597 Shares 1217 views

Lampa do szklarni: Przegląd, rodzaje, opis funkcji i przeglądów. Szklarnie oświetlenia LED i lampy sodowe

Dziś wielu Rosjanie mają farmy ogrodzie lub dworki, myśleć o budowie szklarni. To rozwiązanie pozwala zróżnicować dietę – miło jest zobaczyć na biurku przez cały rok świeżych warzyw i ziół, a także znacząco wesprzeć budżet rodzinny w naszych trudnych czasach.


Więc załóżmy, że cieplarniany jest gotowy: zbudował fundament, zbudowany ramkę, jest oszklenie (poliwęglan lub film), pokryte ziemią, wykonane łóżka. Dobrze przemyślane pytania nawadniania i ogrzewania. Wydawałoby się, że wszystko jest brane pod uwagę. Jednak nie jest to prawdą. Czy myślałeś o oświetleniu? I czy jest to potrzebne? Po całym dniu naturalne światło jest wystarczające, a nocą rośliny potrzebują odpoczynku. Dlaczego rośliny potrzebują dodatkowego oświetlenia i jak powinno być, niektóre lampy do ogrzewania szklarni istnieją dzisiaj, postaramy się wam w tym artykule.

Dla prawidłowego rozwoju i intensywnego wzrostu roślin, wymagana jest duża ilość energii. Oni się go z promieni światła: słońce w przyrodzie oraz w uprawie szklarniowej – specjalne lampy.

Jaki powinien być lekki w szklarni?

Niewątpliwie światło słoneczne jest najbardziej przydatna dla selskohozkultur, więc należy go używać jak najwięcej. Jednak czas trwania światła dziennego (jesień, zima i wiosna) nie pozwala w pełni uprawy roślin – po wszystkie rośliny potrzebują energii słońca przez co najmniej dziesięć do dwunastu godzin dziennie. W każdym sezonie (z wyjątkiem lata) będzie trzeba używać świateł do oświetlania szklarni.

Aby stworzyć kulturę Dla komfortu wzrostu, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

 1. Sztuczne szklarnie Lampy LED (jak zresztą każda inna) nie powinny całkowicie zastąpić światło słoneczne. Powinna ona służyć jedynie do przedłużenia godzin dziennych. Dlatego, lampa do szklarni powinien być zamontowany w taki sposób, że nie ogranicza przenikanie światła słonecznego.
 2. W szklarni, intensywne oświetlenie może wynosić do 16 godzin dziennie (w zależności od upraw).
 3. Instalacje oświetleniowe powinny być przez cały dzień: zamiast uprawy roślin, można uzyskać odwrotny skutek – osłabienie i wyczerpanie zarazków.
 4. Rośliny wymagają odpoczynku i ciemności przez 6 godzin dziennie.

Jaki rodzaj światła rośliny potrzebują?

Wszystkie rośliny można podzielić na podstawie naświetlania. Oznacza to, że każda kultura za powstawanie owocu wymaga szczególnej długości dnia. Zgodnie z tą zasadą, rośliny można podzielić na:

 • krótkiego dnia hodowli – zajmuje mniej niż dwanaście godzin (światło) dziennie;
 • długi dzień – rośliny wymagają więcej niż dwanaście godzin światła.

Jak wybrać żarówkę?

Zazwyczaj rośliny uprawiane dla kwiatów i owoców wymagają więcej światła niż te uprawiane dla liści i łodyg. To powinno być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, które lampa dla szklarni trzeba. Dziś w sieci detalicznej ogromny wybór opraw oświetleniowych do szklarni. Charakteryzują się oszczędności energii, widmo emitowanego światła i kosztów innych parametrów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy?

Po pierwsze, należy zwrócić się do producenta lampy. Znane marki gwarantują jakość, serwis (co czasami nie jest tanie). Chiński światła są atrakcyjne głównie dla swojej niskiej cenie, ale, niestety, ani gwarancji, ani służba dostać.

moc lamp (W)

Wskaźnik ten pokazuje, ile energii jest zużywana lampę dla szklarni na godzinę.

Emitowana energia

Znając ten parametr, można obliczyć, ile światła jest potrzebne do wystarczających szklarniach oświetleniowych.

Widmo światła

Należy zauważyć, że do tej pory nie zostały jeszcze utworzone lampę do szklarni, która jest zdolna do 100% przekazać spektrum promieni słonecznych. Dlatego doświadczeni właściciele, aby osiągnąć najlepsze rezultaty są często łączone lampę. Biologowie wykazały, że różne widma światła różnie wpływa na uprawy.

Na przykład, promienie fioletowe i niebieskie przyspiesza proces fotosyntezy – zakład silniejsze i szybsze rośnie. Promienie żółty i zielony lekko hamuje fotosyntezę. W tym przypadku, łodygi są wyciągane wysokie i cieńsze. Pomarańczowe i czerwone promienie – najlepsza energia dla owocowania i kwitnienia roślin, ale trzeba wiedzieć, że gdy nadmiar rośliny mogą nawet umrzeć. Odporność na zimno zwiększone promieniowanie ultrafioletowe, są również wykonane w owocach i liściach roślin witamin.

Rodzaje lamp dla szklarni

A teraz wprowadzenie do typów lamp, i określić, która lampka dla szklarni trzeba. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Państwu dokonać właściwego wyboru.

świetlówki

Tego typu oświetlenie jest najczęściej stosowane w małej powierzchni szklarni lub szklarniach. Są uniwersalne i ekonomiczne, a aplikacja – może spełnić wiele. Bez względu na jakość światła może zostać osiągnięte poprzez łączenie ciepłe światło białe lampy z zimną.

Ta lampa do szklarni jest w stanie działać około 2000 godzin. Często na złożone oddziaływanie na rośliny jest dodatkowo zainstalowane lampę UV, która zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii w liściach rośliny w glebie. Należy jednak zauważyć, że w przypadku dużych szklarniach lepiej jest wybrać inny rodzaj oświetlenia fluorescencyjnego jako konieczności zbyt dużo.

zalety

 1. Przede wszystkim – urządzenie ekonomiczne. Emisja światła z niemal całkowitym spektrum. W związku z tym można je stosować na każdym etapie rozwoju kultury – od ziarenka do pełnej dojrzałości uprawy.
 2. Przystępna cena.
 3. Wysoka jasność.
 4. Lampy te nie są ogrzewane, a więc nie przeszkadza w szklarni mikroklimat.
 5. Nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych do zainstalowania.

braki

 1. Świetlówka do szklarni jest zbyt duża i może zamknąć dostęp do naturalnego światła słonecznego w ciągu dnia.
 2. Ma niską skuteczność świetlną.
 3. reaguje na zmiany w temperaturze pokojowej – do jego normalnego działania, w temperaturze 25 ° C. Kiedy spada lampa może po prostu wyjść.
 4. nie wytrzymują dużej wilgotności (mniej niż 70%).

Lampy zamontowane nad roślinami w pozycji poziomej, ustalonych prostokątnego zbrojenia z metalu. Są one umieszczone na wysokości nawet do pięćdziesięciu centymetrów do roślin światło kochający, a na wysokości pięćdziesięciu centymetrów i powyżej – w przypadku roślin, które nie preferują zbyt dużo światła.

lampy rtęciowe

DRLF promowanie aktywności fotosyntezy roślin – lampy rtęciowe są do uprawy roślin w szklarniach i szklarniach. Ich spektrum promieniowania blisko czerwony, więc najlepiej stosować podczas dojrzewania owoców.

Należy jednak pamiętać, że wady takich urządzeń jest większa niż zalet. Należą do nich:

 • Niebezpieczeństwo eksploatacji. Rozbijając lampę, nie będą mogli zbierać kulki rtęci. W takim przypadku należy zmienić gleby i zniszczyć wszystkie rośliny.
 • Ta lampa może być odrzucone na koniec okresu użytkowania. W tym celu istnieje specjalna metoda unieszkodliwiania.
 • Różni się ona zbyt intensywne promieniowanie ultrafioletowe.

Wysokociśnieniowe lampy sodowej do szklarni

Należą one do kategorii emitujące czerwone i pomarańczowe część widma. Eksperci sugerują, że niebieska część widma kultury dostanie od naturalnego światła dziennego.

zalety

 • Głównym argumentem przemawiającym za takich lamp można uznać za ich opłacalności. Takie urządzenia zużywają niewielkiej ilości energii elektrycznej, a więc są tańsze analogi wydajności, na przykład lampy LED. Jest to bardzo ważne, gdy trzeba oświetlić większy obszar szklarni.
 • Ponadto, lampy sodowe do szklarni działać aż do dwudziestu tysięcy godzin.
 • Emitowanego światła jest wyraźnie wyższa niż w lampach fluorescencyjnych.

braki

 • Lampy sodowe dla szklarni emitują dużo ciepła. Można to uznać i godności, a usterka urządzenia. Z jednej strony, te lampy są dość skuteczne w szklarni zimą. Mogą one stać się dodatkowym źródłem ogrzewania. Ale tu na wiosnę, jesień, i, oczywiście, w lecie takiego ogrzewania może zaszkodzić roślinom, a właściciel będzie musiał stale monitorować temperaturę w szklarni.
 • Lampy takie niekorzystnie wpływać na rozwój młodych roślin – czerwonej części widma powoduje sadzonki rozciągnięcia, łodygi są cienkie.
 • Lampy sodowe może przyciągnąć szkodliwych owadów.
 • Wewnątrz tych urządzeń jest mieszaniną rtęci i sodu. Dlatego też (jak lampy rtęciowej), nie są one bezpieczne w użyciu.
 • sodowe nie może być podłączony po wahania napięcia w sieci więcej niż 5%.

Lampy LED do szklarni

Często zwane lampy LED. Pomimo faktu, że są one dość drogie, ten rodzaj oświetlenia staje się coraz bardziej popularne. Dodać do mieszaniny takich lamp, światło można osiągnąć żądanego składu widmowego – stosować indywidualne oświetlenie dla każdej odmiany roślin. Oświetlenie dla szklarni światła LED pozwala na regulację natężenia światła w zależności od wysokości i umieszczenie urządzeń w ich liczby. Na przykład, w okresie wegetacji, można dać im więcej światła z niebieskiego widma, z dojrzewania owoców – czerwony i pomarańczowy.

zalety

 1. Oszczędne zużycie energii.
 2. Praca przy bardzo niskim napięciu.
 3. Długa żywotność (do 100.000 godzin).
 4. Nie ciepła – mikroklimat cieplarnianych nie jest zakłócony.
 5. To wyklucza możliwość poparzenia roślin, nawet w przypadku, jak najbliżej do nich.
 6. Diody LED są odporne na wilgoć, zmiany temperatury i uszkodzeniami mechanicznymi.

braki

 1. Jest tylko jedna wada takich lamp – wysoki koszt.

lampy podczerwieni

Takie lampy do ogrzewania w szklarniach zimowych doskonale pasuje. Muszę powiedzieć, że dziś coraz więcej właścicieli cieplarnianych wolą nowe systemy na podczerwień. Systemy te są skuteczne i ekonomiczne, w stanie stworzyć wewnętrzne warunki cieplarniane, które są tak blisko naturalne.

zalety

 • lampy na podczerwień samych szklarniowych są ogrzewane i gleby.
 • Temperatura wzrasta z energii dostarczanej ścian szklarni i gleby. To jest główną różnicą w podczerwieni układy elektryczne i konwekcji techniki, w którym powietrze (ogrzewany) kieruje górę i roślin i gleby są chłodne.
 • Takie grzejniki mogą być wyposażone, w razie potrzeby regulatory temperatury, które w pewnym momencie przestały przepływ ciepła i ogrzewanie jest kontynuowany, gdy temperatura spada.
 • Szybko rozgrzać powietrze. Promieniowanie podczerwone nie jest zagrożenie dla ludzi lub roślin.
 • suszy się bez powietrza.
 • System jest prawie niesłyszalny.

Jak widać, dzisiaj istnieje wiele uchwyty do szklarni. Zapoznanie się z ich zaletami i wadami, każdy właściciel będzie mógł znaleźć odpowiedni dla źródła oświetlenia cieplarnianego.

Recenzje właścicieli szklarni

Według ludzi, którzy uprawiają warzywa w szklarniach, możliwe jest użycie innego światła. W tym celu, dopasowanie i fluorescencyjny zrobić, i lampy LED. W pierwszym przypadku przyciąga niskich opraw kosztów w drugim – szybki wzrost roślin. Jednak większość właścicieli wolą Szklarnie diody, pomimo ich wysoki koszt. Cenę one w pełni uzasadniają niskie zużycie energii i długą żywotność.

Z lampy rtęciowej, wiele odmówić, ze względu na fakt, że łamanie taka lampa może przynieść wiele problemów. Jeśli potrzebujesz dodatkowego ogrzewania, doświadczeni hodowcy zalecamy użycie lampy na podczerwień.