672 Shares 3031 views

Jakie są różne rodzaje stali. Objaśnienie symboli

Stal – najliczniejsza grupa metali używany, i oznakowanie zależy od klasyfikacji grupy.


Jakie są różne rodzaje stali

Wyjaśnienie znak rozpoczyna się od określenia swojej podstawowej grupy do miejsca przeznaczenia. Odróżnić grupy stali: konstrukcyjnej, konstrukcja, narzędzie, o szczególnych właściwościach (żaroodporne, żaroodporny i wysokiej wytrzymałości).

Od konstrukcji stalowych wytwarzane części maszyn zwinięty spawana. Narzędzie, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane do produkcji narzędzia do obróbki. Specjalny rodzaj stali narzędziowych – szybki, są one przeznaczone do przetworzenia przy wyższych obciążeniach. głównie ze stali dla konstrukcji spawanej konstrukcji, mają niską (0,25%), zawartość węgla. Jeśli chodzi o skład podobny do konstrukcji.

stal konstrukcyjna

W jej skład, że dzielą się na stopie i węgla, to znaczy, ze specjalnymi dodatkami lub bez nich. Stal stopowa powinna zawierać co najmniej 45% żelaza. Ważną cechą jest obecność obcych zanieczyszczeń niemetalowych w powstałym stopie – siarka, fosfor i inne. Niż ich mniej, tym lepiej zamkniętego badanym metalu. W sumie są 4 grupy jakościowe:

grupa

Maksymalna ilość szkodliwych zanieczyszczeń

cechowanie

zwykła jakość

0,05%

„Sztuka” na początku nazw

jakościowy

0,035%

„Stal” w celu oznaczenia; nie częściej niż pisany

Wysokiej jakości

0,025%

„A” na końcu oznaczenia

Osobovysokokachestvennaya

0,015%

„W”, w celu wyznaczenia

Na koniec mogą być umieszczone oznaczenia odtlenienia stopu typu (odkwaszanie – usuwanie tlenu ze składu stali) temperatury wrzenia (KP), półuspokojonej (ps), ciche (SP). „SP” Indeks zwykle nie jest wskazane.

Ogólnie, stali dekodowania należących do domieszkowanego, można przedstawić w następujący sposób:

– [zawartość węgla] [stopowe] [Sposób odtleniania] [dodatkowe informacje], w którym zawartość węgla jest zapisywany w setnych procenta.

Pierwiastki stopowe są wskazywane jako kombinacja napis, a ilość w procentach. Jeśli zawartość pierwiastka w stopie wynosi mniej niż jeden procent, kwota nie jest określona. Obecnie wtrąceń stosuje się następujące oznaczenia: .. A ^ – nikiel, X – chrom, C – krzemionka, tytan – T, mangan – T, U – aluminium, itd. Na przykład, stal 09G2S składa się z 0,09% węgla, 2% manganu i krzemu w ilości około 1%. Ponadto, istnieją pewne dodatkowe symbole stali, rozszyfrowania je w następujący sposób:

1. „W” na początku – łożyska stali.

2. „L” na końcu – odlewnia nierdzewnej.

3. „A” na początku – automat stalowej.

4. „E” na początku – stali elektrotechnicznej.

Oddzielnie izolowane budowania marki stali. Deszyfrowanie jest w następujący sposób: na początku, litera „C”, a następnie plastyczności. Litera „K” oznacza wersji składu chemicznego, „t” – hartowania termicznego.

Znakowanie STALI szczególne właściwości podobne do znakowania stopowej.

stale narzędziowe

Przed oznaczeniem, litera „T”, a następnie frakcję węgla (minimalna ilość węgla nie może być mniejsza niż 0,7%). Stale oraz strukturalne i podzielono na węglu i stopów, ale narzędzie ma tylko dwie grupy jakość – i o wysokiej jakości. W drugim przypadku, w imię, litera „A” na końcu oznaczenia. Litera „D” oznacza wysoką zawartość manganu. Rozszyfrowania stali odnośnie narzędzia HSS, jest nieco inna. Na pierwszym miejscu znajduje się nazwa całej grupy – litera „P” (od angielskiego wyrażenia „rapid” – szybko), a następnie numer wskazuje główny składnik stopowy – wolfram (jego oznaczenie list zostanie pominięty).

Uwaga pieca stalowniczego

Dla stopów wysokiej jakości, na końcu opisu, metoda wytwarzania stali, dekodowanie sposoby wytwarzania przedstawione są poniżej. Kody te są umieszczone na końcu oznaczenie: VD – łuku próżniowego; W – elektrożużlowego; El – wiązki elektronów; VI – indukcyjnego w próżni.