880 Shares 1239 views

Kostnego jako organ: struktura, właściwości, funkcje

Do kości, jak część ciała układu narządów ruchu i nośnika, a zatem różni się całkowicie unikalny kształt i strukturę odpowiednie typowe architektonicznych nerwy i naczynia krwionośne. Jest on zbudowany głównie specjalnej tkanki kostnej, która jest pokryta z zewnątrz okostnej, a wewnątrz zawiera szpik kostny.


Kluczowe cechy

Każdy z kości jako organ ma pewną wielkość, kształt i położenie w organizmie człowieka. Wszystko to w znacznym stopniu pod wpływem różnych warunków, w jakich są one rozwijających się, a także różnych obciążeń funkcjonalnych doświadczony kości dla ludzkiego organizmu.

Wszelkie kości mają tendencję do pewnej ilości dopływu krwi do źródeł, obecność specyficznych miejscach ich lokalizacji, jak również dość typowych naczyń architektonicznych. Wszystkie te cechy są dokładnie takie same zastosowanie do nerwów, które unerwiają kości.

struktura

Kostnego jako organ zawiera kilka materiałów, które znajdują się w niektórych związkach, ale, oczywiście, najważniejszą z nich jest struktura warstwowa tkanki kostnej, która może być uważany za przykład z trzonu (centralny dział, ciała) długich cylindrycznych kości.

Główną jego częścią jest umieszczony pomiędzy wewnętrznymi oraz zewnętrznymi płytami i otaczającym jest zestawem płyt klin osteons. Ten ostatni jest strukturalna i funkcjonalna jednostka kości i jest widoczne na specjalnych próbkach tkanek lub cienkich.

Poza jakiejkolwiek kości jest otoczony kilkoma warstwami wspólnych lub ogólnych zapisów, które są bezpośrednio pod okostną. Po tych warstw są wyspecjalizowane perforowania kanałów, które zawierają te same nazwy naczyń krwionośnych. Na granicy z jamę szpikową kości długich zawierać dodatkową warstwę otaczającą wewnętrzne płytki przebita wieloma różnymi kanałami, namnażanie komórek.

Jamę szpikową całkowicie pokryte tzw endosteum reprezentujących bardzo cienką warstwę tkanki łącznej, która zawiera nieaktywne spłaszczonych komórek osteogennych.

osteons

Osteon reprezentowane koncentrycznie ułożonych płytki kostne, które wyglądają jak cylindrów o różnych średnicach zagnieżdżonych na siebie i otaczające Haversa kanału, przez którą różne nerwy i naczynia krwionośne. W większości przypadków korzystne osteons dlinniku umieszczone równolegle do kości, w którym kilka połączonych anostomoziruya.

Całkowita liczba osteons jest indywidualny dla każdej kości. Tak więc, na przykład, kość udowa , jak ciało zawiera je w ilości 1,8 na 1 mm², a udział kanał haversa w tym przypadku stanowi 0,2-0,3 mm².

Pomiędzy osteons są pośrednio lub interkalowanego płytki rozciąga się we wszystkich kierunkach, co stanowi pozostałą część starego osteons które są już zniszczone. Struktura kostnej korpusu zapewnia stały przepływ procesów zniszczenia i nowego tworzenia osteons.

Płytki kostne mają kształt cylindrów i włókienka osseinovye przylegających do siebie są szczelnie i równoległe. Pomiędzy płytkami są umieszczone leżąc koncentrycznie osteocyty. Procesy komórek kostnych i rozprzestrzenia się stopniowo na licznych kanalików, przesuwając w kierunku osteocytów sąsiednich-kolce i są zaangażowane w połączeniach komórka-komórka. W ten sposób utworzone są zorientowane przestrzennie układ jamistym-canalicular otrzymujących bezpośrednio zaangażowane w różnych procesach metabolicznych.

osteon kompozycja zawiera więcej niż 20 różnych koncentrycznie płytek kostnych. Ludzkie kości przechodzą jeden lub dwa zbiorniki z osteon naczyń mikrokrążenia przez kanał, a także różne niezmielinizowanych włókien nerwowych i specjalnych kapilar chłonnych, które są zaopatrzone w warstwy łącznej luźnej bibuły, włączając osteogennych różnych elementów, takich jak osteoblasty, komórki okołonaczyniowych i wiele innych.

osteons kanały mają wystarczająco szczelne przyleganie do siebie i w jamę szpikową i okostnej w wyniku obecności kanałów specjalnych probozhdayuschih, która przyczynia się do ogólnej kości zespalając naczyń.

okostna

Struktura kości jako ciała wskazuje, że jest zewnętrznie pokryta specjalną okostnej, która jest wytworzona z włókien tkanki łącznej i ma zewnętrzną i wewnętrzną warstwę. Ostatni obejmuje kambium komórek progenitorowych.

Główne funkcje obejmują okostnej udział w regeneracji, a także zapewnienia ochrony i funkcji troficznego, który osiąga tutaj przekazując różne naczynia krwionośne. Zatem, krew i interakcji kostnego.

Jakie są funkcje okostnej

Okostnej jest prawie całkowicie pokrywa zewnętrzną część kości i Wyjątkiem są miejsca, w których występuje chrząstki stawowej, jak również jako środki więzadła lub ścięgna mięśni. Warto zauważyć, że z pomocą krwi i kości, okostnej ograniczony przez otaczające tkanki.

Sama w sobie jest bardzo cienka, ale w tym samym czasie, mocny film, który składa się z bardzo gęstej tkanki łącznej, które znajdują się w chłonnych i naczyń krwionośnych i nerwów. Warto zauważyć, że ostatnie wnikają substancji kostnej z powodu okostnej. Niezależnie od tego, czy uznać kości nosa, albo jakiś inny, okostnej ma dość duży wpływ na procesy rozwojowe w jej grubości i mocy.

Wewnętrzna warstwa powłoki osteogennym jest pierwotne położenie, w którym tworzy się kością, a ono samo bogato unerwiona, które wpływają na jego czułość. Jeśli kość jest pozbawiony okostnej, w końcu przestaje być opłacalne iw pełni sphacelating. Podczas prowadzenia wszelkich chirurgicznych interwencji na kości, takich jak złamania, okostnej musi być utrzymywany bez przerwy, w celu zapewnienia ich prawidłowego wzrostu i nadal zdrowia.

Inne cechy konstrukcyjne

Prawie każdy kości (z wyjątkiem dla większości czaszkowych, który obejmuje kości nosa) mają powierzchni stawowej, która jest zapewniona przez ich powiązań z innymi. Takie powierzchnie zamiast okostnej jest specjalistyczne chrząstki stawowej, w którym jego struktura włóknista lub bezbarwne.

Wewnątrz najbardziej preferencyjne szpiku kostnego jest usytuowany, która jest umieszczona pomiędzy płytkami jest substancja gąbczasta lub bezpośrednio w jamie szpikowej i może być żółte lub czerwone.

U noworodków i płody w kościach jest obecny wyłącznie czerwony szpik kostny, który jest krwiotwórczych i stanowi jednorodną masę, nasycone uformowane elementy naczyń krwionośnych, jak również specjalne tkanki siatkowy. Czerwony szpik kostny zawiera dużą liczbę osteocytów, komórek kostnych. Objętość czerwonego mozag kostnej jest około 1500 ml.

Dorosły, który już nastąpił wzrost kości, czerwony szpik jest stopniowo zastępowany przez żółty, reprezentowane głównie przez poszczególnych komórek tłuszczowych, podczas gdy prawy warto zwrócić uwagę na fakt, że zastąpił całkowicie szpik kostny, który znajduje się w jamy szpikowej.

osteologia

W tym, że to szkielet człowieka, to jak fuzji kostnego i innych procesów przepływowych z nimi związanych, zaangażowanych w osteologii. Dokładna ilość jednostek opisanych u ludzi, nie można z całą pewnością stwierdzić, ponieważ zmienia się w trakcie procesu starzenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że od dzieciństwa do starości u ludzi jest stale występujące zmiany kostne, śmierci tkanek i wiele innych procesów. W ogóle, przez całe życie może rozwijać się ponad 800 różnych elementów kostnych, 270 z których – nawet w życiu płodowym.

Warto zauważyć, że zdecydowana większość z nich są połączone ze sobą, podczas gdy osoba znajduje się w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Dorosłego człowieka szkielet zawiera w sumie 206 kości, które oprócz stałej w dorosłym życiu może także pojawić niestały kości, których wystąpienie jest spowodowany przez wiele indywidualnych cech i funkcji ciała.

szkielet

Kości kończyn i innych części ciała wraz z ich połączeniami tworzą ludzki szkielet, który jest gęsty zestaw struktur anatomicznych, które w żywym organizmie zakładają zasadniczo wyłącznie funkcje mechaniczne. W tym przypadku, współczesna nauka stoi solidny szkielet, który prezentuje się kości i miękki, która obejmuje wszystkie rodzaje więzadeł, membran i specjalnych chrzęstnej stawu.

Poszczególne kości i stawów, a także ludzki szkielet w całości, mogą być w organizmie do wykonywania różnych funkcji. Więc, kości kończyn dolnych i tułowia są głównie służyć jako wsparcie tkanek miękkich, podczas gdy większość kości są dźwignie, a mięśnie są przymocowane do nich, zapewniając funkcję ruchową. Obie funkcje pozwalają słusznie podano nazwać szkielet całkowicie bierny element narząd ruchu.

Ludzki szkielet struktury stanowi antygrawitacyjny przeciwdziałających sile ciężkości. Będąc pod jej wpływem, ciało ludzkie musi być dociśnięta do podłoża, ale kosztem funkcji, które wykonują poszczególne komórki kości i szkieletu jako całości, zmiany kształtu ciała nie dzieje.

funkcja kości

Kości czaszki, miednicy i tułowia pełnić funkcję ochronną przed różnymi szkody ważnych narządów, pni nerwowych lub dużych naczyń:

  • Czaszka jest kompletny pojemnik na narządy równowagi, wzroku, słuchu i mózgu;
  • Kanał zawiera rdzeń kręgowy;
  • żebra chroni płuca, serce i głównych nerwów i naczyń krwionośnych;
  • kości miednicy, są chronione przed uszkodzeniem pęcherza, odbytnicy, a także różne narządy płciowe wewnętrzne.

Preferencyjne większość kości wewnątrz zawiera czerwony szpik kostny, który jest specjalnym narządy krwiotwórcze oraz system immunologiczny organizmu człowieka. Warto zauważyć, że kości chronić go przed uszkodzeniami, a także stworzyć korzystne warunki dla dojrzewania różnych krwinek i troficznych.

Ponadto, szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że kości są bezpośrednio zaangażowane w przemiany mineralnej, ponieważ mają one zdeponowane wiele pierwiastków chemicznych, wśród których szczególne miejsce zajmują wapnia i fosforu. Tak więc, jeśli organizmem jest podawany wapnia radioaktywnego po około 24 godzinach ponad 50% substancji gromadzi się w kościach.

rozwój

tworzenie kości jest wykonywane przez osteoblasty, i istnieje wiele typów kostnienia:

  • Endesmalnoe. Jest ona przeprowadzana bezpośrednio w łącznej, obejmujące tkanki pierwotnej kości. Z różnych punktów kostnienia w tkance łącznej procedury kostnienia zarodek zaczyna się rozprzestrzeniać jak promienie na wszystkich stronach. Warstwy powierzchniowe tkanki łącznej, a zatem pozostają w postaci okostnej z kości, który zaczyna rosnąć grubości.
  • Perichondral. Jest na zewnętrznej powierzchni podstaw chrząstki bezpośredni udział ochrzęstnej. Dzięki aktywności osteoblastów, które znajdują się pod ochrzęstnej stopniowo opóźniany kości, chrząstki i zastępstwo tworząc niezwykle zwartą substancję kostną.
  • Okostnej. Wynika to z okostnej, który przekształca ochrzęstna. Poprzedni i rodzaje osteogenezie naśladują się nawzajem.
  • Śródchrzęstnego. Realizowane w podstaw chrząstki bezpośredniego udziału ochrzęstna dostarczania paszy do procesów chrząstki zawiera specjalne naczynia. Tkanka kosteobrazovatelnaya stopniowo niszczy izvetshaly chrząstki kostnienia i tworzy punkt w centrum chrząstnej modeli kości. Z dalszego rozprowadzania wewnątrzchrząstkowego kostnienia od środka do obrzeża wykonuje się tworzenie kości beleczkowatej.

Jak to się dzieje?

Każda osoba jest funkcjonalnie spowodowane kostnienie zaczyna z najbardziej ruchliwych rejonach środkowej kości. Około drugiego miesiąca życia w łonie matki zaczynają się pojawiać pierwszorzędowego punktu, z którego rozwój trzonu kości, przynasadowych i organów kości długich. Później przez skostniałe śródchrzęstnego tworzenia kości i perichondral, ale tuż przed porodem lub w ciągu pierwszych kilku lat po urodzeniu, zaczynają się pojawiać pomocniczy punkt, z którego rozwój nasadowej.

U dzieci, jak i ludzi w młodości i dorosłości mogą pojawić się dodatkowe wysp kostnienia, gdzie rozwój zaczyna narośli. Różne kości i ich poszczególne elementy, składające się z substancji gąbczastej specjalnym czasem śródchrzęstnego kostnienia, natomiast elementy, które składają swoje członkostwo gąbczasty i zwartą substancję skostnieć około- i śródchrzęstnego. Kostnienie każdej kości jest w pełni odzwierciedla jego funkcjonalne spowodowane procesami filogenezy.

wzrost

W czasie dojrzewania następuje odbudowa i małe przemieszczenie kostnego. Zaczynają tworzyć nowe osteons, a także prowadzi się równolegle, rezorbatsiya reprezentujący resorpcję starych osteons, które są wytwarzane przez osteoklasty. Ze względu na ich aktywnej pracy praktycznie wszystkie wewnątrzchrząstkowego trzonu kości ostatecznie rozpuszcza się, a zamiast tego tworzy kompletny jamy szpiku kostnego. Warto również zauważyć, że determinacja i warstwy perichondral kości, lecz znika kostne osadzone dalsze warstwy z okostnej. W rezultatet kości rozpoczyna się wzrost grubości.

wzrost kości na długość jest przez chrząstki nasadowej, specjalną warstwę pomiędzy przynasady i nasady, kontynuując dla dzieci i młodzieży.