364 Shares 3384 views

Jak nauczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców? Wskazówki i techniki

Dzieci w każdym wieku są wystarczająco szybko przyzwyczaić do spania z rodzicami. Dzieci, którzy spali od urodzenia do nich w tym samym łóżku, jest wtedy bardzo trudno zdać nocy śpi w łóżeczku. Jak nauczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców? Czytaj więcej na ten temat w naszym artykule pokaże.

Optymalny wiek dla niezależnego snu

Oczywiście, najważniejszą rzeczą w życiu noworodka – to moja mama jest zawsze blisko. Więc rodziców, aby zapewnić maksymalny komfort warunki psychologiczne okruchy, umieścić go spać obok niego. Ale jak mały człowiek dorasta, są zdziwione pytanie: „Jak nauczyć dziecko spać oddzielnie od swoich rodziców?”

Psychologowie twierdzą, że najbardziej odpowiednim wieku do przechodzenia dziecka we własnym łóżku – 2 lata. Ale to stwierdzenie nie jest dla wszystkich dzieci. Rodzice powinni uważnie obserwować ich rebonochkom. Pomoże to, aby zobaczyć, kiedy będzie gotowy, aby przejść do jego małego łóżka.

Jak zrozumieć, że dziecko może spać sama?

Tak więc, w celu ustalenia, czy dziecko jest gotowe do snu sam w swoim łóżeczku, rodzice powinni zwrócić uwagę na następujące punkty:

 • piersią proces bezpiecznie zakończone.
 • Dziecko śpi przez kilka godzin (5-6) i nie obudzić.
 • Dziecko może spędzać czas samotnie w pokoju (20 minut) i nie nazywają dorosły.
 • Kiedy budzi się i widzi matkę obok niego, a następnie odpowiedzieć na to jest normalne (nie płacz).
 • Dzieciak nie pyta często na ręce mamy.
 • Dziecko pojawiło się pojęcie ich własności ( „moje”).

Jeżeli wszystkie powyższe pytania, rodzice mogą dać pozytywną odpowiedź, to na pewno powiedzieć, że dziecko jest gotowe, aby przejść do jego łóżka.

Kiedy powinienem czekać?

Na pytanie, jak uczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców na własną rękę, należy traktować bardzo poważnie. Ekstremalne środki i działania egzekucyjne może spowodować uraz psychiczny dziecka, co powoduje, że będzie on miał wiele fobii i lęków. Dlatego też, w następujących przypadkach należy trzymać się na „migracji”:

 • Kid rozdrażniony, płaczliwy czasami wpada w histerię.
 • Ma urodzenia szkody lub poważne patologie.
 • Dziecko jest chore.
 • Dziecko jest ząbkowanie.
 • Zmiana klimatu, strefy czasowe, znajome otoczenie.
 • Dziecko przechodzi adaptację w przedszkolu.
 • Mama jest w ciąży (w tym przypadku, koszt przenieść dziecko do łóżka dobrze przed ważnym wydarzeniem).

Wszystkie te przypadki są poważne powody, by odłożyć rozwiązanie problemu, jak nauczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców.

Niezależne Dzieci śpiące 1 rok

Bez matki zazwyczaj odmawiają snu dzieci, które przy urodzeniu spali obok niej. Oczywiście, dla mojej matki po ciąży i poród łóżko rodzinne z dzieckiem – jest to bardzo dobre rozwiązanie. Dlatego większość dorosłych zaczynają myśleć, jak nauczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców, w ciągu 1 roku.

Do tego czasu, niemowlęta często budzą się ze względu na potrzeby działalności lub choroba lokomocyjna, jak jeść. Dorośli powinni zdawać sobie sprawę z istotnych warunków, które powinny być podjęte w celu rozwiązania problemu, jak uczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców:

 • Położyć spać dziecko lepiej w jednym i tym samym czasie.
 • Nie można pominąć drzemki ze względu na fakt, że dziecko jest lepiej wieczorem spać. U dzieci poniżej jednego roku czasu, musi być obecny.
 • Przestrzegać reżimu karmienia, że dziecko nie obudzić się z uczucia głodu po prostu zasnął.

Jak nauczyć dziecko spać we własnym zakresie w ciągu 1 roku?

Letnich dzieci przyzwyczajone do samodzielnego snu trzeba etapami. Lepiej zacząć to robić z popołudniowej drzemki. Kiedy moja mama schować dziecko w łóżeczku, konieczne jest, aby usiąść z nim, pat na głowie i dać mu rękę. Można zaproponować dziecku nowy „przyjaciel” – zabawka.

Teraz dużo przytulania-zabawki, co jest bardzo wygodne do zabrania ze sobą do łóżka. Dzieci zazwyczaj spać z nimi spokojnie. Mama nie musi najpierw wyjść z pokoju, można, na przykład, czytania i dziewiarskich, siedząc obok łóżeczka. Stopniowo, w miarę jak dziecko przyzwyczaja, to będzie można zostawić go w spokoju zasnąć.

metoda Estivilya

Technika ta jest przeznaczona dla dzieci 1-2 lat. W innych krajach, to jest uważany za najbardziej powszechne. Jest to skuteczna metoda, która może pomóc w rozwiązaniu problemu, jak uczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców.

W ciągu 3 lat, ta metoda nie działa. Dzieci powyżej trzech lat już energicznie protestowali przeciwko woli rodziców, więc wywołanie tej metody może spowodować ogromne szkody dla dziecka, powodując poważne cierpienie emocjonalne.

Co jest istotą technik Estevilya? Autor mówi, że rodzice powinni natychmiast opuścić po dziecko zostało umieszczone w osobnym łóżku. Jeśli dziecko stał tam, płacze lub krzyczy, matka natychmiast podejście to nie jest konieczne. Konieczne jest, aby po raz pierwszy, odczekaj chwilę, a dopiero potem wejść, umieścić dziecko do łóżka i pozostawić ponownie. I tak stopniowo zwiększać zwrot odstępach czasu pokoju. Prędzej czy później dziecko zasypia.

Kiedy matka wróciła do sypialni, ona jasno dziecku, że nie jest sam, że nie został opuszczony. Kluczem do sukcesu będzie spokój i wytrwałość rodziców. Metoda Estevilya mogą być stosowane tylko wtedy, gdy dziecko nie ma psychologiczne lub neurologiczne patologie.

Niezależny snu u dzieci 2 lata

Jak nauczyć dziecko spać oddzielnie od swoich rodziców w ciągu ostatnich 2 lat? Z tych dzieci już mogą negocjować i wyjaśnienia sytuacji. Konieczne jest, aby wyjaśnić, okruchy, że każdy członek rodziny powinien mieć swoje własne łóżko. Musisz powiedzieć dziecku, że był dorosły i może łatwo spać w swoim łóżku.

Zazwyczaj dzieci w tym wieku naśladować dorosłych, więc prawdopodobieństwo, że syn lub córka przyjąć dzień, aby pójść do łóżka jest wystarczająco duży. Stopniowo, dziecko przyzwyczaja się do nowego łóżka i spać tam na noc.

Lepsze łóżko po raz pierwszy postawić obok rodzica, gdy dziecko jest ważne, aby wiedzieć, że są w pobliżu. Psychologowie nie zaleca dorosłych uśpić dziecko obok niego, a następnie przenieść go do łóżeczka. Ta metoda działa tylko przez pierwsze kilka razy, a potem dziecko staje się wybredny i niespokojny: boi się obudzić sam w nocy.

Niezależny snu u dzieci trzy lata

Dzieci w tym wieku są duże marzyciele, więc rodzice będą musieli wykazać się nie tylko cierpliwości, ale również zawierać zrozumiały. bajki w nocy, niesamowite historie pomogą w rozwiązywaniu dorosłych jak uczyć dziecko do spania oddzielnie od rodziców.

W ciągu 3 lat okruchy można powiedzieć, że w nocy, kiedy transportowane z powrotem w krainie lub baśni, gdzie wszystkie pragnienia są spełnione. Także z dziećmi dwa lub trzy lata, pracuje dobrze drogę „szkolenie”: pomóc dziecku wybrać wygodną pozycję do spania. Zdarza się, że dzieci po prostu nie może leżeć wygodnie. Jeśli dziecko chce wziąć ze sobą na zabawce szopka, to musi rozwiązać.

Jak nauczyć dziecko spać we własnym zakresie 4-5 lat?

Z reguły dzieci 4-5 lat odmowy spać w oddzielnym pomieszczeniu lub w łóżku bez powodu:

 • lęk ciemności;
 • strach przed nieznanym substancji lub potwora;
 • straszne fantazji;
 • strach przed śmiercią.

Jak nauczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców? W wieku 4 lat i starszych dzieci mogą spać lepiej, jeśli pokój będzie świecić nightlight. Również rodzice z dzieckiem należy rozmawiać o swoich lękach i doświadczeń i starają się go przekonać, że dom jest absolutnie żadnego niebezpieczeństwa.

Dzieciak musi zrozumieć, że mama lub tata obok w sąsiednim pokoju, aw razie potrzeby przyjdą na ratunek.

Dlaczego dzieci nie spać w 6-7 lat?

Istnieją pewne dzieci, które nie może spać oddzielnie od rodziców, nawet w starszym wieku przedszkolnym. Zwykle powodem tego są różne fobie i lęki, a także na plany pięcioletnie.

Dzieci, które chodzą do szkoły, można się martwić o ocenach, lekcje lub strachu nauczyciela dezaprobaty. Jak nauczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców w wieku 6 (7 lat)? Tutaj pomóc metodę stopniowego przyzwyczajenia, ale może zostać zmniejszona.

Oczywiście, rodzice powinni jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, aby znaleźć przyczynę swojego strachu. Dzieci w każdym wieku muszą czuć wsparcie i pomoc ze rodzice czują, że nie są sami, że w razie zagrożenia, są z pewnością pomoże.

Jeśli rodzice nie mogą poradzić sobie z problemem, jak uczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców ma 7 lat, sam, powinien być zaangażowany w psychologa dziecięcego.

stopniowe usuwanie

Dobrym sposobem, aby pomóc rozwiązać problem, jak uczyć dziecko spać oddzielnie od rodziców w wieku 5 lat i starszych, jest to metoda stopniowe usuwanie. Mama powinna powiedzieć dziecku, że jest ona codziennie odejdzie dalej od żłóbka i tam pozostać, dopóki nie zaśnie. Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

 • W ciągu pierwszych 2-3 dni, można usiąść z dzieckiem obok łóżka.
 • Następnie przez dwa dni moja matka siedzi przy łóżku, dopóki dziecko nie zasnąć.
 • W ciągu najbliższych kilku dni, moja matka nie czekać, aż dziecko zaśnie. Niedługo po siedząc obok szopki, że odchodzi, ale pozostaje w polu widzenia dziecka.
 • W następnych dniach mamę do drzwi, ale najpierw trzeba trochę usiąść z dzieckiem o łóżko.

Drzwi muszą być zamknięte tylko wtedy, gdy dziecko będzie spokojnie zasnąć w spokoju.

specjalne rytuały

Aby dziecko spać więcej, konieczne jest, aby wykonać te same czynności co dzień. Tego wieczoru pływanie, oglądanie kreskówek, czytając historie, rozmowy z mama lub tata o dzień, o swoich wrażeniach, i tak dalej.

Te codzienne rytuały przyczynić się do rozwoju specyficznych nawyków dziecka: ułożone na sen, gdy tylko dziecko włożył piżamę i umył zęby. Wiele dzieci zasypiają szybciej, gdy czeka na coś dobrego i ciekawego. Na przykład, w ciągu weekendu rodzice obiecał zmniejszyć dziecko do zoo, w kawiarni lub na filmie – można nawet zamknąć oczy i marzyć o tym wydarzeniu.

Niektóre dzieci śpi, gdy mama tylko trochę położyć się obok niego. Jeśli dziecko prosi matka została z nim przez całą noc, można odwołać się do małej sztuczki say obok, podczas gdy mama myje, szczotki zęby, położyć zabawkę, i to jest w około dwudziestu minut. W takich przypadkach, dziecko zwykle zasypia na własną rękę.

Kolejna sztuczka (dla dzieci 1-3 lat) – może być zawieszony na plecach szopka rzeczy matki, takie jak szlafrok. Dzieciak będzie czuć obecność mojej matki i zasypia spokojnie.

Co jeszcze trzeba pamiętać?

Addictive dziecko do samodzielnego snu nie powinno być trudne dla niego. Dorośli będą musieli cierpliwości i czasu w tak trudnej materii jak przyzwyczaić dziecko do spania oddzielnie od rodziców. Porady psychologów:

 • Około godziny przed snem z dzieckiem nie musi grać w gry na świeżym powietrzu, głośne rozmowy, oglądać programy rozrywkowe.
 • Obserwować codzienne wieczorny rytuał.
 • Spanie dziecka konieczne jest stworzenie korzystnych warunków: wygodny materac i poduszki, miękkie piżamę i pościel. Pokój przed snem lepiej wietrzyć.
 • Na wniosek dzieciaka zostawić światło nocne lub lampa jest wliczone w cenę pokoju.
 • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, jeśli jest to coś niepokojące, spróbuj się uspokoić.
 • Rodzice muszą być trwałe i konsekwentny w swoich działaniach i żądań.
 • Z dzieckiem trzeba rozmawiać spokojnej i spokojnym głosem, bez tonu upominawczym.
 • Rodzice powinni sami dawać przykład dzieciom, aby nie zatrzymać się późno i poszliśmy spać o określonej porze.

Główną rzeczą, nie zdobyć doświadczenie nerwowy i dużo. Każde dziecko ich cechy wzrostu i rozwoju. Niektóre dzieci śpią spokojnie w kołysce już w wieku sześciu miesięcy, a ktoś dowiaduje się, że zaledwie pięć lat.

Rodzice mogą skorzystać z doświadczeń innych rodzin, przyjaciół, psychologów i mogą rozwijać swoją własną metodę kształcenia się zasypianie dziecka w kołysce.