786 Shares 7396 views

Ośrodek narciarski Gudauri (Georgia): zdjęcie, opinie

Nazwa Gudauri należy do wioski – małego centrum turystycznego. Ośrodek narciarski o tej samej nazwie znajduje się na stokach pasma Wielkiego Kaukazu (Georgia, Kazbegi Municipality). To miejsce znajduje się w pobliżu słynnej IOP (Gruzińska Wojskowa Autostrada), w pobliżu nie mniej słynnej Przełęczy Krzyżowej (jej wysokość wynosi 2379 metrów nad poziomem morza).

Z Tbilisi do Gudauri około 120 km, czyli około 2 godzin jazdy samochodem.

Sezon narciarski zaczyna się w grudniu i trwa do kwietnia. W zimie grubość pokrywy śnieżnej w tych wspaniałych obszarach górskich wynosi 1,5 metra. Ośrodek narciarski Gudauri (Georgia) jest dość znany i popularny wśród narciarzy.

Ośrodek narciarski: zdjęcia

Narciarstwo w Gudauri to świetna przyjemność. Są miłe warunki do aktywnego wypoczynku zimą: 7 wyciągów, stoki o łącznej długości 57 km, niezliczona liczba tras dla miłośników dziewiczej fauny (freeriderów).

Wysokość ośrodka wynosi około 2200 metrów, długość wyciągów narciarskich przekracza 3200 metrów. Ze względu na położenie ośrodków na zboczach po południowej stronie gór, panuje tu słoneczna pogoda. Dlatego w ośrodku Gudauri sezon zimowy zaczyna się wcześniej i kończy się później niż w innych znanych europejskich kurortach.

Szlaki wyposażone są w nowoczesne windy. Najniższa stacja znajduje się na wysokościach 1990 m, a górna – 3307 metrów (są to najwyższe punkty gór Sadzele i Kudebi).

Gudauri przyciąga nie tylko nowoczesne szlaki górskie. Gruzja słynie z niezwykłej historii starożytnych miejsc, o czym można się dowiedzieć więcej w tym artykule.

Historia

W różnych źródłach XVIII i XIX w. Często nawiązuje się do Gudauri i Cross Pass (w utworach A. Dumasa, M. Yu. Lermontov, Nikolai Nefediev, itd.). Są połączone z przejściem w tej dziedzinie najważniejszej trasy transportowej w tamtych czasach starożytnych. Wielu krytyków literackich uważa, że Gudauri jest jednym z możliwych źródeł wzrastania imienia księcia Gudala w "Demoncie" Lermontova.

Istnieją także fotografie tunelu znajdującego się na odcinku Gudauri-Kobi, stacji pocztowej Gudauri I.

Jest też obraz wykonany przez Lermontowa M. Yu, pod nazwą "Ruiny nad brzegiem Aragwy", z wizerunkiem tajemniczej twierdzy zamku, w kształcie i opisie przypominającym miejsce w górnym biegu rzeki. Białe Aragvi (przeciwległa strona z Gudauri jest wąwóz). Serpentine Mletsky jest opisany w dokumentach wielkiego pisarza Aleksandra Dumasa.

Ośrodek górski Gudauri (Georgia) zaczął się rozwijać w latach 1975-1985. I stopniowo trwa w dzisiejszych czasach.

Infrastruktura szlaków

Trasy tutaj są bardzo zróżnicowane i zawsze w doskonałym stanie, są codziennie przetwarzane (ratrachat).

Gudauri (Georgia) jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą nauczyć się jeździć. W tym celu jest łagodne nachylenie (4-sze), które jest najbardziej odpowiednią trasą dla początkujących i dla dzieci, a ogólnie dla miłośników łatwego na nartach.

Wszystkie windy są bardzo szybkie, z trzema i czterema siedzeniami (z wyjątkiem starszych, zlokalizowanych w pierwszym etapie). Istnieje również winda gondolowa, której długość wynosi 2800 metrów.

Szczególnie dobre tutaj, gdy jest puszysty, duży śnieg. Chcę zauważyć, że bardzo przyjemne doznania powstają, gdy w tej chwili wchodzisz do zamkniętej kabiny kolejki linowej.

Stoki narciarskie

Według oficjalnych danych, różnica wysokości w trasie Gudauri (Georgia) wynosi około 1200 metrów.

Tu jest, poza zwykłymi, i stokiem treningowym z małym wyciągiem (liną). Jego długość wynosi około 600 metrów. Długość jego zejścia wynosi 7000 metrów. Dla fanów slalomów istnieją również niezwykłe szlaki: zjazd, superskantny i olbrzymia slalom. I wszystkie utwory są certyfikowane, często odbywają się konkursy.

Łącznie Gudauri może pomieścić do 2000 fanów narciarstwa w tym samym czasie , a pojemność wszystkich istniejących kablowych samochodów wynosi 4000 osób.

Główną atrakcją tras Gudauri jest to, że bezpośrednio z wagonów kolejowych można od razu dotrzeć do nietkniętych i niezaznaczonych bajkowych pól śnieżnych. Często można to odczuć, jeśli nie jesteś zbyt leniwy i idź na tor, wcześnie rano. Korzystając z usług przewodnika, możesz udać się do terenów backcountry (pieszy wspinać się na szczyt) i zostawić swój ślad tam, gdzie jest niewiele osób.

Wrażenia

O Gudauri (Georgia) opinie są przeważnie pozytywne i najbardziej entuzjastyczne. Jedyną wadą, według niektórych turystów, jest wysoki koszt utrzymania, podczas gdy koszt jazdy na nartach na trasach jest przystępny.

Niedawno zainstalowano poduszkę do skoków (AirBag) w pobliżu windy gondolowej. Kilka linii parku śnieżnego zbudowano w trzecim rzędzie: dla profesjonalistów z dużym powietrzem i dla początkujących. Jest też świetna okazja, aby cieszyć się przyjemnością paralotni z instruktorem.

Dzięki takim zmianom i udoskonaleniom roczny wzrost turystów rośnie do kurortu Gudauri (Gruzja).

Jak tam dotrzeć?

W Gudauri można dostać się na dwa sposoby: na drodze wojskowo-gruzińskiej samochodem lub samolotem do Tbilisi. Z Tbilisi i Wladyslawca można jechać taksówką, autobusem lub samochodem prywatnym.

Kazbegi jest pierwszą osadą w Gruzji po przekroczeniu granicy z Rosją. Nie ma takiej niezbyt dobrej chwili: z tego miejsca w przypadku zamkniętego przejścia do Gudauri nie można dostać się tam. Dlatego najlepszym sposobem jest latanie samolotem do Tbilisi, skąd zawsze można dotrzeć do góry w dowolnym transporcie.