294 Shares 1515 views

Czujnik ciśnienia oleju VAZ 2110: cel, charakterystyka, demontaż i montaż

Na desce rozdzielczej pojazdu znajduje się wiele różnych wskaźników. Od czasu do czasu kierowcy są zmuszeni do spalania lampy sondy Lambda, niskiego poziomu paliwa, napisu "Chek Engin" i wielu innych "annunciators". Ale co, jeśli czujnik ciśnienia oleju znajduje się na płycie panelu ? VAZ 2110 i jej wskaźniki – później w tym artykule.

Powołanie

Urządzenie to jest przeznaczone do określania poziomu ciśnienia oleju (w naszym przypadku, niskie) i przekazania niezbędnych informacji do tablicy przyrządów. Ze względu na terminowe zgłoszenie problem można naprawić w czasie i można uniknąć kosztownych napraw silnika, ponieważ przy niewystarczającej ilości tej cieczy tłok działa "na sucho".

Ale nie tylko o niewystarczającym poziomie oleju może powiadomić to urządzenie. Ponadto zapłon czerwonej żarówki może powodować wadliwe działanie pompy, nawet jeśli w silniku znajduje się wystarczająca ilość płynu smarującego.

Funkcja

Co jest charakterystyczne w projekcie takiej części jak czujnik ciśnienia oleju? VAZ 2110, podobnie jak wiele innych samochodów produkcji krajowej, jest wyposażony w najbardziej prymitywne czujniki konstrukcyjne. Są to pływaki, które poruszają się wzdłuż specjalnej rury prowadzącej. Wewnątrz pływaka jest magnesem. Rura zawiera przełącznik trzciny (magnetycznie sterowany styk). Ten ostatni działa, gdy zbliża się magnes. W tej chwili zapala się czerwone światło na tablicy rozdzielczej, wskazując niewystarczający poziom oleju w układzie smarowania silnika.

Co zrobić, gdy wskaźnik się świeci

Niektórzy kierowcy panikują, gdy wykryty zostanie taki wskaźnik, inne ignorują ten sygnał i nadal się poruszają. Ale jak naprawdę musisz zachowywać się, jeśli system ma niski poziom płynów?

Jeśli ciśnienie oleju znajduje się na tablicy przyrządów, VAZ 2110 musi być zatrzymany i stłumiony przez silnik, ponieważ silnik może rzeczywiście pracować "na sucho", gdy pojawi się czerwony wskaźnik.

Co najciekawsze, w samochodach krajowych produkcja, czujnik ma właściwość "kłamstwa", tzn. Zapala się, jeśli nie ma obiektywnych powodów. W takim przypadku należy ją zdiagnozować. Jak sprawdzić działanie części, na przykład czujnika ciśnienia? VAZ 2110 i kolejne modele są diagnozowane w następujący sposób.

Przede wszystkim sprawdzić obwód z czujnika na lampkę ciśnienia. Jak to się robi? W tym celu wystarczy wychylić przewód z czujnika do "masy". Jeśli lampka ciśnienia gaśnie, to obwód jest w dobrym stanie.

Czasem zdarza się, że czujnik jest otoczony olejową cieczą. W takim przypadku należy ją wymienić. Jeśli lampa nadal pali się, najprawdopodobniej pompa oleju lub filtr przestały działać w systemie.

W zależności od uzyskanych wyników należy wymienić filtr na filtr lub po prostu dodać płyn smarujący do wymaganego poziomu. I pamiętaj – jeśli nie ma ciśnienia oleju na VAZ 2110, to negatywnie wpływa na pracę grupy tłokowo-tłokowej, w wyniku czego zakleszczenie części KSM i remont jest nieuniknione.

O naprawie

Jeśli uważasz, że to urządzenie można naprawić i ponownie zainstalować, jesteś głęboko w błędzie. Nawet przy dużym doświadczeniu obsługi samochodów nie można w sposób jakościowy przywrócić jakościowego czujnika ciśnienia oleju. VAZ 2110 nie jest wyjątkiem. Po pierwsze, może to zająć dużo czasu i wysiłku, aby go naprawić. Po drugie, nawet po tym, część nie będzie działać poprawnie. Jedynym wyjściem jest nabycie nowego czujnika ciśnienia oleju. VAZ 2110 – samochód jest bardzo tani w obsłudze, więc koszt takiej części zapasowej jest niewielki – tylko 60-100 rubli. Cóż, wymiana tego urządzenia nie zajmie Ci pięciu minut.

Gdzie znajduje się czujnik ciśnienia oleju w "dziesiątkach"

W zależności od zainstalowanego silnika "Lada", czujnik może być umieszczony w dwóch miejscach. Na ośmiodrogowej "dziesiątce" DDM znajduje się po prawej stronie silnika. Na szesnastostopniowym zaworze znajduje się w górnej lewej części obudowy łożyska wałka rozrządu.

Wymiana czujnika przez własne ręce

Jak powiedzieliśmy wcześniej, instalacja nowej części nie zajmie Ci wiele czasu. Procedura samo wymiany jest wykonywana tylko w 3 etapach:

  1. Najpierw należy odłączyć przewód od czujnika.
  2. Użyj klucza do 21 milimetrów, aby go uwolnić z elementów mocujących.
  3. Wyciągnij urządzenie razem z pierścieniem uszczelniającym.

Zainstaluj części w odwrotnej kolejności. Kierowcy zalecają montaż czujnika razem z nowym pierścieniem uszczelniającym. Nadmiernym działaniem jest czyszczenie styków, gdy złącze elektryczne jest zamocowane. Jeśli urządzenie jest uszkodzone, zalecane jest jego wymianę.