młody władca, Ahmed I, i został nazwany na jego cześć. Na początku XVII wieku sytuacja w Turcji jest bardzo wstrząśnięty arenę polityczną. Aby podkreślić zakres cesarski, władca Wielkich Porty postanowił rozpocząć budowę wielkiej świątyni.

Błękitny Meczet – gdzie kiedyś stał pałac cesarzy bizantyjskich, nowy przybytek metropolita miał się pojawiać. Stambuł w tym czasie miał już jedną największą świątynię – Aya Sophia, przekształca się w islamskich obyczajów Christian Hagia Sophia w Konstantynopolu. Jednakże, ambitny młody sułtan postanowił zbudować świątynię Boga, początkowo przez wszystkich kanonów Islamu. Nadzorowanie budowy wykwalifikowanego architekta został mianowany Sedefkâr Mehmet Ağa.

Przed architektem był trudnym zadaniem, ponieważ Błękitny Meczet miał powstać tuż przed Hagia Sophia, nie konkurują ze sobą, ale nie dodawać do niego. Mistrz wyszedł z sytuacji w sposób właściwy. Dwa świątynia subtelnie utworzyć pojedynczą panoramę ponieważ kopuły Ahmediya tworząc kaskadę, jak w St. Sophia. Tylko subtelnie i dyskretnie architekt dziedziczy stylu bizantyjskim, umiejętnie rozcieńczając go z Turkami, tylko nieznacznie odbiegające od klasycznych kanonów islamskich. Do wnętrza ogromnego budynku nie wygląda ciemny i ponury, architekt postanowił zapalić problemu poprzez szeregowanie 260 Windows, Windows, które zostały zamówione w Wenecji.

Od Sultan Ahmed gloryfikować Allah nakazał coś specjalnego, Błękitny Meczet został ozdobiony czterema minaretami nie jest – w rogach kwadratu ogrodzenia i szóstej. Doprowadziło to do niewielkiego zażenowania w świecie muzułmańskim: przed tylko jedna świątynia miała pięć minaretów – główny meczet w Mekce. Dlatego mułłowie widzieliśmy w sześciu załączników do świątyni manifestacji Sultan dumy, a nawet próbując poniżać wartość świętego mekką dla wszystkich muzułmanów. Ahmed I zatuszować skandal, budowa prosponsorirovav dodatkowych minarety sanktuarium w Mekce. W ten sposób stały się one siedem, a podporządkowanie nie został złamany.

Błękitny Meczet to kolejna niezwykła cecha: nisza o modlitwę, wyrzeźbione z jednego kawałka marmuru. Od świątyni zbudowanej jako sułtana, oddzielne wejście dla władcy został dostarczony. Przybył tu na koniu, ale łańcuch został rozciągnięty przed wejściem do bramy, i podróżować, Sultan siłą rzeczy musiała oprzeć. W ten sposób wykazano, małość człowieka, obleczona najwyższej władzy nawet w obliczu Boga. Świątynia została otoczona licznymi rozszerzeniami: madras (liceum i seminarium), A karawanseraj, szpital dla ubogich, kuchni. W środku fontanny na dziedzińcu rytualnych ablucji.

Błękitny Meczet jest tak nazwany ze względu na dużą liczbę niebieskich kafelków, które zdobią wnętrze świątyni. Młody sułtan, który rozpoczął budowę w 1609 roku, gdy miał zaledwie 18 lat, tylko rok będzie szczęśliwy, aby zakończyć pracę swoich rąk: budowa została ukończona w 1616 roku, aw 1617 roku, 26-letni Ahmed zmarł na tyfus. Jego mauzoleum znajduje się pod murami „Ahmediya”, które ludzie uporczywie odnosi się do Błękitnego Meczetu.