542 Shares 2779 views

Zielona jaszczurka nazywa? Co jeść zielone jaszczurki

Istnieje pojęcie "Lacertidae rodzinnego" The Science of gadów. Termin ten nie oznacza, że takie zwierzęta są najbardziej typowych przedstawicieli tego rodzaju. Po prostu jest to rodzina Naukowcy odkryli i badane w pierwszej kolejności. Zielona jaszczurka, nazwa tego rodzaju naukowców zwierzęcych, jest członkiem rodziny „prawdziwe”. Ten artykuł przedstawi odpowiedzi na pytania dotyczące zwyczajów i siedliska tych gadów.

Wyglądać?

Zielony jaszczurki – jest stosunkowo duża, gadów, długość korpus osiągnie piętnastu centymetrów. gady ogon zazwyczaj około dwukrotnie większa od długości korpusu. Jest to dość kruche, zwierzę łatwo przywraca je w chwili zagrożenia. Na czele zielonej jaszczurki znajduje się kilka desek. Jednym z nich – międzyszczękowy – dociera do nozdrza i oddzielona od niej przez most. Zazwyczaj te zwierzęta to tylko jeden z płytą jarzmowej i zadnenosovyh – dwa lub trzy. Istnieje supralabial tarcze. Znajdują się one przed peredneglaznichnogo cztery w liczbie, co najmniej – trzy lub pięć. Pomiędzy supraciliaries supraoculars tarcz i jest zwykle do czternastu granulek. Zdarza się również, że ziarna są nieobecne. gady głowica czasowy jest również zaopatrzona w klapki, w górnej części, które są zwykle w liczbie dwóch, a niekiedy mają przeciętny wymiar większy niż inne. Mamy zieloną jaszczurkę i osłonę bębna, który jest czasami prawie niezauważalna. Na szyi gada ma krotnie gardła, jak również luksusowe łuszcząca spektakularnie poszarpany kołnierz.

Prawie całe ciało jest pokryte zielonym łusek jaszczurki. Midline gady gardło ozdobiona skal, których liczba waha się między 16-27. Z tyłu wagi zwierząt ma wydłużony kształt sześciokątny i dobrze rozwinięte żebra. Mid tułowia oprawione 40-58 łuski gadów. Anal płytka jest częściowo otoczony przez sześć do dziesięciu odbytu płyt, środkowa para, która jest zwykle większa od drugiej.

Jakiego koloru są pomalowane?

Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie leży w imieniu zwierząt. Jednak nie wszystko jest takie proste. Dorośli nie są gładkie i często malowane w odcieniach czarny, żółty, a nawet (czasami) blue.

Młode jaszczurki jest zwykle jeden kolor, brązowy-brązowy lub brązowo-szary z kilku plamek koloru czarnego, które stają się bocznie z małych białych plam. Wraz z wiekiem, z powrotem zwierzęcia jest zielony, a na bokach jaszczurki są białe podłużne paski. Dorosłych są ciemne i jasnozielony kolor, upstrzony różnych górę żółtym lub czarnej plamki. Ze względu na nich, czasem jaszczurka wygląda prawie czarny z żółtymi i zielonymi plamami. Nie gady z ciemnymi plamami światła nieregularnym kształcie brzegowych rozmieszczonych wzdłuż grzbietu. Zielony jaszczurki jest brązowo lub głowicy Emerald biały lub żółte plamy i kresek. W sezonie lęgowym gardło męskiego jest jasny niebieski i kobiety – niebieskawe lub zielonkawe plamy z marmuru. Brzuch w pierwszym – jasny żółty, drugi – biały.

Gdzie mieszkasz?

Jaszczurka zielona występuje w Europie Południowej i Środkowej. Występuje także w Azji Mniejszej, w części północno-zachodniej. Taki gad znaleźć w prawie całe terytorium Mołdawii, w południowo-zachodniej części prawobrzeżnej Ukrainy. Zakres zwierzęcia w dolinie Dniepru osiągnie Kijów, rozprzestrzenił się na lewym brzegu, gdzie w środkowym biegu rzeki Vorskla przychodzi do Połtawy.

Zielona jaszczurka kocha słonecznych i suchych miejscach, często zamieszkują skaliste obszary równin zalewowych rzeki, na górzystych stokach z nielicznych lasów i krzewów, sadów, winnic, granice leśnych polanach. Średnio można znaleźć jednego zwierzęcia na 250-1000 metrów od trasy. Gad znajduje schronienie w stercie kamieni, stosy drewna, szczelin w skałach, przestrzeń pod ziemią leżącą na pniach drzew, długo specjalnie wykopanych dołków.

W jakim czasie są najbardziej aktywne?

Zielona jaszczurka, zdjęcia, które zostały przedstawione w tym artykule, w różnych środowiskach mają różne okresy aktywności. W południowej Ukrainie gada jest żywy styl życia, od marca do października, w środkowym pasie – od maja do września. W najgorętszym okresie zwierzęcia czasami wpada w letniej hibernacji. Ciepły sezon oznaczony bimodalny szczyt aktywności w zielonej jaszczurki. Rano ona poluje energicznie. Po południu – od 12.00 do 16.00 – większość gadów znikają w zacisznej rekolekcje i chłodnych, zacienionych obszarach. Potem znowu jaszczurki wyjść z ukrycia. Podczas polowania lub nagłe zagrożenia zwierząt zazwyczaj na drzewach i krzewach, które mogą być łatwo przenoszone z jednego oddziału do drugiego, i zeskoczyć z dość dużej wysokości. Jeśli jaszczurka znalazła bezpieczne schronienie, nie jest łatwo zwabić dalej. Nawet odbija się na ziemi z kijem nie przyniesie pożądanego efektu.

Co jeść?

Zielone jaszczurki są mięsożerne. Dieta zdominowana jest przez pająki, Hymenoptera, gąsienic, błędy, chrząszczy i Orthoptera. I preferencje pokarmowe zależy od pory roku. Budzi się ze stanu hibernacji przez jakiś czas po nim (na wiosnę i w pierwszych dniach lata), gady aktywnie żywić się pająków i chrząszczy. Na jesieni, aw drugiej połowie lata jaszczurki chętnie jedzą gąsienice i Orthoptera. Ich dieta, czasami uzupełniają dżdżownic, mięczaków, paliczki, stonogi, ważki, muszki i inne owady. Czasami zwierzęta te żywią się pokarmy roślinne, zdarza się, że jeść małe jaszczurki i inne.

Jak pomnożyć?

Duża zielona jaszczurka odtwarza w okresie godowym, który trwa od maja do czerwca. W tej chwili znajduje się zacięta walka pomiędzy samcami. Ciąża zapłodnione kobiety trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Następnie, w drugiej połowie czerwca i na koniec lipca, jaszczurki składają jaja (5-13 sztuk), grzebiąc je w glebie na głębokości siedmiu do ośmiu centymetrów. Nieletni wylęgają się z jaj w późnym latem i wczesną jesienią. Z reguły prowadzą samodzielne życie. jaszczurki pokwitania przychodzi dwa lata po urodzeniu.