414 Shares 5903 views

Błąd silnika: deszyfrowanie, powodów. Jak zresetować błąd silnika?

Prawdopodobnie każdy właściciel samochodu z silnikiem z wtryskiem paliwa do czynienia z różnymi błędami w pracy tego urządzenia. O tym informuje odpowiedni znak kłopotów na desce rozdzielczej – „usterki silnika”. Wiele osób od razu udać się do punktu serwisowego dla diagnostyki, a inni pójdą do tego problemu. Ale trzecia grupa ludzi zdecydowanie zainteresowanych przyczyn i odszyfrować kody.


ECU w samochodach

Jobs powiedział, część niewidoczna, ale jednostka ta rozpoczyna się natychmiast po tym jak kierowca włączył silnik. W niektórych parametrów modeli samochodów sterowania elektronika nawet po zatrzymaniu samochodu.

Każdy komputer w każdym pojeździe wyposażonym w specjalny kontroler, który po wykryciu różnych usterek reaguje na ich wskaźnik zapłonu silnika – „winy”. Każdy błąd ma swój własny kod, a pozostaje w pamięci komputera. Niektóre problemy są nie tylko całkowicie zachowane, ale także stały czas systemu detekcji. Opcja ta jest określana jako „stop-klatka”.

Błąd silnika – Przyczyny

Żarówka, która zgłasza błędy na desce rozdzielczej tylko jeden. Jednak ich przyczyny mogą być dużo. Jest możliwe, aby dowiedzieć się, ani specjalnego sprzętu czy podróż do stacji serwisowej.

Czujnik lambda

Czujnik tlenu – jest częścią układu wydechowego produkty górnictwa. Sprawdza ile tlenu nie jest spalany w cylindrach silnika. Lambda Czujnik monitoruje zużycie paliwa.

Różne wina nazywa czujnik nie pozwala na komputer, aby uzyskać informacje od niego. Czasami ten element daje błędne informacje. Takie błędy mogą zwiększyć lub zmniejszyć zużycie paliwa i zmniejszenie mocy silnika. W większości nowoczesnych samochodów takie czujniki z dwóch do czterech.

Wśród przyczyn niepowodzenia zanieczyszczenia elementu jego olejów lub oleju sadzy. Powoduje to zmniejszenie dokładności podsłuchiwanie do kontroli mieszanki paliwowej i określenie optymalnego zużycia paliwa.

Pokrywa zbiornika paliwa

Większość kierowców, gdy błąd jest zawsze myśli o istnieniu poważnych problemów. Ale niewielu ludzi myśli, aby sprawdzić, czy zamkniętym układzie paliwowym. Ale to jest przeciek może być łatwo złamane wystarczająco szczelne wieczko zamknięty zbiornik gazu. Jest to dość powszechna sytuacja!

A gdzie jest błąd w silniku? Faktem jest, że gdy pokrywa jest zamknięta przecieka do systemu przebiega powietrza, co zwiększa zużycie paliwa. Rozpoznanie tego powodu wygeneruje błąd.

katalizator

Ten szczegół sprawia, że gazy spalinowe czystsze. Konwertuje tlenku węgla i innych zanieczyszczeń do związków nieszkodliwych dla środowiska. Na biegu jałowym problemu katalizatora można mierzyć nie tylko na ikonie na desce rozdzielczej, ale także znaczne zmniejszenie wydajności.

DMRV

Czujnik MAF mierzy ilość powietrza wymagana dla optymalnego wytwarzania mieszanki paliwowej. Czujnik stale komunikuje się z komputerem. Jeżeli uszkodzone element zwiększa poziom dwutlenku węgla w gazie wylotowym zmniejsza moc jednostki napędowej i gładkość. Można również zaobserwować słabe dynamiki rozproszenia.

Świece zapłonowe i przewody wysokiego napięcia

Świece – jest to jedna z głównych części w samochodzie po uruchomieniu silnika.
Jeśli są w porządku, iskra nie jest podawany prawidłowo. Idle członek może złożyć iskrę w złym momencie, czy nie zapalić paliwo w ogóle. Jeśli masz problemy ze świecami podczas przyspieszania może poczuć drżenie.

Co trzeba wiedzieć o żarówka Check Engine?

Niektórzy kierowcy starają się wykonywać usuwanie usterki silnika poprzez wyłączenie baterii. Manipulacje te naprawdę można pozbyć się tego problemu. Jednakże, lampa może się zapalić po pewnym czasie ponownie. Oznacza to, że żadna z typowym powodem tej sytuacji jest podobny, a okazuje się, że trzeba przeprowadzić więcej diagnozy pogłębionej.

Aby to zrobić, należy użyć specjalnych systemów sprzętowych i programowych, które nie tylko znajdzie jakieś błędy w ECU silnika, ale również wiedzieć, jak je wyeliminować. Jeśli podczas testu błąd będzie się powtarzał, lampka gaśnie. W niektórych przypadkach, aby usunąć błąd potrzebuje trochę czasu na podróż samochodem. Może to być spowodowane faktem, że jednostka sterująca wymaga czasu do testowania dogłębnej i debugowania wszystkich systemów samochodowych. Jeśli lampka nie gaśnie, trzeba dalej szukać problemu.

Freeze: dokładna diagnoza

To jest obrazem z głównych parametrów silnika z systemem transmisji w czasie uszkodzenia. Zatem pamięci można zapisać nie tylko wydajność, ale również błąd silnika. Zamrożenie może pomóc wyjaśnić, co wydarzyło się w samochodzie. Jest to bardzo przydatna opcja.

Można znaleźć wiele zakłóceń i szybko rozwiązać problem. Na przykład, jeśli w pamięci komputera znaleźliśmy P0116 błędu, wówczas ramka zamrożenie szukać temperatury płynu chłodzącego i powietrza. Ich temperatury chłodziwa – 40 stopni, powietrze – 84 ° C. To po prostu nie może być i nie szukać problemów w temperaturze czujnika silnika lub w złym kontakcie

głęboka diagnostyka własny

W ostatnim czasie, do przeprowadzenia autodiagnozy dla zwykłych kierowców auto było prawie niemożliwe – po prostu nie było dostępnego sprzętu. Tak, a wcześniej nie było szczególnie potrzebne – dekodowanie błąd silnik powstał na sposobie migania wskaźnika.

Dziś do samodzielnego diagnozowania i oferuje niedrogie i proste urządzenia, które działają na interfejsie OBD-II. Urządzenia te pozwalają kierowca nie tylko znaleźć pracę w błędów komputera, ale także kontrolować różne parametry. Aby obsługiwać urządzenie, i będzie musiał sam notebook. Cena tych urządzeń zaczyna się od 5000 rubli, i może być różny, w zależności od możliwości skanera.

Można zakupić i zainstalować komputer pokładowy, a raczej po prostu go pocieszyć. Następnie dowiedzieć się kod danej usterki nie może opuścić salon. Cena emisji – od 3000 rubli, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Jest również możliwość zakupu bezprzewodowego adaptera OBD-II i rozszyfrować kody bezpośrednio ze smartfonu. Koszt takiej decyzji z 1000 rubli.

Gdzie jest gniazdo diagnostyczne?

Ponieważ interfejs jest średnia, położenie to – również bez zmian. To może być w różnych miejscach, w zależności od marki i modelu, ale nie więcej niż metr od kierowcy. Konfiguracja standardowa stanowi 16 styków w dwóch rzędach.

Często, złącze diagnostyczne znajduje się w dolnej części deski rozdzielczej na siedzeniu kierowcy. W niektórych modelach może być ukrywanie pobliżu panelu bezpieczników lub pod popielniczką. Na przykład, w auto marki «Wolksvagen» wspomniany łącznik można znaleźć pod pokrywą konsoli środkowej.

Jak podłączyć i używać?

Podłącz skaner jest to konieczne, w celu:

 • Przede wszystkim wyłączeniu zapłonu;
 • Urządzenie to jest połączone ze złączem do diagnozy;
 • Teraz trzeba włączyć zapłon ponownie;
 • Następnie skrypt ustanowieniu połączenia do adaptera i można rozpocząć pracę.

Dla procesu rozwiązywania problemów można stosować bardzo różne programy. W sieci można znaleźć różne, zarówno płatnych i darmowych programów. Po raz pierwszy, można skorzystać z darmowego oprogramowania, które można odczytać aktualne dane, znajdzie błąd, i powiedzieć, jak zresetować błąd silnika.

Można korzystać z produktów oprogramowania, takich jak:

 • OBD-II Scan master;
 • Moment dla „Android”.

Jest to również doskonałe oprogramowanie MotorData ELM. Współpracuje z większością kart i całkowicie bezpłatny do użytku domowego.

Jak rozszyfrować kod skanera błędzie?

Bez dekodowania kodów w diagnozie nie ma sensu. Dlatego oprócz doboru sprzętu i oprogramowania, należy zwrócić uwagę na ten problem, zwłaszcza jeśli nie chcesz płacić za pracę ekspertów ze stacji paliw. Tak, istnieją ogólne wytyczne, które mogą pomóc rozszyfrować ten lub ten błąd. Oprogramowanie zapewnia kod w postaci litery i czterech cyfr. Litery oznaczają:

 • B – korpus;
 • C – podwozie;
 • P ppc silnika;
 • U – wymiana danych autobus.

Pierwsza cyfra w kodzie – 0. Jest to ogólny kod dla tej normy. Druga i trzecia – produkcja samochodów rocznie. 3 – rezerwa rysunku. Druga cyfra w kodzie – rodzaj problemu, który powie Ci, jak usunąć błąd silnika:

 • 1-2 – problemy w układzie paliwowym lub w układzie zasilania powietrzem;
 • 3 – różne problemy w układzie zapłonowym;
 • 4 – dodatkowa kontrola;
 • 5 – bezczynny;
 • 6 – sieć ECU;
 • 7-8 – transmisja.

Czwarta i piąta cyfra – jest porządkowe numery błędów. Aby wyświetlić wszystkie kody błędów nie ma sensu, ponieważ wiele z nich. Dowiedz się dokładniej na stronie internetowej producenta. Kody do samochodów w przeważającej części standardu. Oto, na przykład, błąd silnika „Ford Focus” – P0171-0172 mówi właściciel bardzo słaba, lub odwrotnie, zbyt bogata błędu mieszanki paliwowej P0219 wskazuje na zbyt wysokich obrotach Wszystkie te informacje są dostępne i łatwo jest znaleźć na jego podstawie będą łatwiejsze do naprawy … samochodów.

Procedura diagnostyczna dla „Ford”

Spójrzmy na procedury diagnozowania niektórych samochodów. W „Ford”, pierwszą rzeczą, którą trzeba włączyć zapłon. Uruchomić silnik, gdy nie jest to konieczne. Następnie trzeba znaleźć przycisk resetu licznik na desce rozdzielczej – trzeba nacisnąć i przytrzymać.

Następnie, nie zwalniając przycisku, blokada jest obracany do drugiego położenia. W tym samym czasie opieki muszą być podjęte, gdy na ekranie pojawi się odczyt drogomierz, informując, że test został rozpoczęty. W tym momencie można zwolnić przycisk.

To w samochodzie „Ford” usterki silnika, wydany na desce rozdzielczej informuje, gdzie szukać i gdzie leży problem.

diagnoza Opel

W samochodach tego producenta z manualną skrzynią biegów jest konieczne jednoczesne zacisk hamulca i gazu i trzymać je w takiej pozycji. Następnie zapłon jest włączony, pedał nie jest zwolniony. Po chwili na ekranie pojawi się kod błędu silnika ( „Omega” jest zaznaczone również).

Jeżeli samochód jest ustawiony na Auto, wówczas zamówienie będzie trochę inaczej. Włączeniu zapłonu, stopa znajduje się w gazu i hamulca i utrzymywano w tej temperaturze. Następnie, automatyczna skrzynia biegów przełącza się w tryb «D».

Zapłon jest wyłączony, a hamulec może zostać zwolniony. Następnie równocześnie wcisnąć hamulec i gaz i ponownie przytrzymaj. Można włączyć zapłon.

Jeśli pojawi się błąd trzymać silnik pedał w postaci kodów ECN. Pierwsze cztery cyfry w kodzie – to rodzaj błędu, dwa pozostałe – wartość szkody. Jeżeli pięciu cyfr, a następnie w górnej części deszyfrowania dodać zero. Tabela kodów i awarie można przeczytać na stronie producenta. Można również użyć gniazdo diagnostyczne.

WHA

VAZ do autodiagnozy jest także możliwość korzystania z gniazda diagnostycznego, ale dopuszczalne jest, aby to zrobić i wóz dom. Aby to zrobić, należy przytrzymać przycisk licznik kilometrów, a następnie przekręcić kluczyk do pozycji pierwszej, a następnie klawisz zostanie zwolniony. Po tym skoku strzały.

Następnie licznik kilometrów jest wciśnięty ponownie – kierowca zobaczy numer firmware. Jeśli naciśniesz trzeci raz, można uzyskać kod diagnostyczny. Każdy błąd w samochodzie silnika VAZ zostaną przedstawione w postaci dwóch cyfr, zamiast czterech. Mogą rozszyfrować odpowiednie tabele.

Informacje te mogą pomóc doświadczeni i początkujący kierowcy, aby lepiej zrozumieć samochód. Błędy zdarzają się od czasu do czasu, ale najważniejsze – aby móc je naprawić w czasie. Wcześniej w pojazdach radzieckie nie były takie opcje, a kierowca nie wiedział, co „przysięga” silnik. Obecnie istnieje wiele możliwości diagnozowania, naprawy, monitorowania stanu. I za pomocą nowoczesnego oprogramowania nie ma nic łatwiejszego niż dowiedzieć się, jak zresetować usterkę silnika z pamięci komputera.