562 Shares 9052 views

Bóg Hermes: Ciekawe fakty

Bóg Hermes w mitologii greckiej jest uważany za posłańca bogów. Nazywa się patronką podróżnych i dyrygentem dusz zmarłych. Ojcem Hermesa jest Zeus, a jego matka jest pięknym nimfem Góry Majów. Przedstawiają Hermesa zwykle w formie młodego człowieka, który nosi kapelusz (krawędzie są zgięte na czapce), w złotych sandałach ( skrzydłach sandałowych ) i złotym pręcie (różdżka jest magiczna, jest darem od Apolla, zdobiona dwoma węzłami).

Uważa się, że boska wola pojawia się najczęściej we śnie, więc Hermes, przy pomocy magicznej różdżki wysłał prorocze sny do ludzi.

Bóg Hermes jest pośrednikiem między światem zmarłych a światem żywych. Ma sprytność i zręczność, a także dar otwierający niezauważone więzi. Te cechy pozwalają Hermesowi patronować złodziei i łotrów, ponieważ bezlitośnie Mojżesz był jego wnukiem.

Ponadto, uważa się, że Hermes wynalazł bardzo interesujący instrument muzyczny – lyre. Był żartem, żartobliwie, który lubił wiec. Było to dla żartu, który ukradł berło Zeusa, złote strzały z łukiem Apolla i trójząb w Poseidon. Warto zauważyć, że wykorzystał je tylko wtedy, gdy doszło do czegoś szlachetnego. Hermes przewyższa każdego, przebiegłym, sprytem i pomysłowością, to nie na nic, że jego złodzieje i uczestnicy uważają go za swojego patrona.

Jeśli chodzi o ludzi, docenili Hermesa za przyznanie im wagi i długości, które wymyślili Centaur Chiron. Dał im numery i alfabet, a także nauczył go czytać i pisać. Hermes został uhonorowany patronką młodych sportowców.

Na cześć tego powstały nawet stadiony, przeznaczone dla różnych zawodów sportowców, a także szkoły, w których ćwiczono gimnastykę. Te szkoły były ozdobione rzeźbami Hermesa.

Mity o tym, jak Hermes miał miłość do Io i Zeusa, jest interesujący. Io był kochankiem Zeusa. Faktem jest, że Zeus był bardzo boi się gniewu Hery, więc zwrócił się Io do białego łydki, ale Hera zgadli swój przebiegły plan i poprosił o to cielę dla siebie jako prezent. Złożyła olbrzymią straŜnika Argos na Io, jego ciało pokryte jest oczami, a jednocześnie tylko dwa śpiące oczy spoglądały stale. Więc Bóg Hermes był w stanie przechytrzyć Argos i go zabić, uwalniając tym samym Io. Wyzwolona kobieta zbłądziła wokół Egiptu, Azji, Grecji, była ścigana przez gadfly, którą wysłała Hera. Dopiero w Egipcie Io zdołało odzyskać swój wygląd, urodziła syna Epafa, który później stał się przodkiem wielu bohaterów, takich jak Amphitron, Perseus, Hercules i inni. Kiedy Io zbłądziła i dotarła na Kaukaz, spotkała tam Prometeusza, który przepowiedział wielką przyszłość, która czeka na potomków Io i Zeusa.

Hermes – bóg tego? W czasach tak zwanej mitologii klasycznej jej rola jest rozumiana inaczej. Jest już patronem nie złodziei, ale bohaterów. Hermes daje Perseusza miecz, z którym zabija Meduzy Gorgon. Hermes ujawnia Odyseuszowi tajemnicę magicznej trawy, z którą uciekła spod urok Kirka. Chroni podczas wędrówek bohaterów.

Bóg Hermes był na cześć iw święto pamięci o zmarłych i przebudzeniu się wiosny, ta uczta była nazywana Anterterią. Wdzięczność Zeus dał mu konstelację, która nazywa się Lira. Hermes jest bogiem, który w mitologii rzymskiej odpowiada boskim rtęciom, który jest patronką handlu i różnych rzemiosł.