703 Shares 4306 views

Yew berry – zagro przeżył

Ta niezwykła roślina należy do umierających drzew iglastych zimozielonych. Yew berry jest bardzo wytrzymała roślina, niektóre osobniki żyją od kilku tysięcy lat. Głównie ma kształt drzewa, ale zdarza się i krzewy. Po wycofaniu się lodowca podczas Wielkiej zlodowacenia było kilka wysp starożytnych roślin w Afryce Północnej, Azji, Europy Zachodniej. Są czasami te rośliny w lasach na zboczach Kaukazu Góry, Karpat i południowym Krymie. Na rosyjskich połacie cisa jagód rośnie z Moskwy do Kaliningradu, nie dochodząc do północy geograficznej od miasta.

Wygląd i siedlisko

Drzewo w Europie rzadko osiąga wysokość 17 m, na Kaukazie, dorasta do 27 metrów. Ma bardzo gęstą koronę rozpraszającego. Frezowane pnia kora pokryta płyta czerwono-szary kolor. Igły są płaskie, zielony: w górnej ciemne i błyszcząca, a dno żółto-matowe. Tiss bardzo odporne cień może wzrastać nawet w warunkach, w których inne iglastych matrycy. Trzeba wilgotne i pożywne gleby. Bardzo powolnym wzrostem, jedna z legend górach Adżarii istnieją cis, którego wiek wynosi 4000 lat. Długość lufy wysokość około 30 metrów i średnicy – i pół metra.

skromne piękno

Yew berry jest szczególnie piękny jesienią, kiedy jego gałęzie, pokryte ciemnym zielone igły, istnieje małe nasiona w mięsistej kolorowych skorupkach, przypominające małe latarnie Ruby. drewno cis ma czerwonawo-brązowy kolor i piękne tekstury, bo to jest bardzo cenione w produkcji mebli, drogich rękodzieła i drewnianymi elementami niektórych instrumentów muzycznych.

wytrzymałość

Oprócz piękna, drewno cisa ma inną niezwykłą cechę – prawie nie gnije. Ta niezwykła właściwość jego ludzi były znane już w epoce kamiennej. Dowodem na to jest odkrycie w jednej ze szwajcarskich jezior, od dołu jeden z nich podniósł topory kamienne z uchwytem cisa. Yew berry stosowane w konstrukcji budynków, jego rzeźb z drewna i zabytków wykonanych z bogów i faraonów. Nawiasem mówiąc, mumia Tutanchamona był w trzech sarkofagów, jeden z nich z cisu. W średniowieczu, kiedy gwałtownie zaczął budować statki drewniane o dalekich podróżach, z powodu litego drewna rozpoczął masową eksterminację. Dziś jest wymienione w Czerwonej Księdze, ale nadal, roślina ta jest coraz rzadziej.

drzewo śmierć

W Egipcie i starożytnej Grecji cisa jagód zasadzone w pobliżu grobów na cmentarzach, nosił gałęzie jak znak żałoby po zmarłym. Wszystkie części drzewa, z wyjątkiem shishkoyagody miazgi, trujące. Dość często używano go otruć człowieka, to wystarczy, aby przesłać wino w kielichu cisa. Lub przygotowanie napoju z igieł drzewa – tym bardziej, że jest starszy, tym bardziej trujące.

Yew berry Fastigiata

Jest to dekoracyjny forma rośliny, wysokość w wieku dziesięciu lat jest tylko 1,5 metrów. Ma smukłą kolumnową koronę, w młodym wieku wdziękiem, a później w życiu – luźne. Rośnie powoli. Igły są piękne ciemno zielony kolor. Ogrodów i parków cis berry (pielęgnacja nie wymaga wiele wysiłku) stosowane w nasadzeń grupowych i pojedynczo. On dobrze reaguje na formowanie.