494 Shares 2633 views

Jak astronauci iść do łazienki w przestrzeni? Zewnętrzne łazienki aparatura

Artykuł mówi o tym, jak astronauci iść do toalety w przestrzeni i wziąć prysznic, a także na jakiej podstawie zaaranżowanej przestrzeni kanalizacji i bieżącej wody.


przestrzeń

55 lat temu doszła do tego, że, jak marzenie wielu naukowców – mężczyzna zrealizował swój pierwszy lot kosmiczny, uciekając poza naszą planetą.

Później, kiedy stało się jasne, że orbita Ziemi jest całkiem możliwe i konieczne, aby rozwinąć stacje badawcze, wszystkie narody przoduje kosmiczne zaczęły ich projektowania i rozwoju. Jednak ze względu na wysokie koszty takich projektów, aby wypełnić je dostać tylko w USA i ZSRR. Później został stworzony i ISS – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. ona będzie wkrótce obchodzić dwudziestolecie żywotności.

Ale ISS – nie jest to pierwszy kosmiczny obiekt, przeznaczony do długotrwałego przebywania ludzi, a więc ma wszystko, co potrzebne dla stosunkowo wygodnego życia astronautów i utrzymać swoje funkcje życiowe, w tym jednostki sanitarnej. I delikatna kwestia, która może być często słyszałem od ignorantów: jak astronauci iść do łazienki w przestrzeni? To, co będziemy omawiać w tym artykule.

higiena

Ten temat rzadko pojawia się w raportach astronautów, filmach i literaturze naukowej, a nawet fantastyczne. W dziełach sztuki w ogóle często ignorować niewygodnych szczegółów. Często można znaleźć książki o tym, jak dzielni badacze kosmosu z przyszłości są w garnitury wojskowe lub naukowe kilkudziesięciu godzin. Mimo delikatności tematu, przestrzeń WC – kompleks urządzeń technologicznych, zasady i struktury, która rozwija najlepsze umysły w inżynierii. I to jest – nie bez powodu.

Chodzi o to, że stacje orbitalne i sonda jeszcze nie są w stanie stworzyć sztuczną grawitację, a problem przestrzeni WC jest ostry w pierwszych dniach kosmosu. W rzeczywistości, w przypadku braku sił przyciągania ciekłego ludzkie odchody jedynie rozpraszać przegrody i może spowodować zwarcie lub wynik układu obiegu powietrza.

Jak astronauci iść do łazienki w przestrzeni? W rzeczywistości, wszystko jest proste. Toalety są umieszczone zgodnie z zasadą odkurzacza – odpady zasysanego przez podciśnienie powietrza, a następnie wprowadzana do układu recyrkulacyjnego. Ale spójrz na swoim urządzeniu w sposób bardziej szczegółowy.

Aparatura ISS toalety

Łazienka na stacji kosmicznej – jest to bardzo ważne urządzenie, wraz z systemami nawiewu lub termoregulacji. Jeśli mu się nie uda, dalsze korzystanie z dworca zostaną wyłączone. Jednak takie sytuacje nie stało, a astronauci mają wolne toaletowy kompaktowe urządzenie. Ale niebezpieczeństwo polega na tym, że przestrzeń nie może otworzyć okno, rzucać się wszelkich odpadów i przewietrzyć pomieszczenie przed nieprzyjemnym zapachem. Więc weźmy pod uwagę kwestię jak astronauci iść do toalety w przestrzeni w sposób bardziej szczegółowy.

ISS posiada trzy łazienki, a dwa z nich – produkcji rosyjskiej. Toalety odpowiednie dla ich członków załogi obu płci. Jak już wspomniano, działają one na zasadzie odkurzacza, wciągając do czyszczenia wszelkich odpadów i nie pozwalając im się rozproszyć przez przedziały stacji. Następnie odpady wprowadzić cykl przetwarzania w systemie, w którym uzyskają picia i wody w tlen techniczny.

Oczywiście, higieniczne urządzenie na ISS i toalety są bardzo różni się od Ziemi. Przede wszystkim obecność wiązań do stóp (z astronautów nie odlecieć zbyt szybko), a także specjalne uchwyty do bioder. Zamiast tego używają podciśnienie, które zasysa wodę, wszelkich odpadów. Po zakończeniu cyklu czyszczenia, pozostałe odpady są gromadzone w specjalnych pojemnikach, jak i przenieśli się do wypełnienia jednego ze statków towarowych do recyklingu. Więc teraz wiemy jak astronauci iść do toalety w przestrzeni. Ale co, jeśli astronauta chce skorzystać z toalety, kiedy był w statku kosmicznym, ale nie na stacji?

toalety sonda

Uruchomiony w statku kosmicznym i dokowania z ISS – jest to bardzo trudne zadanie. Czasami astronauci musieli siedzieć w rakiety gotowej do uruchomienia dość długo i angażuje i manewrowanie proces ciągnie się do kilkudziesięciu godzin. Oczywiście, żaden rozsądny człowiek nie może znieść tyle bez wychodzenia do toalety. Dlatego przed rozpoczęciem astronautów nosić garnitury przestrzeń pod specjalnych pieluch. Układ jest taki, że sonda zużywają miejsca na stworzenie oddzielnego, nawet najbardziej prosty toaletę, jest niewłaściwe.

Jeśli planujesz dłuższy obecność na pokładzie statku, jak to było w pierwszych latach, gdy stacja kosmiczna nie istnieje, a następnie za pomocą specjalnych armatura łazienkowa – elastyczne węże z dysz w postaci kraterów. Ujemne ciśnienie powietrza, które wytwarza ciągu, stałe odpady są zbierane na śmietnikach i płyn wyrzucany poza statkiem.

Jak oczyścić astronautów?

Początkowo badacze przestrzeni zrobił bez zabiegów wodnych. Są one stosowane wilgotnych chusteczek. Ale kiedy zostały one zbudowane i umieścić na orbicie pierwszą stację kosmiczną, zostały one wyposażone w prysznic. System cyrkulacji powietrza, ponieważ zamknięte, a od obcych zapachów, aby pozbyć się trudne, więc astronauci muszą pilnować higieny. Nie ostatnią rolę odgrywa komfort i psychologiczne – w rzeczywistości nikt nie lubi być brudny. Od astronauci umyć?

Oddzielne stacje prysznic, a więc tam więcej statków. A doświadczenie pokazuje, że budowa nich jest niepraktyczne. Specjalna łatwo szampon do przemywania stosowaną do mycia, wilgotnych chusteczek oraz do rur wody. Z powodu napięcia powierzchniowego jest dość mocno utrzymywane na ciałach ludzi, a potem po prostu ręcznik. Oczywiście, z tym prysznicem niemożliwe jest porównanie, ale wciąż dobry pomysł i sposób, aby pomóc poradzić sobie z naturalnego zanieczyszczenia organizmu człowieka.

"Skylab"

Ta stacja kosmiczna pozostał na orbicie około 6 lat, a następnie został wysłany do operatorów w ziemskiej atmosferze, gdzie spalony bezpiecznie. Choć nie całkowicie, a niektóre jego elementy osiągnęły jeszcze powierzchnię. Godnym to stacja o dużej ilości wolnego miejsca i prysznicem.

Nowoczesna stacja kosmiczna – miejsce, gdzie jest on stosowany każdą wolną zakątek przestrzeni. Ale „Skylab” wyróżnia się swoimi wewnętrznymi wymiarami. Byli tak, że astronauci podczas ładowania łatwo latać od jednej ściany do drugiej i ogólnie zauważyć, że wolna objętość wewnętrzna bardzo dużo. To właśnie na tej stacji był prysznic, oczywiście, zmodernizowany w warunkach braku grawitacji.

"The World"

Prysznic miał i na stacji „Mir”. Ale nowoczesna stacja kosmiczna ISS nie mają, bo biorąc prysznic na orbicie – to nie to samo, że uzdatniania wody na świecie. Proces znacznie opóźnione z powodu różnych zawiłości i astronautów rzadko korzystają urządzenie preferujących mokre ręczniki do wycierania. Ponadto, nie jest brud na stacji, ponieważ skóra jest zepsuty znacznie mniej niż na Ziemi.

Darmowe problemy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki

Nazwa pierwszego astronautę w historii ludzkości, chyba każdy wie. Ale tu jest nazwa sekundę nie jest znana każdemu. Im amerykański Alan Shepard. I pierwsze problemy sanitarne w naszych starych rywali w wyścigu kosmicznego rozpoczął 5 maja 1961 przed startem rakiety z Shepardem.

Alan, który w tym czasie był w garniturze na dłużej niż 8 godzin i powiedział operatora, że on naprawdę potrzebny, aby odwiedzić toaletę. Ale przerwać trening, aby rozpocząć, karmienie usługa wieżę statek, a następnie angażują się w przygotowania było niemożliwe. Taki scenariusz skutkowałoby przeniesieniem lotu. W rezultacie, Shepard musiał świętować małe zapotrzebowanie w samym kolorze. Inżynierowie obawiali się, że doprowadzi to do zwarcia i braku większości czujników telemetrycznych, ale na szczęście nic się nie stało.

Ale lot Gagarina było lepiej zaplanowane. Mimo, że trwał tylko 108 minut, a jego statek został wyposażony w specjalne urządzenie opatrunek w postaci elastycznych węży z lejkiem, który zasysa odpady. Jednak nie wiadomo, czy wzięli Gagarin.

wniosek

Jak widać, przestrzeń WC – jest to bardzo ważne urządzenie, bez którego niemożliwe byłoby znaleźć długie astronautów na orbicie Ziemi. Pomimo pozornej prostoty, aby ich bardzo duże sumy wydano projektowanie i realizację. Na przykład, toaleta, który nakazał Amerykanów na swoim segmencie ISS w Rosji, kosztować $ 19 milionów dolarów. Ale podczas spacewalks ludzie są zmuszeni korzystać ze specjalnych pieluch, bo czasem pracy poza statków ISS lub rozciągnąć na wiele godzin.

I przypomnieć nieapetyczne szczegóły, które lubią zaskakiwać zbyt wrażliwy dziennikarzy astronautów: wszystkie odpady wejść do systemu recyklingu, w którym wchodzą w wodę i tlen do dalszej konsumpcji. Ale każda poważna praca wymaga poświęcenia, a astronauci są gotowi, aby przejść do ogromnych starań w trosce o swoich snach.