498 Shares 8267 views

Rampa dla osób niepełnosprawnych: wielkość wg GOST

W dzisiejszym świecie każdy człowiek ma prawo do swobodnego przemieszczania się. Aby go zrealizować, to wystarczy, aby wygodne wejście i zbliża się do wszystkich rodzajów budynków.

Z tego zadania doskonale radzić sobie rampy. Jednak nie są one na tyle do zrobienia, jak jest to konieczne. Mimo, że materiał był wystarczająco dużo i nie było więcej miejsca. To tylko wymówka. Jeśli robisz coś dobrze. I to musi wiedzieć, co podjazd dla osób niepełnosprawnych, wielkość jego części, a wymagania, że musi spełniać.

Jaki jest rampa, i jakie są zamienne?

Jeśli trzeba połączyć dwie poziome powierzchnie, które znajdują się na różnych poziomach, między nimi ustawić krok. W sytuacjach, w których trzeba się wspinać po schodach jest fizycznie niemożliwe, jest on zastąpiony samolotu na skos. Ten projekt nazywa się rampa. Kiedy prawidłowo zaprojektowany, może zapewnić łatwy i płynny ruch kół do wysokości mechanizmów.

Konstrukcja rampy, która odpowiada wymogom GOST, zawsze składa się z trzech części. Każdy z nich jest obowiązkowa i nie można wykluczyć.

Tak więc, powierzchnia pochyła jest ukształtowana:

  • od płaskiej powierzchni w porę;
  • powierzchni rozciągających się skośnie;
  • i platformy w jej górnej części.

Aby uzyskać wygodny podjazd dla osób niepełnosprawnych, wielkość każdego z jego elementów musi być ściśle wymarły. W przeciwnym razie będzie to trudne lub niemożliwe do wykorzystania.

Rodzaje konstrukcji ramp

rampa stacjonarny

Jest on zainstalowany w miejscach, gdzie to ma go używać przez dłuższy czas. Zazwyczaj jest to wejście do każdej struktury. Takie konstrukcje mogą mieć jedno lub więcej przęseł. Ich liczba zależy od wysokości drabiny i dostępnej przestrzeni z przodu.

składana rampa

Konstrukcja ta jest przydatna w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Ona ma specjalny uchwyt znajdujący się na ścianie lub poręczy. W razie potrzeby można dodać i demontować pochylni dla osób niepełnosprawnych. Wymiary zawiasach konstrukcji powinny być wykonane w taki sposób, że z pozycji siedzącej na krześle być łatwo przeniesione do pozycji roboczej i vice versa.

zdejmowana rampa

Ta grupa rampy z kolei podzielony jest na kilka typów roll-rampy rampy i przesuwną. Pierwszy na liście jest niewielkich rozmiarów. Ponadto są one wyposażone, że mogą one być zwinięte jak dywan. Rampa zbyt małe, i są wykorzystywane do przezwyciężenia przeszkody, takie jak niskie krawężniki. Rampa teleskopowa lub przesuwne rozciąga się od ukrytego miejsca i może być instalowany w dowolnym miejscu na drabinie.

Wymiary platformy rampy

Gładkie powierzchnie poziome muszą występować na początku i na końcu struktury. Jeśli rampa jest długa lub odwraca, a następnie takie miejsca staje się większa. Następnie zostaną one umieszczone na końcu każdego dźwigu. Strony nie powinny być węższe niż szerokość pochylni, i bardzo krótki. Są one zobowiązane swobodnie zmieścić wózek inwalidzki. I w tym miejscu powinny być wygodne i wdrożyć. Tak więc, pochylnia dla osób niepełnosprawnych, który jest wielkość pasował do wartości szerokości dwukrotnie jego rozpiętości i długości co najmniej 1,5 m – będzie bardzo wygodne. Można go bezpiecznie usunąć rąk od kierownicy, a nie ryzykować poślizgiem.

Szerokość i długość struktury

Muszą być takie, że wózek można łatwo zmieścić się na pochylni dla osób niepełnosprawnych. Wymiary – szerokość i długość – są ściśle regulowane przez GOST. Są różne wzory na jedną stronę i ruch dwukierunkowy. W pierwszym przypadku, szerokość powinna wynosić co najmniej 90 cm i 1 m. Gdy pochylnia zapewnia ruch w dwóch kierunkach, to szerokość jest podwojona.

Maksymalna długość powierzchni nośnych nie powinna przekraczać 36 m. W którym jeden z nachyloną długości części może wynosić nie więcej niż 9 m. Oznacza to, że po tym czasie konieczne obrotnicy.

Wzdłuż krawędzi nachylonych powierzchniach niekoniecznie zamontowane zderzaki. Ich wysokość powinna wynosić co najmniej 5 cm. Są one niezbędne w celu uniknięcia możliwości poślizgnięcia wózek z osobą niepełnosprawną. Ich brak dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy pochylnia jest otoczony przez ściany lub krawędzi ciągłego poręczy jest stała.

Kąt nachylenia powierzchni rampy

Nachylenie krzywej oblicza się jako iloraz w którym wysokość rampy jest podzielona przez jego długość wzdłuż powierzchni ziemi. To może być wyrażone jako procent lub stopni. I ewentualnie wpis w stosunku dwóch liczb całkowitych.

Ta cecha – główny projekt. Jeżeli nastawienie jest mały, pochylnia może być zbyt długi. A w przypadku bardzo dużego kąta na nim nie będzie możliwe, aby wejść. Dlatego też trzeba dokładnie obliczyć, kiedy przewidywane nawet podjazd dla osób niepełnosprawnych. Wymiary Gost ograniczona do maksymalnej wartości, która jest równa nachyleniu 5% (nieco mniej niż 3º). Wysokość podnoszenia takich wartości nie powinna przekraczać 80 cm.

W wyjątkowych przypadkach, wzrost nachylenia pozostawia się do 10% (trochę ponad 5.5º). Następnie rampa obowiązkowo wyposażone w poręcze. Ponieważ powstanie niezależnej osoby niepełnosprawnej na nim będzie trudne.

Jeśli rampa polega ruch dwukierunkowy, maksymalne odchylenie dla niej wynosi 6,7%.

Wymagania na szynie

Ich konstrukcja jest wyposażona w zasadzie obowiązkowej w następujących przypadkach:

  • gdy wysokość rozpiętość niż 15 cm;
  • lub długość pochyłej powierzchni jest większy niż 180 cm.

Poręcze ograniczyć po obu stronach i na całej długości pochylni dla osób niepełnosprawnych. Ich rozmiary są uzależnione od tego, kto będzie bardziej prawdopodobnie wzrośnie: dorośli i dzieci. poręcze poziom zalecany podwójna. Pochodzenie o wysokości 60-70 cm, a drugi – około 90 cm dla wartości pierwszego dzieci zmniejsza się do 50 cm.

Inne wymagania dla ramp

  1. Na pochyłej należy ustalić powłokę zwiększającą tarcie. Jest to konieczne, aby zmniejszyć rampy poślizgu.
  2. Wszystkie części konstrukcji nie musi kolidować z pieszym.
  3. Jeśli tylko jedna osoba będzie przy użyciu określonego rampę dla niepełnosprawnych, wymiary konstrukcyjne mogą być obliczane indywidualnie dla wózku.
  4. struktury materialne nie muszą niszczyć po drabinie.
  5. Rampa powinna być wyposażona w specjalne tłumiki, aby to bezgłośna praca.

Konieczne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie powyższe punkty przed zainstalowaniem rampę do zrobienia.