509 Shares 9825 views

RBC: Analiza krwi, dekodowanie oraz wskaźnik jakości. Normalną szybkość czerwonych krwinek (RBC) w krwi

Aby wykryć ukryte choroby u pacjentów, lekarze przepisują badania krwi, których wyniki są oceniane na podstawie obecności nieprawidłowości w pracach różnych organów. Z tego badania dynamiki leczenia sterowania. Analiza badane krwinki, z których niektóre są czerwone krwinki. RBC wskaźnik jest ustalenie stanu organizmu. Jej wzrost lub spadek w postaci sygnału możliwych chorób.


Definicja „erytrocytów”

Czerwonych krwinek (RBC), lub erytrocyty, krwinki czerwone jest wklęsła kształcie dysku i jest jednym z najbardziej licznej grupy komórek krwi. Średnica dojrzałych czerwonych krwinek, ma wielkość w zakresie od 7,0 do 8,0 mikrometrów, rozmiarach mniejszych niż 5,89 mikrona, 9,13 mikrona i większe są uważane anizocytoza fizjologicznej. Taka struktura zwiększa czerwone krwinki nasycenia cząsteczki tlenu i dwutlenku węgla w strumieniu krwi.

Ważnym składnikiem czerwonych krwinek hemoglobiny pigmentu, przy czym światło może wiązania tlenu i uwalnianie tego składnika w tkankach i narządach.

Ponadto RBC wymiana tlenu transportu dokonuje cząsteczki lipidowe działać w osoczu krwi, przeniesienia reszt aminokwasowych i substancji biologicznych jest kontrolowana kwasowo-zasadowej i równowagi jonowej we krwi dostarczenie zespołu wymiany wodzie soli. wykonują reakcji odpornościowej absorpcji i niszczenia substancji toksycznych, sterowanego układu krzepnięcia z powodu tworzenia cząsteczek tromboplastyny.

Czerwony szpik jest miejscem powstawania krwinek czerwonych, w którym istnieje ciągłe odnawianie tych komórek, ale ich liczba jak szybkość RBC pozostaje stała. Czas życia krwinki czerwone mniej niż 4 miesiące.

Co jest RBC-analiza?

W celu określenia zawartości erytrocytów, ich stężenie jest mierzone w 1 milimetr sześcienny lub 1 litr. RBC-held analizę krwi. Rozszyfrowania tego wskaźnika dostarcza informacji na temat stanu zdrowia i pozwala na identyfikację konkretnych chorób u ludzi. Poziom zdrowych ludzkich krwinek czerwonych waha się w wąskim zakresie i zależy od wieku i płci.

Jednostka miary RBC w analizie krwi, stosując 10 12 / litr.

Jak wziąć badania krwi w RBC

Aby uzyskać wiarygodne wyniki, konieczne jest, aby znać zasady dostawa morfologii krwi. Zazwyczaj w klinikach oddawanie krwi odbywa się w godzinach porannych, na czczo. Nie zaleca się spożywania pokarmów lub płynów, z wyjątkiem zwykłej czystej wody. Należy powstrzymać się od palenia i picia alkoholu.

Na dostawę analizy przygotowanej na palcu prawej dłoni, wierzchołek, który traktuje się alkoholem i bawełny. Nakłuciu palca z urządzenia do nakłuwania, po czym krew zebrano do probówki. Palec nakładają alkohol wełnę bawełnianą wypalić ranę.

Od krwi RBC-analiza w ogólnym mechanizmem badań krwi, prowadził laboratorium w ciągu jednego dnia roboczego. Korzystanie przeliczalna komorę i analizatorów, specjalista Prowadzi zliczanie liczby erytrocytów.

Krwi RBC Analiza: transkrypt

Po zliczeniu liczby erytrocytów jako wyniki analizy laboratoryjnej są przesyłane z lekarzem. Aby ocenić stan organizmu, on interpretuje informacje, które dał krwi RBC-analizy. Dekodowanie jego parametry konieczne określenie liczby czerwonych krwinek, jak również definicję wskaźników Ht (hematokryt) i Hb (stężenie hemoglobiny). Zależność ta ma zastosowanie tylko do zdrowych krwinek z prawidłową strukturą i formą. Znając składnik RBC może być określony wzorem Hb = 3 x RBC stężenia hemoglobiny i hematokrytu (Ht = 3 x Hb). Hematokryt oznacza stosunek objętości komórek erytrocytów do całkowitej objętości krwi, niski indeks wskazuje jej niedokrwistość i odwodnienie we krwi oznacza.

Analiza krwi RBC może być mylące, gdy trzymając go w trakcie miesiączki lub nosa, w leczeniu leków moczopędnych. Właściwości te muszą być brane pod uwagę przy prowadzeniu badań.

Normalna zawartość czerwonych krwinek

Zauważamy ponownie tym etapie, nie mniej ważny niż krwi RBC-analizy – dekodowania. Norma zawartość czerwonych krwinek zależy od płci i wieku. U mężczyzn, liczba komórek w 1 litrze erytrocytowym nieco wyższy (4,5 do 5,5 x 10 12) niż u kobiet (odpowiednio 4,0 do 5,0 x 10: 12). Jest to normalne indeksy RBC. Różnica ta jest bardziej intensywny rozwój masy mięśniowej u mężczyzn.

U noworodków, indeks RBC jest wysoka (4,2 do 7,5 x 10: 12), co wskazuje, że wysokie zawartości czerwonych ciałek krwi, które zapewnią prawidłowe zaopatrzenie komórek organizmu cząsteczek tlenu. W ciągu miesiąca liczba czerwonych krwinek jest zmniejszona (od 3,7 do 5,7 x 10 12), z uwagi na ich rozkład, jest stopniowe zastępowanie nowych komórek erytrocytowym.

U dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy indeksu RBC w zakresie od 3,6 do 4,9 x 10 do 12 i 12 miesiącu życia RBC racjonowania – od 3,7 do 4,9 x 10 do 12 na litr. Z lat 1 roku do 12 lat erytrocytów – 3,6-4,6 × 10 12 litrze.

Ciężarne muszą wyznaczyć krwi RBC-analiza, jego dekodowanie jest przeprowadzane uwzględniające zasady, które różnią się od tych dla kobiet nie będących w ciąży – i od 3,0 do 3,5 x 10 12. Lekceważyć zawartość komórki erytrocytowym powodu obecności nadmiaru płynu w tkankach, które rozcieńcza się krew, dzięki czemu jest bardziej płynny. Innym powodem jest niska zawartość hemoglobiny, która jest wpisana w prawie wszystkich kobiet w ciąży.

Podwyższone stawki RBC

Podwyższony poziom czerwonych krwinek we krwi zwanej czerwienicy. Odróżnić bezwzględną i względną czerwienicy. W pierwszym przypadku, wzrost liczby komórek erytrocytowym odbywa się kosztem ich produkcji w kości, drugi stan występuje wtedy, gdy zagęszczony krwi i zmniejszania jego objętości.

Podwyższone stężenie czerwonych krwinek powoduje przyczyn fizjologicznych i patologicznych.

Fizjologiczne przyczyny zwiększyć poziom RBC

Są to stany, które mogą zwiększać liczbę krwinek czerwonych naturalnych 0,5 x 10 9 dziennie, co nie jest chorobą.

Zazwyczaj RBC w teście krwi może być zwiększona:

 • pod wpływem stresu, przemęczenia psychicznego;
 • podczas dłuższy pobyt w górach, gdzie powietrze nie wystarczy tlenu;
 • o zwiększonej ćwiczenia fizyczne;
 • w ciekłej niedobór w organizmie.

Wyeliminowanie tych czynników prowadzi do stopniowego ożywienia stężenia krwinek czerwonych i nie jest oznaką braku równowagi w organizmie. Mieszkańcy z Highlands dzieciństwa produkować więcej czerwonych krwinek, aby zrekompensować niedobór tlenu w organizmie. Wszystkie te cechy powinny być brane pod uwagę podczas analizy interpretacji lekarz.

Patologie w której podwyższony poziom RBC

Oprócz przyczyn naturalnych, istnieje wiele stanów patologicznych, w których zawyżone poziomu krwinek czerwonych. Podwyższone stężenie czerwonych krwinek zaobserwowanych podczas otrzymujące diuretyki lub glikokortykosteroidów do dużych strat wody związanych z rozległymi oparzeniami, często w połączeniu z dużymi płynnych stolców pacjenta. Wszystkie te warunki sprawiają, gęstą krew.

Większa liczba erytrocytów lub czerwienicy, wskazuje chorób takich jak:

 • chorób nerek, w których erytropoetyna hormon produkowany w nadmiarze;
 • czerwienica w procesie rozwijania złośliwości nowotworu we krwi, co jest związane z nadmierną proliferacją komórek w szpiku kostnego;
 • nadmierna produkcja hormonów kory nadnerczy, w zespole Cushinga;
 • przewlekła białaczka Vakeza;
 • Niedotlenienie przewlekłych chorób oskrzeli i płuc (obturacyjne zapalenie oskrzeli, rozedma, astma oskrzelowa);
 • wrodzonych i nabytych wad mięśnia serca z zaburzeń dopływu krwi w organizmie;
 • Nadciśnienie płucne jest awaria po prawej stronie brzucha;
 • nadwagę niewydolności płuc i wysokie wskaźniki ciśnienia naczyniowego;
 • Miażdżyca tętnic nerkowych;
 • zespół policystycznych tkanki nerek.

zmniejszone erytrocytów

Erythropenia mogą być rozpoznawane przez przepuszczenie krwi RBC-analizy. Rozszyfrowanie wyników będzie wskazywać na niskim poziomie czerwonych krwinek w komórkach krwi. Warunek ten jest obserwowany w różnych rodzajów anemii. Jej stopień jest różny w zależności od formy:

niedokrwistość z niedoboru żelaza jest możliwa na stałe małych krwawień jednak wskaźnik RBC może być normalne lub nieco za niskie (od 3,0 do 3,6 x 10 12 na litr).

Niedokrwistość spowodowana brakiem witaminy B12, aplastycznej postaci hemolityczna, ostrą utratą krwi – wszystkie te stany charakteryzuje się niską zawartością czerwonych krwinek. RBC wartości od 1,0 do 1,6 x 10 12 na 1 litr są uważane za krytyczne i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Zmniejszenie liczby krwinek czerwonych we krwi obserwowany we wrzodziejącym uszkodzeń błony śluzowej w dwunastnicy i żołądka, kamieni nerkowych i pęcherza moczowego, kłębuszkowego zapalenia nerek nerki, zwiększone stężenie cząsteczek białka w krwi, uogólnione plazmocytomę, nadmiar płynu w tkankach i narządach.

Podczas noszenia dziecka w organizmie kobiety zwiększa ilość krwi, która krąży w naczyniach, co również zmniejsza szybkość RBC.