564 Shares 4382 views

Plastydy mogą być różne: rodzaje, budowa, funkcja

Wiele z grubsza wiedzieć , co plastydy ze szkoły. W trakcie Botaniki mówi, że w komórkach roślinnych, plastydów mogą mieć różne kształty, rozmiary i wykonywać różne funkcje w komórce. Ten artykuł przypomina o strukturze plastydów, ich formy i funkcji tych, którzy już ukończyli liceum i będzie przydatna dla wszystkich zainteresowanych biologią.

struktura

Poniższy rysunek przedstawia schematycznie strukturę plastydów w komórce. Niezależnie od formy, posiada zewnętrzną i wewnętrzną membranę, funkcję ochronną zrębu – analogowy cytoplazmatyczne enzymy, cząsteczki DNA rybosomalnego.

W chloroplastach są specjalne konstrukcje – grana. tylakoid Grana utworzone z – konstrukcje, podobne do tych dysków. Tylakoid są zaangażowane w syntezę ATP i tlenu.

W chloroplastach granulki skrobi są utworzone w wyniku fotosyntezy.

Leukoplast nie pigmentowane. Oni nie stanowią tylakoid, nie biorą udziału w procesie fotosyntezy. Większość Leukoplast skoncentrowana w łodygi i korzenia rośliny.

Chromoplastami składa się z kropelek lipidowych – konstrukcje zawierające lipidy konieczne do dostarczenia dodatkowej struktury energii plastydów.

Plastydy mogą mieć różne kolory, rozmiary i kształty. Ich wymiary w zakresie 5-10 mikronów. Kształt jest zazwyczaj okrągła lub owalna, ale może być każdy inny.

rodzaje plastydów

Plastydy może być bezbarwny (Leukoplast), zielony (chloroplastów), żółte lub pomarańczowe (chromoplastami). Daje chloroplasty z liści roślin zielonych.

Innym rodzajem plastydów, chromoplastach, jest odpowiedzialny za żółty, czerwony lub pomarańczowy kolor.

Bezbarwne plastydów w komórce Funkcja przechowywania składnika. Leukoplast są zawarte w tłuszczach, skrobi, białek i enzymów. Gdy roślina potrzebuje dodatkowej energii, aby podzielić monomery skrobi – glukozę.

Leukoplast w pewnych warunkach (na światło słoneczne lub przez dodanie substancji chemicznych) można przekształcić do chloroplastów, chloroplasty przekształca się chromoplastach przy Chlorofil jest zniszczone i pigmentów barwiących zaczynają dominować chromoplastach – karotenu albo ksantofilu antocyjany. Transformacja ta jest zauważalna jesienią, gdy liście i owoce wielu zmian koloru z powodu zniszczenia pigmentów chlorofilu i przejawach chromoplastach.

funkcje

Jak wspomniano powyżej, plastydy może być inny, a ich działanie w komórce roślinnej, w zależności od odmiany.

Leukoplast są stosowane przede wszystkim do przechowywania substancji odżywczych i podtrzymywania życia roślin ze względu na zdolność do przechowywania i syntezy białek, lipidów, enzymów.

Chloroplasty odgrywają kluczową rolę w procesie fotosyntezy. Przy pomocy stężonego chlorofilu pigmentu w plastydach dwutlenku węgla odbywa i konwersję cząsteczek wody w cząsteczkach glukozy i tlenu.

Chromoplastami dzięki jaskrawe kolory przyciągają owadów do zapylania. Badać funkcje tych plastydów nadal trwa.