168 Shares 3338 views

Socket 478: Procesory, płyty główne. Charakterystyka Socket 478

W sierpniu 2001 roku, „Intel” został zmuszony do pośpiechu wprowadzić nową platformę komputerową w obliczu Socket 478. a gniazdo procesora otrzymuje bezpośrednio poprzedzających dwa rozwiązania – „socket 370” i „Socket 423”. Pierwszy z nich w tej chwili jest przestarzała i nie spełnił wymogów, które zostały zaproponowane do wydajności komputera. A druga nie otrzymała szeroką akceptację faktu, że nie był w stanie konkurować z rywalem „gniazdem A” z „AMD” w cenie drogiej pamięci – RIMM. Tu, w następstwie tych wydarzeń i pojawił się bohater tego przeglądu.

Czas wystąpienia i platforma PGA478 cyklu życia

Jak wspomniano wcześniej, początek sprzedaży dla Socket 478 przyszedł w 2001 roku. I nie było to produkt w bardzo trudnej sytuacji, więc dla „Intel”. „AMD” w tym czasie nadal rozwijać swoje największe sukcesy w historii platformy Socket – „A”. taktowaniem ona nie wzrosła tak bardzo, ale wydajność, w przeciwieństwie do tego, rosła w imponującym stawki ze względu na różnorodność rozwiązań technicznych (np, co oznacza wzrost w pamięci podręcznej). Produkty „Intel” nie mogły na równi konkurować z nią. Stary „Socket 370” osiągnął maksimum swoich możliwości, a to coś więcej było niemożliwe, aby uciec od niego. Nowa PGA423, choć wygranej wydajność, ale wiele kosztów razy droższe ze względu na używany specjalny typ pamięci.

Dlatego też, jak to zostało zwolnione drugie gniazdo procesora Pentium 4, które łączy w sobie wystarczającą wydajność i wsparcie dla niskich kosztach DDR RAM. Ten sam platforma obliczeniowa powodzeniem trwała do 2006 roku, kiedy to został zastąpiony LGA775. Wśród innych funkcji, konieczne jest również zapewnienie wsparcia technologii HT, pierwszy realizowany w ramach platformy, a zamiast pozwalając jeden fizyczny komputer dostać zarówno moduł kodu i przepływu danych.

chipsety

Imponujący wachlarz chipsetów został powiązany z Socket 478. Płyta Mogą one być wykorzystane jako czas pracy to sam „Intel”, oraz innych producentów. Lista zawiera najnowszą serię chipset SIS-6xx, ATI Xpress oraz linia produktów chipset NVidia nForce spisu. Ale nadal najlepsza w tym przypadku słusznie uważane jako rozwiązanie „Intel”. Dla entry-level i845 PC została wydana z niską ceną i niedrogie wiązki. W segmencie środkowym celował i865. On poprawił funkcjonalność i wyższą wydajność. Na najbardziej wydajnych produktów niszowych został zorientowany i875 z jeszcze bardziej ulepszone specyfikacji, ale także koszt to była kilkakrotnie wyższa.

RAM

Dwa możliwe rodzaje pamięci RAM może być stosowany w połączeniu ze zaktualizowanym Pentium 4. Socket 478 DDR SDRAM i wsparcia. Ale pierwszy typ pamięci w tym czasie był przestarzały iw rezultacie, połączenie go z nowym gniazdem zmniejszona szybkość komputerów w ogóle. Dlatego najczęściej stosowane tablice systemowe, które zostały oparte na standardowych szynach NRD. Ten sam sterownik w tym przypadku został zintegrowany chipset. Dokładniej, na północnym moście. Może pracować w trybie dwukanałowym i można uzyskać dalsze zwiększenie wydajności w użyciu 2 lub 4 moduły pamięci RAM.

skład CPU

Nie taka wielka lista obsługiwanych modeli procesorów Socket 478. Procesory w tym przypadku było tylko jednordzeniowy i były traktowane do dwóch władców. Pierwsza z nich odbyła początkowego segmentu rynku – to chipsy Celeron. Druga część zespołu procesora koncentruje się na PC, a nawet średnim segmencie premium i należał do linii Pentium 4. Zasadnicza różnica między nimi było zwiększenie częstotliwości roboczej i dużej ilości wewnętrznej pamięci podręcznej. Więcej szczegółowych informacji na temat produktów dla Intel Socket 478 (Pentium 4 i Celeron na pulpicie wydajności) przedstawiono w poniższej tabeli. Nadal można jeśli chcesz kupić używane w stanie na różnych giełdach w Internecie.

Zatem uważamy cechy procesora dla PGA478 gniazda procesora.

№ p / s

Model procesor

rodzina

Zakres częstotliwości pracy GHz

1.

Celeron

Willamette

1.5 – 2

2.

Northwood

1,5 – 2,8

3.

Celeron D PGA

2,13 – 3,2

4.

Pentium 4

1,4 – 3,4

5.

extreme Edition

3,2 – 3,4

Obecna sytuacja z platformy i jej perspektyw

Oczywiście, Socket 478 całkowicie nie spełnia nowoczesne wymagania dotyczące szybkości i wydajności, awansując do komputera teraz. Ale platforma obliczeniowa nadal być stosowane. Zakres stosowania – to komputery biurowe z niską wydajnością. W tej niszy takie jednostki systemowe czuć nawet teraz w porządku. Ale coś więcej można oczekiwać od komputera 2001-2006, kwestia ta nie jest konieczna. Wiele zmian, które w tym gnieździe zostały po raz pierwszy wprowadzone (np technologia HT), nawet teraz nadal aktywnie wykorzystywane.

wyniki

W rezultacie, można zauważyć, że Socket 478 obecnie już bardzo przestarzałe i właściciele tych jednostek systemowych jeszcze lepiej myśleć o modernizacji komputera. Te komputery zostały całkowicie wyczerpane swoje zasoby, a ich prawo być planowane z dużym wyprzedzeniem i zostać zastąpiony przez świeży roztwór o zwiększonej wydajności i wyższy poziom efektywności energetycznej.