806 Shares 4096 views

Pojawienie się pierwszej płyty laserowej

W momencie, pojawienie się pierwszej płyty laserowej było jak rewolucja. To naprawdę była prawdziwa rewolucja w dziedzinie urządzeń pamięci masowej. Pojawienie się pierwszej płyty laserowej warunkowo podzielony etapy rozwoju techniki komputerowej na „przed” i „po” CD.

Dlaczego było to tak ważne? Na przykład już w sprzedaży są napędy Blu-Ray, zewnętrzne napędy nośników opartych na pamięci flash lub zapisu magnetycznego, jednak o żadnych wstrząsów nikt nie mówi. Chodzi o to, że w chwili obecnej istnieje naturalny ewolucyjny rozwój technologii. Większość użytkowników nie obchodzi ile dysku twardego w komputerze domowym – 2 lub 3 terabajtów, o ile nie istnieją takie programy, które wymagają tak dużej głośności. kolekcji plików MP3 lub film może być bezpiecznie przechowywany w dowolnym folderze na dysku: Wszystkie wystarczy dla wszystkich w tym samym wolnej objętości. Po rezerwować – to jest prawdziwe dla przeciętnego użytkownika.

Sytuacja była zupełnie inna, kiedy nie było pojawienie się pierwszej płyty laserowej. Podczas gdy podstawowe nośniki informacji były dyski (dyski twarde) , elastyczny dyskietka magnetyczna. na podstawie informacji dyskietek magnetycznych dysków twardych mógł pomieścić do 1,44 MB danych. Oczywiście, były modele o pojemności do 2,88 MB i alternatywnych rozwiązań z tą samą zasadą zapisu – Iomega Zip i Jazz (do 750 MB na standardowym czasie zachodu słońca), jednak ze względu na wysokie koszty napędów i nośników sami nie są w wystarczającym stopniu rozprzestrzeniania. Wielkość wszystkich programów wzrosła, więc nikt nie jest zaskoczony, jeżeli przekazanie danych jest konieczne do użytkowania nie jeden, lecz kilka dyskietek. Zwłaszcza, dysk twardy o pojemności nie wystarczy, ponieważ okazało się, coraz więcej programów, które chciałyby zachować. Oddział zamarł w oczekiwaniu na coś nowego, który może rozwiązać te problemy.

Jednocześnie w dziedzinie kaset audio nadal panował. Ze wszystkie ich wady znane: to trzeba wyregulować głowicę odczytu; Wybór powłoki magnetyczne (chrom, żelaza); Okresowe czyszczenie mechanizm przeciągania; niedogodność transportu i składowania (pole magnetyczne może uszkodzić nagranie). Pojawienie się pierwszej płyty laserowej skutecznie rozwiązać wszystkie te problemy: w technologii komputerowej stała się możliwa do przechowywania i przenoszenia się z jednego komputera do dużych objętościach (650 – 900 MB) danych oraz nagrywanie świat ma do swojej dyspozycji uniwersalne medium, pozbawione taśm wady i przewyższając je jakością dźwięk.

Do tej pory nie możemy z całą pewnością powiedzieć, kto rzeczywiście wynalazł CD. Na ogół przyjmuje się opinię, że w 1979 roku opracowała dwa główne przedsiębiorstwa – Philips i Sony. Trzy lata później, masowa produkcja płyt i urządzeń pokrewnych do czytania zostało ustalone. W tym samym czasie, czasami można znaleźć twierdzenie, że płyta została wymyślona przez fizyka D. Russell w 1971 roku jako alternatywa dla swojej kolekcji płyt winylowych, podatnych na zarysowania.

Oto kilka interesujących faktów związanych z płyt:

– Powierzchnia płyty 12 cm nie został wybrany przez przypadek. Inżynierowie Sony Uważa to wystarczy 100 mm, a to sprawia, że urządzenie czyta bardziej zwarty. W Philips opinia, że rozmiar powinien być równy przekątnej kasety (115 mm).

– Jako wiceprezes Sony, Norio Oga Uważa się, że płyta musi być w pełni pomieścić IX Symfonii Beethovena (74 minut dźwięku), która przekłada się na dane cyfrowe wykonane to 650 MB.

– W 1980 roku wielkość CD został ostatecznie zatwierdzony przez przedsiębiorstwa, wynosi 12 cm.

– Od 2000 700MB (80 minut) odmiany niemal całkowicie zastąpić swoje odpowiedniki 650MB. Wkrótce było 800, a nawet 900 MB, ale dyski rozkład masy otrzymali.