799 Shares 974 views

Zmrocznik oleandrowiec: ciekawostki, zwłaszcza gatunki

Natura – wielki niespokojny wynalazca. A po utworzeniu ćma Daphnis nerii (Daphnis nerii) okazała się nawet jako utalentowanego artysty. Ten motyl może być słusznie nazywany najpiękniejszym ze wszystkich zmierzchu i nocnych owadów.

Hyles rodzina: Informacje ogólne

Ćmy hawk rodzina zawierać listę zmierzchu i nocnych owadów. Ten motyl (patrz zdjęcia. Powyżej) o dużej i średniej wielkości, z dużym spiczastym Taurus. Wszystkie z nich zostały rozszerzone skrzydła, których rozpiętość może wahać się od 30 do 175 mm.

Hawk Ćmy gąsienice są jasne i duże. Wzrastać i rozwijać się na drzewach i krzakach, choć niektóre rodzaje zawisakowatych wolą zielnych roślinności. Wewnątrz każdej gąsienicowych gatunków ma wąską selektywność żywności, co oznacza, że pewien rodzaj żywności odpowiada kilka podobnych roślin. Odstępstwa od tej reguły są rzadkością. Polifagicznym biesiadnicy prawie nigdy nie występuje.

Obszerna rodzina obejmuje dwa motyle, co rano, a w ciągu dnia życia.

Lista rodziny składa się z prawie 1200 gatunków i podrodzin. Najbardziej znane są:

  • Topola biesiadnicy, biesiadnicy oculate; Amur jastrzębia ćma, Hyles ślepy należący do podrodziny Smerinthinae.
  • Liliowy, sosna, Powojowate biesiadnicy, martwe głowy – podrodziny sphinginae.
  • Zmrocznik oleandrowiec; shmelevidka (dzień view), Prozerpiny, jastrzębia ćma-nietoperz, południowej Euphorbiaceae, yazykan – podrodziny macroglossinae.

Jest to bardzo mała część listy, ale może być oceniana na różnorodności gatunkowej w obrębie rodziny.

Oleander jastrzębia ćma: Wprowadzenie

Cieszyć się pięknem tego motyla jest bardzo trudne. Natura wymyślił idealnego kamuflażu dla jego wspaniałej twórczości. Hyles oleander – dość duża ćma o dużej rozpiętości. Przednie skrzydła owadów mieć wielkość do 52 mm. Przedział może wynosić do 125 mm. Malowane przednie błotniki i białawe różowe paski faliste. Wnętrze kąt przednich błotnikach urządzony duży fioletowy wydłużony miejsce.

Tylne skrzydła owad przypomina dzieło nieznanego artysty. Od podstawy do środka, są pomalowane w odcieniach czarniawy, a od środka do krawędzi – w zielono-brązowy kolor. W przepustnicy (zdjęcie cm. Poniżej), strefy są oddzielone od koloru białego paska.

Tułów oleander piękno wydłużone, ostro zwężający się ku tyłowi. Pierś malowane szaro-zielony. Brzuch ma ładny kolor oliwek. Pierwsze segmenty odwłoka są otoczone ramką białych włosków. Ponadto na obu stronach – oliwa fazowane taśmy.

Gdzie widać ten rodzaj motyli?

Niezwykłe mól nie występują zbyt często. Tak, i rozważyć je w liści oleander jest daleko od wszystkiego. Zmrocznik oleandrowiec dotyczy motyli migracyjnych. Podstawowe zakwaterowanie – Afryka i Bliski Wschód. Jeśli otrzymasz ciepłe lata, owad można znaleźć w Europie Środkowej.

Na obszarze poradzieckim znajduje się na Kaukazie, na Kaukazie Północnym, Morzem Kaspijskim a Morzem Azowskim. Najczęstszym oleander jastrzębia ćma przyciąga wzrok na kaukaskim wybrzeżu Morza Czarnego. Czasami piękny motyl widać także w Mołdawii, Krym i terytorium Turkmenistanu. W chłodniejszych obszarach nie hulaka leci jako fizjologicznie wytrzymać mroźne zimy.

To wygląda jak gąsienica

Podobnie jak inni członkowie rodziny, oleander gąsienica hawk dużych i jasnych kolorach. To może być zielony lub żółtawy kolor. Głównym dekoracji – ciemne plamy na obu bokach trzeciego segmentu. Z daleka wyglądają jak oczy, bo bardzo spot niebieski lub czarny, w środku – biała kropka. Na trzeci segment zaczyna światła wzdłużny pasek. Caterpillar krótkiego ogona i spłaszczone klaksonu.

W stadium poczwarki gąsienica porusza się na ziemi na korzeniach oleander. Kokon wplata fragmenty liści tej rośliny. Bardzo brązowy lalka i wydłużone. Każdy przetchlinek obustronnie ozdobione czarnymi plamami.

preferencje smakowe

Jeśli zdarzy się cieplejszym klimacie wieczorem zobaczyć w motyla „kamuflażu haute couture”, to może być oleander jastrzębia ćma. Co karmi to piękno? Podobnie jak większość zawisakowatych gatunki oleander ma żywności selektywność.

Podstawa gąsienica jedzenie – oleander i barwinek. Pomimo faktu, że obie te rośliny są trujące substancje bardzo niebezpieczne gąsienica nie gromadzą, to sprawia, że całkowicie bezbronny. W niektórych regionach, owad może żerować na liściach winogronowych, ale zdarza się to rzadko.

to ciekawe

A jeśli wciąż jest czymś niezwykłym, ale kolory „projektant” w motyla oleander jastrzębia ćma? Interesujące fakty ujawnił Entomologowie w monitoringu:

  1. Wszyscy biesiadnicy i gatunków oleander nie jest wyjątkiem, podczas karmienia nie usiąść na kwiaty. Oni wiszą nad nimi, szybko przewracając skrzydeł. Może się wydawać, że przez kolibry kwiat powiewa. Lecz biesiadnicy i kolibry nie są związane skrzyżowań, tylko tych gatunków – przykład ewolucji konwergentnej.
  2. Oleander jastrzębia ćma mogą migrować na długich dystansach. Jest to ułatwione przez zdolność do rozwijania dużych prędkości w locie. Ten rodzaj motyla jest najszybszy wśród motyli, ich prędkość może osiągnąć 50 km / h.
  3. Oleander jastrzębia ćma jest w stanie szybko zapylać dużą liczbę kolorów. Spowodowane jest to zdolność do przemieszczania się szybko i obecności długi trąba.
  4. rzadkie gatunki motyli, oleander jastrzębia ćma, zostały wymienione w Czerwonej Księdze ZSRR.

W celu utrzymania populacji i gatunków naukowcy ochronne zalecane sadzenia oleander uprawianych w miejscowości wypoczynkowej na przyciągnięcie oleander jastrzębia i stworzenie warunków do jego odtworzenia.