199 Shares 5866 views

Wojna rosyjsko-japońska: początek końca imperium rosyjskiego.

Od połowy XIX wieku pod ręką, Rosja dyskretnie i cicho zyskuje ostatnio całkowicie niewidoczny, indywidualny i pozbawiony władzy wojskowej, w Japonii. Przez ponad 50 lat, ona udało się osiągnąć znaczący postęp w dziedzinie rozwoju przemysłowego, wzmocnił armię i flotę. Wiele przyczynił się do tego spadku, nie było bariera jeden wiek, który uniemożliwiał przeniknąć zamkniętą japońską kulturę z europejskich i amerykańskich osiągnięć naukowych i technologicznych.


Od tego czasu Japonia zaczęła zwiększać zdolności wojskowych i jednocześnie zaczął myśleć o rozszerzenie ich na ograniczonych obszarach, nieuniknionym zjawiskiem stała się wojna rosyjsko-japońska. Początek konfliktu, który doprowadził do tego, aby wskazać okres, kiedy interesy obu mocarstw starli się w Chinach. Stopniowe umacnianie pozycji Rosji na Dalekim Wschodzie, wraz z Wielką Brytanią i USA zagrożona ekspansję na rynkach, które doprowadziły do wybuchu działań wojennych.

Początek rosyjsko-japońskiej wojny terminach od 8-9 lutego 1905. Późno w nocy, Japończycy zaatakowali stoi na raid rosyjskiej eskadry Port Arthur. efekt zaskoczenia nie pomogło japoński – noc bitwa nie przyniosła pożądanych rezultatów, a rosyjska flota wojskowy nie poniósł znaczne straty.

W uzupełnieniu do bitwy morskiej w planach wroga były i bitew lądowych. Ale do sadzenia lądowania ziemi japońskiej marynarki wymaga pełnej kontroli nad Morzem Żółtym. W trakcie jego ustanowienia i był legendarny śmierć krążownika „Varyag”, rozsławione w wiekach wojny rosyjsko-japońskiej.

Historycy są zgodni, że głównym powodem klęski Rosji w tej konfrontacji stała niekompetentnych dowódców, LGD w zakresie broni i brak jasnego i wyraźnego planu działań wojennych. Ale, pomimo faktu, że rosyjska armia szybko zajmują stanowiska w szeregach żołnierzy i funkcjonariuszy przed podpisaniem porozumienia pokojowego, a nawet po nie było przekonanie, że wojna rosyjsko-japońska byłby wygrał, jeśli jest, aby kontynuować.

Ale kontynuacją działań wojennych na Dalekim Wschodzie nie pozwala władze skupić się na walce z wewnętrznymi wrogami zyskują siłę. Dlatego Mikołaj II i postanowił podpisać absolutnie haniebnego Peace of Portsmouth, miesza się wielką liczbę funkcjonariuszy, że krew przelana przez rosyjskich żołnierzy została przelana na próżno.

Co ciekawe, wyniki wojny rosyjsko-japońskiej nie był zadowolony nie tylko z Rosji. Japonia, kraj-zwycięzca, również nie czują szczególną satysfakcję wynik wojny. W pewnym momencie doszło nawet niebezpieczeństwo zamieszek w kraju, jak uczestnicy wojny nie widać żadnych korzyści, które dał im podpisane spokój.

05 września 1905 Portsmouth Peace został jeszcze podpisany. Zgodnie z tym dokumentem rosyjsko-japońska wojna doprowadziła do następujących wyników:

  • Japonia dostał w posiadanie południowej części Sachalinu;
  • wojska rosyjskie opuściły resztę wyspy;
  • Rosyjscy jeńcy Japończyków płatnych treści skarbowego;
  • Południowa gałąź Eastern Railway chińskiej i prawa do Półwyspu Kvatunsky przekroczył kraj-zwycięzcę.

Jednocześnie pozostały niezaspokojone roszczenia japońskiej stronie, aby otrzymać jako łup pozostałych statków rosyjskich – car rosyjski odmówił ich ekstradycji. Również nie poświęcono zwycięskiej partii i odszkodowania początkowo twierdził przez Japończyków jako warunek wstępny do pokoju. Ale głównym rezultatem tej krótkiej wojny był upadek w oczach ludzi i szlachetność prestiżu armii rosyjskiej, a sama idea autokracji. Bezpośrednią konsekwencją porażki w wojnie rosyjsko-japońskiej była pierwsza rewolucja rosyjska i dalszy upadek reżimu rządzącego.