807 Shares 6493 views

Herbata „Puer Sheng”: właściwości i niepowtarzalny smak. "Shen Pu-erh" i "Shu Puer": różnice

Pu-erh należy do starożytnego napoju. Pojawił się w Chinach, a ponad sto lat. Herbata ma niezwykły smak i walory aromatyczne. Pomimo tego, powszechne popularność Puer nie kupił tak dawno temu. Można je nabyć w specjalistycznych sklepach rosypyu lub w postaci skompresowanej.


Pu-erh – co to jest?

Pu-erh jest uprawiana w chińskiej prowincji Junnan. Istnieje kilkaset dużych i małych branż. Wytwarzają one różnej jakości herbatę, począwszy od produktów konsumpcyjnych i ekskluzywnych odmian. Początkowo Erh produkowana w postaci skompresowanej. To ze względu na prostotę i łatwość transportu i przechowywania. Dziś, herbata występuje w formie depozytów i wytłaczane kształty – bardziej hołd dla tradycji niż konieczności.

Pomimo faktu, że herbata ma wiele odmian, tylko dwa spopularyzowane pu-erh: Shen Shu. Pierwszy typ jest najstarszym. W Chinach nazywa Shen Pu-erh "zielony", "świeży", "surowy" herbata. On przechodzi naturalnej fermentacji przez wiele lat. Z biegiem czasu, surowiec nie pogorszy, a tylko poprawia smak. Shu Puer pojawił się w 20. wieku. Wynika to ze zwiększonego popytu na herbatę. Shu wykonane za okres od 1 miesiąca do 1 roku, i to się nazywa „antyk”. Należy do bardzo fermentowanych herbat.

Shen Shu Puer: różnice

Główną rzeczą, która odróżnia te herbatki od siebie – przetwórstwo liści herbacianych. Sheng technologia produkcji pu-erh jest dość prosta. Liście herbaty są lekko suszy się na otwartym powietrzu. Wsad był wciskany do formy. Proces produkcji jest znacznie bardziej skomplikowane, Shu Pu-erh. Liście wysuszono na zewnątrz nieznacznie skupionych razem. Są one następnie pokropił wodą i pokryte tkaniną procesowi debaty. W rezultacie, liście będzie ciemniejszy, zmieniają smak i aromat. Gotowa herbata wciśnięty do formy.

Herbaty te mają wiele różnic. Erh Shen jaśniejszy odcień może być jasnobrązowy. Smak zaparzonej herbaty może wyraźnie uchwycić owocowy notatkę. Infusion okazuje półprzezroczystego światła brązowy kolor. Biorąc łyk, można poczuć przyjemną kwasowość, która ustępuje słodkim posmakiem.

Shu Puer kolor liści herbaty może być ciemnobrązowy lub czarny. Aromat naparu jest dość ciężki, ziemisty, z nutą drzewną. Ma ciemnobrązową barwę, smak i aromat echa. Jest to ciężka, z domieszką dębu.

Puer tea Shen: Właściwości

Oprócz doskonałego smaku, napój jest bardzo przydatna. Normalizuje trawienie i przemianę materii, obniża poziom cholesterolu, eliminuje toksyny. Shen walczy z rozwojem chorób układu krążenia ma właściwości bakteriobójcze. To wywiera korzystny wpływ na wątrobę, skórę, wspomaga oczyszczanie krwi zęba, utrzymanie równowagi wodnej organizmu, poprawia widzenie.

Brewing?

Herbata trzeba wziąć gliny lub porcelanowych naczyń, ale w żadnym wypadku nie metal. Pod wpływem herbaty zostanie utleniony, a smakuje drink zmienić. Naczynia przemieszczenie powinno wynosić 150-300 ml. W tej ilości wody wystarczająco 5-7 g herbaty, to znaczy 1 łyżeczki. Następnie konieczne jest, aby podgrzać wodę do generowania pęcherzyków, ale nie gotować. Następnie poczekać na moment, temperatura cieczy obniża się do 95 ° C. Naczynia parzenia zaleca się zalać wrzącej wody. Herbata sam najpierw płukano w zimnej wodzie, a następnie wlać gorącą i bezpośrednio odprowadzana. W kolejnym infuzji do zaparzania może być używany.

Jest też inny sposób mycia herbatę. Był dwukrotnie parzoną wrzątkiem i odwadnianie. Napary trzecie i kolejne mogą pić. Zabieg ten jest niezbędny do dezynfekcji liści herbaty i lepsze ujawnienie smaku i aromatu. Przy wytwarzaniu Shen Pu-erh stosowane są z surowców o wysokiej jakości, to jest możliwe, aby 9 do 15 razy. I za każdym razem powinna być zwiększona w trakcie infuzji. Jednak musimy pamiętać, że mocno parzona Shen Pu-erh może gorzki smak. Obowiązuje zasada: jeden czajniczek można zaparzyć jedną Shen. W miarę upływu czasu, ściany naczyń pojawia się płytki, które nie mogą zostać usunięte z detergentami ściernych. Uważa się, że w taki czajniczek napój dostaje nowe smaki i aromaty.

Jak pić?

Herbata zaleca się stosować po posiłku. Wiadomym jest, że Chińczycy nie pić herbatę z cukrem. Słodzące zakłócać czuć smakowy skalę napoju. Z Puer nie powinno być pośpiechu. Najpierw trzeba wziąć łyk napoju i przytrzymaj w ustach, a następnie powoli połykać. Jeśli zastosujemy regułę, a następnie cierpki smak gorzki ustąpią przyjemnej słodyczy.

Jak wybrać?

Istnieje kilka zasad, które pozwolą na zakup wysokiej jakości herbata Sheng Puer.

  1. Najlepiej jest, aby dać pierwszeństwo do znanych firm. Ze znacznymi inwestycjami w produkcję, właściciele nabywania surowców i zatrudniania wykwalifikowanych technologów jakości. Ale nie należy polegać wyłącznie na marce. Zdarza się, że zakład wyprodukował nieudaną imprezę. Istnieje również ryzyko napotkasz fałszywy.
  2. Jest to bardzo ważne, wygląd liści herbacianych. To nie powinno powodować żadnych przykrych emocji. Liście powinny być gładkie, tej samej wielkości, ładny kolor.
  3. Po raz kolejny, należy zakupić, jak to możliwe po zaparzeniu herbaty. Ujawniać liście powinna być gładka i piękna.
  4. Obecny w notach aromat i posmak napój przycinać świadczą o wysokiej jakości herbaty.

Jak przechowywać?

Jeśli zamierzasz korzystać z herbaty w najbliższej przyszłości, specjalne wymagania w zakresie wydajności lub lokalizacji bez. Jeśli masz cel, aby zapisać Shen Pu-erh na dłuższą metę, to najlepiej, aby przestrzegać zaleceń koneserów herbaty.

  1. Trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
  2. Miejsce przechowywania nie należy uszczelnić.
  3. Aby upewnić się, że obok herbaty miał żadnych obcych zapachów, takich jak perfumy, przyprawy i przypraw, owoców cytrusowych, etc.
  4. Przechowywać tylko inne Shenami.

Każdy, kto zdecydował się na zapoznanie z herbatą Puer musi być cierpliwy. Być może pierwszy degustacji zawodzi, ale nie rozpaczaj. Niezależnie od tego, co to było Puer, Shen Shu, czy on powinien otrzymać drugą szansę. Smak herbaty nie ujawnił razu, ale stopniowo. I poczuć urok tego napoju, odmówić być bardzo ciężko nad nim.