706 Shares 4349 views

Co jest lepsze: SSD lub HDD? Jaka jest różnica między SSD i HDD?

Przy zakupie nowego komputera lub uaktualnienie starego dysku systemu komputera niekoniecznie rodzi się pytanie: „co jest lepsze – SSD lub HDD» Pięć lat temu, to pytanie nie powstaje?. Alternatywy dla konwencjonalnego dysku twardego nie było (jego druga nazwa – „twardy” lub po prostu „śruba”). Dlatego jest takie urządzenie do przechowywania informacji stosowany wszędzie. Ale teraz sytuacja uległa drastycznej zmianie. Coraz częściej użytkownicy zwracać uwagę na dyski SSD, które, choć są one droższe, ale ich wydajność jest znacznie wyższa.


historia

Zanim dowiesz się, jaka jest różnica między SSD i HDD, bierzemy krótki historyczny przegląd i badanie technologii przechowywania danych, która jest używana w każdym rodzaju urządzenia.

Pierwszy pełny napęd na dysku twardym (oficjalna nazwa) został wykonany przez IBM Corporation w 1973 roku. Wówczas jego objętość wynosi 60 MB (2 MB z 30 płytek). W ciągu ostatnich 40-latach nieparzystych, takie urządzenia ewoluowały, a ich charakterystyka poprawiły się o kilka razy – zarówno pojemność i wydajność. Ale technologie nie są zmieniane. Podstawą każdej HDD (od angielskiego słowa «twarde» – ciężko «» – dysk twardy i napęd «» – w tym przypadku jazdy) leży talerz pokryty warstwą ferromagnetycznego. Z głową tworzy pewną orientację ( „Północ” i „Południe” Polacy które odpowiadają logiczne „0” i „1”). SSD zostały po raz pierwszy wprowadzone w 1978 roku. Ale powszechne ich stosowanie jest stosunkowo niedawno – pierwsze komputery z nimi, jak w głównym urządzenia pamięci masowej, pojawił się w 2009 roku. Urządzenia pamięci półprzewodnikowe są na bazie materiałów półprzewodnikowych, które składają się z „komórek”. W takiej „komórka” może być zapisany tylko dwie wartości „0” (brak sygnału) i „1” (potencjał obecny). Stąd różnica pomiędzy HDD i SSD. Różnica z HDD to, co jest wykorzystywane do produkcji innych materiałów (silikon przeciw ferromagne- tyka) i uczynił zasadę przechowywania informacji (ICS przeciwko płytce). O tym pamiętać przy wyborze nowego urządzenia w swojej klasie.

Klasyczna wersja

Aby odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze – SSD i HDD, spojrzeć na każdym urządzeniu magazynującym indywidualnie informacyjnym. Aby rozpocząć drugi z nich. Jest to klasyczny wariant organizacji systemu na dysku. Główne cechy dysku twardego w następujący sposób:

  • Pojemność – ilość informacji przechowywanych w dziesiętnym systemie liczbowym. Jednocześnie wskaźnik ten w systemie operacyjnym będzie inny, bo tu obliczenie jest już w systemie binarnym. Obecnie dostępne na rynku pojemności 250 GB 8 TB.
  • Interfejs może być połączenie IDE, USB i SATA. Pierwszym z nich jest moralnie i fizycznie przestarzałe i jest używany tylko na komputerze, które zostały dopuszczone 5 lat temu i wcześniej. Drugim jest wielki dla przenośnego przechowywania danych. I po trzecie, głównym – jest obecnie wykorzystywana niemal powszechnie. Jego ostatnia wersja ma współczynnik „3”. Wszystkie urządzenia, które mogą pracować z tą wersją interfejsu, który może przesyłać dane z prędkością do 6 Gb / s. Również SATA to specjalna wersja z indeksu «M», który jest używany tylko do laptopów i netbooków.
  • Szybkość transferu danych. Jak wcześniej wspomniano, to zależy od typu interfejsu. Im jest on wyższy, tym lepiej.
  • opłatek częstotliwość rotacji. Obecnie w sprzedaży są modele 5400 i 7200. za minutę. Co ta jest wyższa, tym wyższa wydajność.

Są to główne cechy dysku twardym. Aby odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze – SSD i HDD, należy wziąć pod uwagę parametry dysków SSD. Co będzie się to odbywać na.

Know-how

W inny sposób, jak know-how, SSD nie nazwać. Urządzenia te trafił do sprzedaży pięć lat temu. Natychmiast ograniczenia są ich wysoki koszt, duży rozmiar. Ale teraz sytuacja stopniowo się zmienia. Coraz częściej można je znaleźć na komputerach stacjonarnych i laptopach. Główne cechy są następujące:

  • Pojemność – taki sam jak na dysku twardym. Obecnie dostępne modele od 32 GB do 1 TB.
  • Proces wytwarzania może być od 19 nm do 26 nm. Im mniejsza, tym lepsza wydajność, ale zmniejsza liczbę komórek zamazywania cykli.
  • Interfejs połączenia. Wszystkie z nich są podobne do tych, które uprzednio podane dla dysku twardego, z wyjątkiem IDE, które nie są wykorzystywane do SSD.
  • Liczba cykli zapisu. Może to być od 1000 do 5000 cykli. Im wyższa wartość, tym dłużej SSD.

Na podstawie powyższego można łatwo dać odpowiedź na to, co różni się od dysku twardego SSD i który z nich jest lepszy.

Porównaj dyski

Porównywanie wydajności każdego z dysków można zauważyć, że SSD mają większą szybkość transmisji danych. Jest to zapewnione przez samą technologię. Układy scalone w tym planie jest lepsza niż płyt magnetycznych. O zaletach tego typu urządzeń końcowych. Jeśli porównać koszty i rozmiar dysku, okazuje się, że w cenie 40-50 USD można kupić 32 GB SSD lub HDD 160-250 GB. Stąd wybór większości użytkowników. W tej samej cenie lepiej byłoby większe objętości niż wydajność. Ponadto obciążenie maksymalne w dysku 8 razy więcej (1 GB 8GB).

Co i gdzie jest lepiej?

Teraz do czynienia z tym, co jest lepsze – SSD lub HDD – w każdym przypadku. Dla stacji multimedialnych i komputerów biurowych są idealne dla dysków twardych o pojemności 160-320 GB. A cena jest niska, a ta wielkość będzie na tyle problemów do rozwiązania. Podobna sytuacja z netbooków i laptopów entry-level. Ale wysokowydajne komputery mobilne będą lepiej wyposażone rozmiar SSD 128-256 GB. Gaming komputery, stacje graficzne i serwery powinny być zobowiązane do zamontowania 2 dysków. Jeden dla systemów i programów – to SSD. A drugi – dysk twardy, na którym można przechowywać dane użytkownika. Pozwoli to uzyskać i szybki, a wymaganą objętość do przechowywania danych.

wyniki

Jako część tego artykułu było stworzenie kompleksowego porównania HDD i SSD, co wskazuje na ich główne cechy, zalecenia dotyczące ich stosowania, po których można łatwo podnieść urządzenie magazynujące dane, które będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.