344 Shares 5840 views

Co jest zagięte góry: przykłady. Klasyfikacja góry

Na powierzchni ziemi przez czterdzieści procent jest objęty górach. Ta forma ulgi, co stanowi gwałtowny wzrost wśród pozostałej części terytorium, z istotnymi zmianami Elewacja – nawet do kilku kilometrów. Czasami góry są dość wyraźna linia u podnóża stoku, ale częściej – Pogórze.

Znajdź złożone gór na mapie jest bardzo prosta, ponieważ w górach, jako takie, nie jest wszędzie, absolutnie na wszystkich kontynentach, a nawet na każdej wyspie. Gdzieś tam są jeszcze gdzieś – mniej, tak jak w Australii. Na Antarktyce ich skóry warstwę lodu. Największą (i najmłodszym), system gór – Himalajów, najdłuższy – Andów, które rozciągają się w całej Ameryce Południowej do siedmiu i pół tysiąca kilometrów.

Jak stary góra

Góry – jako ludzi, oni też mogą być młode, dojrzałe i stare. Ale jeśli ludzie niż młodszy, tym bardziej płynnie, a następnie dookoła gór: stromy teren i wysokościowy wskazuje młodym wieku.

Stare góry i ulga jest zużyta, spłaszczone, a wysokość nie jest takie duże różnice. Na przykład, Pamir – młodych gór i Ural – stary, to każdy pokaz karta.

Charakterystyka ulgi

Składane góry są integralną strukturę, ale dla najbardziej szczegółowego badania niezbędne jest poznanie zasad, które składają się na ogólną charakterystykę reliefu. Odnosi się to nie tylko do wysokich górach, ale także dosłownie metr odchylenia od stanu płaskich ziem – tzw górskich mikrowypukłości. Na zdolności do prawidłowej klasyfikacji i zależy od dokładnej znajomości jakie są góry.

Tutaj konieczne jest, aby wziąć pod uwagę takie elementy jak nogi, doliny, zbocza, moreny, przechodzi, grzbiety, szczyty, lodowce, i wiele innych, jak na ziemi, istnieje duża różnorodność, w tym założonymi górach.

Klasyfikacja wysokości górach

Wysokość może być sklasyfikowany jako bardzo prosta – wszystkie trzy grupy:

  • Niskie góry o wysokości nie większej niż kilometr. Najczęściej są to stare góry, zniszczone przez czas lub bardzo młodych, jest stopniowo rośnie. Mają zaokrąglone szczyty, łagodne stoki, gdzie rosną drzewa. Góry te są na każdym kontynencie.
  • Midlands w wysokości od tysiąca do trzech tysięcy metrów. Oto kolejny, zmieniając krajobraz, w zależności od wysokości – tak zwanej strefie dużych wysokościach. Te góry – na Syberii i na Dalekim Wschodzie, w Apeninów, na Półwyspie Iberyjskim, Skandynawii, Appalachów, i wiele innych.
  • Highlands – ponad trzy tysiące metrów. To zawsze młode góry, w warunkach atmosferycznych, wpływ zmian wzrostu temperatury i lodu. Cechy charakterystyczne: – koryta kształcie koryta doliny, Carling – ostre piki, lodowaty kotły – jak miski pogłębiania na zboczach. Tutaj wysokość jest oznaczone strefy – las u podnóża, desery lodowe bliżej czołówki. Termin podsumowując te cechy, – „Alpine krajobraz”. Alpy – bardzo młody pasmo górskie, a także Himalaje, Karakorum, Andów Gór Skalistych i inne złożone.

Klasyfikacja gorąco geograficznie

Położenie geograficzne wspólną ulgi na grzbiety górskie, góra grup górskich systemowych, pasm górskich i pojedynczego góry. Z największych podmiotów – strefy górskie: alpejskim himalajskich – w całej Eurazji, Andyjskiej Cordillera – w obu Amerykach.

Nieco mniej – to kraj górzysty, który jest zjednoczony przez wiele pasm górskich. Z kolei system góra składa się z grupy i grzbiety gór w tym samym wieku, najczęściej jest on składany górach. Przykłady: Appalachy, Sangre de Cristo.

Góry Group jest różny od zakresu, który nie plasuje ich górną część długiego, wąskiego paska. Samotni same góry są najczęściej pochodzenia wulkanicznego. W zależności od rodzaju składających się z kolcami pików plateau, w kształcie kopuły, i inne. Seamounts są ich wyspy szczyty formy.

góry Edukacja

Górotwórczość – kompleks procesów, w których skała jest ściśnięta fałd. Co jest zagięte do góry, znanych naukowców znacząco, a to jak oni przyszli – są uważane tylko hipoteza.

  • Pierwsza hipoteza – rowy oceaniczne. Mapa pokazuje wyraźnie, że cały system górski położony na obrzeżach kontynentów. Rock Bottom więc lżejsze continental skały oceanu. Ruch wewnątrz Ziemi jakby ściskając kontynent Spośród jego wnętrzności i założonymi gór – jest zwolniony na dolnej powierzchni ziemi. Teoria ta ma wielu przeciwników. Na przykład, zagięte góry – to Himalajów, co oczywiście nie jest dno, ponieważ są one na kontynencie. I na tej hipotezy nie można wyjaśnić istnienie wnęk – geosynclinal koryt.
  • Hipoteza Leopold Kober, struktura geologiczna ojczystej Alp. Te młode góry nie zostały jeszcze poddane procesom niszczącym. Stwierdzono, że główne tektoniczne pchnięcia opracował ogromne pokłady skał osadowych. Alpy wyjaśnić jego pochodzenie, ale droga nie jest podobny do wyglądu innych górach, aby zastosować ta teoria nie jest już w stanie nigdzie.
  • Dryf kontynentów – bardzo popularnej teorii, zbyt, został skrytykowany za nie wyjaśnić cały proces orogenezy.
  • Podkorowych przepływ wewnątrz Ziemi spowodować deformację powierzchni i tworzą góry. Jednak ta hipoteza nie została udowodniona. W przeciwieństwie do tego, ludzkość nie jest jeszcze znana, nawet parametry takie jak temperatura wnętrza Ziemi, a tym bardziej – do lepkości, płynność i krystalicznej struktury głębokiej skale wytrzymałość na ściskanie i tak dalej.
  • Hipoteza kompresji Ziemi – z własnymi wadami i zaletami. Nie wiemy planeta akumuluje ciepło lub stracić, jeśli stracił – teoria ta jest spójna jeśli sklepach – nie.

Jakie są góry

Koryta skorupy zgromadzone wszystkie typy skał osadowych, które następnie pogniecione, i za pomocą działania wulkaniczny utworzone złożone góry. Przykłady: Appalachy na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej, w górach Zagros w Turcji.

Blok góry pojawiła powodu wypiętrzenie tektoniczne z błędów w skorupie ziemskiej. Takich jak Kalifornia – Sierra Levada. Ale czasami już utworzone składany nagle zaczynają rosnąć wraz z winy. Tak utworzony krotnie blokowe góry. Najbardziej typowe – Appalachy.

Góry te, które zostały utworzone w postaci złożonej warstwy skał, ale złamał młodszych usterek na bloki i do różnych wysokościach też rozkładana blok. Tien-Shan, na przykład, jak również Altayskie.

Łukowata góra – to łukowate tektoniczne uplift oraz procesów erozji na niewielkim obszarze. Są to góry Lake District w Anglii, jak i Black Hills, znajduje się w Południowej Dakocie.

Lawy wulkanicznej utworzona pod wpływem. Ich dwa rodzaje: stożek wulkaniczny (Fujiyama, i tym podobne) i wulkany tarczy (mniej wysokie i nie tak symetryczne).

górski klimat

Klimat górski różni się zasadniczo od innych stref klimatycznych. Spadek temperatury o więcej niż pół stopnia na każde sto metrów wysokości. Wiatr też jest zwykle bardzo zimno, wspomagany mętny. Częste huragany.

Z zestawem wysokości i ciśnienia barometrycznego jest obniżona. Everest, na przykład do 250 mm Hg. Woda wrze w Osiemdziesiąt sześć stopni.

Im wyższa, tym mniejsza pokrywa roślinność, aby zakończyć jego nieobecność, aw lodowców i czap śniegu niemal całkowicie nieobecny życie.

strefy liniowe

Ze względu na analizę błędów-tektoniczne możliwe było dokonanie ustalenia, że jest składany góry, w związku z czym zostały one utworzone i jak w zależności od głębokości planetarnych usterek. Wszystkie – dawnej i współczesnej – obszary górskie są zawarte w niektórych strefach liniowych, które zostały utworzone tylko w dwóch kierunkach – w północno-zachodniej i północno-wschodniej, powtarzając kierunek głębokich wad.

Pasy te są platformy frędzlami. Istnieje zależność: zmienia położenie i kształt zmian platformy i kształtu zewnętrznego i orientacji w przestrzeni pasów krotnie. Podczas formowania gorące rozwiązuje tektoniczne błędów (bloki) krystalicznej zasady. Pionowy ruch bloków fundamentowych tworzą złożoną górę.

Przykłady Karpaty lub Verkhoyanskaya-Chukotskaya obszary pokazują różne rodzaje ruchów tektonicznych podczas powstawania fałdów górskich. Taką samą charakterystykę miejsce i Gór Zagros.

funkcja geologicznych

W górach, zmieniać wszystko – od budynków do konstrukcji. Skały, na przykład, ta sama zmiana w Górach Skalistych na całej swojej długości. W północnej części – paleozoicznych łupków i wapieni, etc. – bliżej Colorado – granity, skał magmowych z mezozoicznych osadów. Więcej poniżej – w centralnej części – skały wulkaniczne, które znajdują się na północnej części nie istnieją. pojawi się ten sam wzór, jeśli weźmiemy pod uwagę budowę geologiczną wiele innych pasm górskich.

Mówią, że dwa identyczne góry się nie stanie, ale masywy wulkaniczne, na przykład, często mają szereg podobnych objawów. Poprawność stożka japońskich i filipińskich wulkanu, na przykład. Ale teraz zaczniemy szczegółową analizę geologiczną, widzimy, że powiedzenie ma rację. Wiele wulkanów w Japonii składa się z andezytu (magmy) i filipińskich skał – bazalt, znacznie bardziej dotkliwe ze względu na wysoką zawartość żelaza. Kaskadę góry Oregon połączyli ryolitu wulkany (krzemionka).

Czas tworzenia złożonego góry

Góry edukacja w całym procesie stało dzięki geosynclines rozwoju w różnych okresach geologicznych, nawet w dobie składane przed kambru. Ale do nowoczesnego góry są tylko młode (relatywnie rzecz biorąc, oczywiście) – kenozoicznych podwyżki. Starsze gór dawno zostały wyrównane i ponownie wywołały nowe zmiany tektoniczne w postaci bloków i kodów.

Łukowaty blokowe góry – często regenerować. Są tak powszechne, jak młody, składany. Dziś ulga Ziemi – neotektonika. Możesz uczyć się składanie struktury tektoniczne powstały, jeśli weźmiemy pod uwagę różnicę wieku z góry, a nie stworzony przez ulgi nim. Jeśli kenozoiku – to niedawno, trudno jest myśleć o wieku pierwszych formacji górskich.

Tylko góry wulkaniczne mogą dorastać tuż przed oczami – wszystko w czasie erupcji. Wykwity pojawiają się często w tym samym miejscu, więc każdy kawałek lawy buduje się na górę. W centrum kontynentu wulkan – rzadkość. Mają tendencję do utworzenia całego podwodne wyspy, często tworzące łuk kilku tysięcy kilometrów.

Jako matrycy górach

Góry mogłyby stać wiecznie. Ale są one zabijane, choć powoli, w porównaniu z życiem ludzkim. Jest to przede wszystkim zimno, dzielenia skalnego na małe kawałki. Tak utworzony gruzu, który zburzony potem śnieg lub lód w dół, opierając grzbiet morenowe. Jest woda – deszcz, śnieg, grad – walczyć drogę nawet przez taki nierozerwalny ściany. Woda zbiera się w rzece, które układają się kręcone pomiędzy grzbietami górskimi na dolinę. Historia zniszczenia niewzruszonej górach, oczywiście, jest długa, ale nieuniknione. I lodowce! Całe ostrogi, czasami całkowicie odcięte od nich.

Taka erozja stopniowo zmniejszać góry, zamieniając je na równinę: gdzieś na zielono, z głębokich rzekach, gdzieś puste, piaszczyste otshlifovyvaya wszystkich pozostałych wzgórz. Powierzchnia Ziemi jest nazywany „peneplena” – prawie proste. I muszę powiedzieć, że ten etap występuje bardzo rzadko. Mountain odrodzić! Skorupa zaczyna poruszać się ponownie, teren wznosi rozpoczynając nowy etap rozwoju ulgi.