766 Shares 5176 views

Hawaiian historii i funkcje

Często widzowie amerykańskich filmach miał usłyszeć pozdrowienie „Aloha”, pochodzący z Hawajów. Na tej wiedzy o języku hawajskim zwykle kończą. Poinformuj o nim trochę więcej.


Wyspy Hawajskie

Aby zrozumieć, co to za język na Wyspach Hawajskich , a gdzie przybył, zwracamy się do geografii. Hawaje – archipelag na Oceanie Spokojnym, która składa się z ośmiu głównych wysp, wielu wysepek i atoli. Znajdują się one na środku oceanu i są praktycznie najbardziej odległych zamieszkanych wysp na świecie. Teren należący do Stanów Zjednoczonych i jest ich stan 50 th.

Pierwsi ludzie na Hawajach stał Polinezyjczycy, którzy mają tu z wysp Markizy. Dlatego, język i kultura hawajska jest najbliżej kulturą Polinezji. Później ich wkład i osadnicy z Tahiti, przynosząc ze sobą nowe przekonania religijne, struktury społecznej społeczeństwa. Europejczycy dowiedzieli się dopiero o Hawajach w 1778 roku przez odkrywcy Jamesa Cooka, który nazwał je kanapkę w imieniu swojego patrona.

Pochodzenie i historia

Hawajski odnosi się do grupy języków Polinezyjskich, z których część austronezyjskiej rodziny. Powszechnie uznaje się języków, które są powszechne w Oceanii, w obszarze między Nowej Zelandii, Wyspie Wielkanocnej i na Hawajach. Rodzinnego domu jest Tonga. Najbliżej Markizy są Hawajska, Tahitian i Maori.

język hawajski pierwotnie istniały jedynie na tej samej wyspie. Po przystąpieniu do strefy amerykańskiej jej rozprzestrzeniania nieco szerzej. Jednocześnie aktywnie zastąpiony angielskiego w samej Hawajach. Teraz oba języki są oficjalnie przyjęte w państwie.

Nowoczesne alfabet w języku łacińskim było w 1822 roku. Dzięki staraniom niektórych Europejczyków i Amerykanów w języku hawajskim opuszcza prasę, utrzymywane kazania kościelne pełne są dokumentów urzędowych. Wcześniej, jako sposób, aby go zapisać tylko lokalny folklor i poezja istniał.

Hawajskie Słowa i funkcje

Na pierwszy rzut oka, język jest bardzo prosta, ponieważ jego alfabet składa się tylko dwanaście liter, które są reprezentowane przez pięć samogłosek (A, E, I, O, U), spółgłoski rodziny (P, K, H, m, n, L, W) i jeden dodatkowy dźwięk ( „). Ostatni dźwięk często odnosi się spółgłoską, wskazując, gardłowy dźwięk-Bond, takie jak, na przykład, jest obecny w angielskim słowie «O».

Samogłoski są konieczne po każdej spółgłoski i zawsze kończy się słowami (palaoa – chleb, mahalo – dziękuję). Dwie spółgłoski po prostu nie może być ok, więc język hawajski jest bardzo melodyjny. Wymowa jego miękkie, jak istnieją żadne twarde i szorstkie dźwięki syczenie.

Pomimo niewielkiej liczby liter, z których każda ma kilka pojedynczych wartości. Ta cecha sprawia, że język graficzny, ale wszystkie słowa mogą być stosowane na różnych poziomach znaczeniowych. Wiadomo już słowo aloha powitanie, pożegnanie i współczucie, można interpretować jako „cieszę, że cię widzę, kocham cię”.

Słownictwo i dialekty

Jak nauczyć się języka hawajski? Rozmówki dla niego znaleźć nie tak łatwo, choć w minimalnym stopniu zaznajomieni z nim, można korzystać z zasobów internetowych. Hawajskie słowo może składać się tylko z dwóch lub trzech liter, na przykład ryby będą brzmieć jak i`a, herbata – ki, a woda – wai. Niektórzy, wręcz przeciwnie składa się z dziesięciu liter, co oznacza bardzo szerokie pojęcie. Tak więc, nazwa hawajskiej triggerfish jest traktowany jako „małych ryb z niebieskimi płetwy” i wyraźnym humuhumunukunukuapuaa.

Dialekty języka praktycznie nie były badane, choć świadoma jego własnym języku. Głównym i najbardziej powszechne jest tradycyjny język hawajski. Na wyspie Niihau tam własnej wersji hawajskiej i potocznym języku. Oba są znacznie różni się od wariantu klasycznej.

Wpływ Amerykanów Islanders przyczyniły się do powstania nowego języka – „Pidgin”. Zjawisko to często występuje, gdy te dwie grupy etniczne mają ściśle współpracować ze sobą, ale różnice językowe między nimi jest zbyt duża. Hawajska Pidgin jest mieszaniną angielskiego i Hawaiian przeplatane z języka japońskiego i portugalskiego.

native speakers

Hawaii jest domem dla około 1,4 mln mieszkańców. Spośród nich tylko 27000 mówić język hawajski. Zasadniczo jest on stosowany Hawajczyków etnicznych, którzy są potomkami rdzennych mieszkańców wysp. Wiele używać języka ojczystego jako drugiego, aw domu często mówią po angielsku.

Pierwszy znajomy z Europejczykami, wyspiarze miała pozytywny wpływ na rozwój języka, podczas gdy w 1898 roku na to zakazane. Wszystkie wysiłki misjonarzy zaangażowanych w jego promocji we wszystkich sferach życia publicznego, sprowadzony do zera.

odzysk język zaangażowany w 1989 roku. Teraz studiował na University of Hawaii w Hilo, szkołach językowych. Poza wyspami, hawajski rozprzestrzenił się do innych stanów kraju, nawet na Alasce, a lokalna kultura jest aktywnie promowana w filmie Take kreskówkę „Lilo i Stich” lub Hawajskie party w filmie „Uciekająca panna młoda”.