648 Shares 2752 views

Istanbul Card – jak używać? Transport publiczny w Stambule, taryfa system zbierania. Metro w Stambule

Istanbul znajduje się na liście najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie, ze względu na jego wyjątkowe położenie geograficzne. Warto zauważyć, że miasto zajmuje niezwykle ogromny obszar. Nic więc dziwnego, że turyści, którzy odwiedzili Stambuł po raz pierwszy, zgodnie ze swoim systemem transportowym dość kłopotliwe i niejasne. Jednak nie jest to prawdą. W rzeczywistości w związku jest wykonany na wysokim poziomie, a różne pojazdy tak, że wszelkie metropolii zazdrości.


rodzaje transportu

Stambuł Transport publiczny jest tak różnorodne i wszechstronne, że aby dostać się z jednej części miasta do drugiej nie jest trudne dla miejscowej ludności. Ale goście mają iść na pojąć mądrość lokalnymi przepisami. Turyści wystarczy, aby zrozumieć, co Istanbul kart, jak go używać i jest odpowiedni dla każdego pojazdu.

Należy zauważyć, że sieć komunikacyjna miasta – to dolmushi (analogi naszej taksówki), autobusy i tramwaje jest kilka typów, Metrobus, promem przez Bosfor, podmiejskich pociągów elektrycznych. Nieoświeceni turystyczny raz trudne do zrozumienia sposobu transportu dużego miasta w Turcji, więc nie zaszkodzi zapoznać się z mapą transportowej Stambułu i wybrać najkorzystniejszy sposób taryfy.

Wszystko zależy od tego, co masz zamiar zrobić w mieście. Jeśli planujesz odwiedzić atrakcje i aktywnego poruszania się po metropolii, konieczne jest, aby wybrać opcję płatności ekonomiczne, w przeciwnym razie podróż w Stambule będzie kosztować porządek w sumie. To z tego powodu, że wielu doświadczonych podróżnych polecam skorzystać z Istanbul Card. Jak go używać, wyjaśnimy w dalszej części tego artykułu.

Jak zapłacić za transport publiczny?

Stambuł transport całkiem nowoczesny i rozwinięty, więc zapłacić w gotówce, jak kiedyś, to nie jest możliwe. Istnieje kilka wariantów obliczeń: tokeny, karty i bilety Istanbul podróży. Każda z metod ma swoje zalety i wady. Jednak najbardziej ekonomiczny i korzystny przykład wykonania jest obliczenie how Istanbul Card. Aby skorzystać z takiej karty jest łatwe i wygodne.

tokeny

Obecnie wszystkie żetony większe znaczenie niż kiedykolwiek. Należy zauważyć, że są one bardzo popularne wśród turystów. Wynika to z faktu, że można je kupić w każdym głównych stacji w Stambule. Ponadto, nie wszyscy użytkownicy są świadomi metropolii, które można kupić bilet.

Żetony są sprzedawane w automatach, które są dostępne na wszystkich stacjach metra Stambułu Metrobus, tramwaje i promów. Mogą zapłacić podróży dowolnymi środkami transportu, nie należy brać je tylko w dolmusa i autobusów. Koszt jednego takiego tokena jest cztery lir. Kiedy go za pomocą, nie stosuje się żadnej zniżki. Żetony do nabycia maszyn, które akceptują tylko gotówkę. Co rachunki podjąć takie zaciski oznaczone na ich powierzchni.

bilety

Na pokrycie kosztów podróży, oprócz zwyczajowej tokenów jednorazowego użytku, są bilety na zakup pewnej liczby ruchów. Największy nominał – dziesięć wycieczki. Ponadto, istnieje tzw niebieskiej karty, które mogą być używane 180 razy.

Co to jest karta Stambuł?

Najwygodniejszym sposobem obliczenia jest teraz karta Stambuł. Przejście elektroniczna karta (Istanbulkart) – jest to nic innego jak uniwersalny bilet, który pozwala cieszyć się wszystkie rodzaje transportu publicznego.

Gdzie sprzedają Stambuł karty?

„Istanbul Karty” można nabyć w specjalistycznych punktach sprzedaży. To kosztuje sześć funtów. Pieniądze można zwrócić kartę w momencie dostawy w przypadku, gdy opuszczają kraj. Jednakże, w celu przeprowadzenia takiej operacji jest możliwe tylko w niektórych miejscach, które nie są łatwe do znalezienia, w opinii turystów.

Dodatkowo karta jest sprzedawane na lotnisku (przy głównym wejściu), automaty vendingowe Istanbul Card. Elektroniczna karta transportowa jest wpisana do codziennego życia mieszkańców dopiero niedawno, w 2011 roku. Podczas tego krótkiego czasu zdobyła ogromną popularność, ponieważ jego użycie pozwala cieszyć obniżonych cenach, co znacznie obniża koszty finansowe.

Jak i gdzie można uzupełnić Istanbul karty?

Istanbul Card – uniwersalny system taryfa, która pozwala na swobodne poruszanie się po ogromnym mieście. Aby uzupełnić karty w automatach, które są liczne i na wszystkich stacjach i przystankach. Biorą notatki z pięciu do dziesięciu funtów. Ale dwadzieścia lirów System nie przechodzi.

Ponadto, Istambuł karty mogą być ładowane w kioskach, kioskach, sklepach itd .. W każdym miejscu, w którym można zobaczyć napis Stambuł karta lub „Akbil” bezpiecznie mogą wpłacać pieniądze na konto.

Maszyny do napełniania działać szybko i łatwo. W specjalnym oknie, wprowadź mapę i natychmiast zobaczyć aktualny stan równowagi. Następnie wybierz z menu w języku angielskim i wstawiono w uwagach otwarcia. Następnie należy wybrać punkt menu „doładowania”. Po kilku sekundach urządzenie pokazuje swoje fundusze na mapie. Cały proces zajmuje mniej niż minutę.

Jak używać karty Stambuł?

Mapa jest bardzo łatwy w użyciu. Załóżmy, że trzeba dostać się do tramwaju na przystanku powinien być dołączony do okna kołowrotu Istanbul Card. Automatycznie przeprowadzane koszty podróży, na wyświetlaczu natychmiast zobaczyć wartość usług oraz nową równowagę pieniężną. Kolejek linowych i kolei podziemnej działają na dokładnie ten sam system. Ale przy wejściu do karty magistrali jest stosowana do urządzenia, która usuwa ładunek.

Zaprawiony podróżujący powinni uzupełnić Istanbul karty z góry, ponieważ w godzinach szczytu razy o przejściu do etapu terminalu.

system zniżek

Główną zaletą karty jest to, że pozwala pasażerom znacznie zaoszczędzić pieniądze. Jak już wspomnieliśmy, koszt jednorazowego tokena jest cztery lir. I Stambuł Karta daje możliwość zmiany do różnych rodzajów transportu, w ciągu dwóch godzin po pierwszej podróży ci. Na przykład jazda na tramwaj przez dwie godziny, można metrem lub innych pojazdów.

Ponadto karta może zostać użyte do zapłaty za grupą ludzi. Usługa ta działa w następujący sposób. Właściciel Stambuł Karta stosuje go do czujnika i umożliwia przyjaciół i idzie ostatni. W tym przypadku, dla każdej osoby jest usuwany przy 2,15 lira (zniżka nie dotyczy). Każdy pasażer może skorzystać z upustów, wszystko czego potrzebujesz, aby zdobyć takie karty.

Opłaty karciane Stambuł

Stambuł Karta teraz – najbardziej nowoczesna i wygodna forma płatności za korzystanie z transportu publicznego. Poprzez zakup karty, można płacić go w metrze Stambułu, kolejka linowa, kolejka linowa, tramwaj, piętrowego Express, Metrobus, a nawet na promie. Pierwszy wyjazd do Stambułu kartą 2.15 lir. Jeżeli w ciągu dwóch godzin, można dokonać przeszczepu, będzie cię to kosztować 1,95 lira, drugi – 1,25 lira, trzeci – w liry, a wszystkie późniejsze – 0,75 lira.

„Transit Karta”

W Stambule, nie ma innego rodzaju karty nazywane „Transit Karta”, który daje możliwość płatności w dowolnym transportu publicznego. Zasadnicza różnica tej karty jest to, że jest jednorazowego użytku, to nie może być zwiększona. Transit zakupie karty dla pewnej liczby podróży (mniej niż pięciu). Karta kosztuje 15 lir, co oznacza, że każde lądowanie transportu będzie kosztować 3 lir. Posiada elektroniczny chip, który jest aktywowany podczas przechodzenia kołowrotu.

metrobus

Metrobus – nowa forma transportu w Stambule, który ukazał się w 2007 roku. Jego system transportu obejmuje siedem tras, na których warstwy nowoczesne autobusy należące do spółki komunalnej. Metrobus działa własnego systemu płatności. Przy wejściu karta zostanie usunięta 3,75 lira – maksymalny koszt podróży (czterdzieści przystanków).

Jeśli dysk mniejszą liczbę przystanków, a następnie dołączyć do liczników elektronicznych kart przy wyjściu, się zmienić z powrotem. Na przykład, dla trzech podróży zatrzymuje się zapłacić 2,40 lira.

dolmushi

Mogą słusznie nazwać analogi naszych mikrobusów. Są Minibus dla maksymalnie ośmiu osób. Ten rodzaj transportu jest znacznie bardziej komfortowo znajome autobusy miejskie. Jednak nie dolmushi obsługiwać dowolny system płatności. Autobusy odjeżdżają z jako nadzienia. Zazwyczaj przezwyciężyć one niewielką odległość. Opłata w nich mogą być różne, więc cena powinna być określona kierowcy.

metro

Metro Istanbul można podzielić na dwie części – lekkie metro i łatwe. Oczywiście, te dwie linie mogą wydawać się bardzo małe w porównaniu z Moskwą, ale warto zauważyć, że ten rodzaj transportu pojawiła się dopiero dwadzieścia lat temu. W zasadzie sieci transportowej w Stambule jest tak dobrze rozwinięta, że nie ma potrzeby, aby przedłużyć gałęzie metra.

Legkeo metra pojawił się w 1989 roku. Większość z nich znajduje się na powierzchni ziemi, a tylko pierwsze dwa przystanki są ukryte pod ziemią. Przez wiele lat, linia rozszerzony, a teraz ich długość wynosi prawie dwadzieścia kilometrów. Taryfa w metrze 1.95 lir przy użyciu elektronicznej mapie.

Średnia metro w Stambule zostały zbudowane w 1992 roku. Po raz pierwszy w 2000 roku zarobił. Obecnie długość gwintu jest 8,4 km pod ziemią (w sumie 6 przystanków).

minibusy

Minibuses są większe jednym przykładzie wykonania, zamiast dolmushi. Autobus jest umieszczony 14-15 pasażerów. Minibusy iść różnymi drogami, które są wskazane na etykiecie na przedniej szybie. W każdym obszarze Stambułu posiada centralną stację, która jest transport w różnych kierunkach. Jeśli masz wątpliwości poprawności wybranego autobusu, to lepiej wyjaśnić swoją trasę z kierowcą. Płacić za przejazd w minibus musi być tylko gotówkę i karty podróżne nie obowiązują w nich. Autobusy kursują od ziemi i od 6.00 do 23.00 godziny.

tramwaj

Istanbul tramlines są niezwiązany sieć. Cztery linie znajdują się w europejskiej części miasta, a dwa – w Azji. Warto zauważyć, że w obu typach tramwajów można zobaczyć nowe nowoczesne samochody i archiwalne retro kompozycje (nostalgiczny-tramwaj).

Pierwszy tramwaj pojawił się w mieście w 1871 roku, nieco później, w latach 1913-1914, była elektryfikacja linii. Retrovariant został otwarty w 1990 roku. Jego wiersze zostały ustanowione w samym sercu dzielnicy europejskiej wzdłuż alei Istiklal. Pieszy deptak jest domem dla wielu turystów chodzenia. Zobacz Boulevard może przekazać retrotramvae. Koszt jednego przelotu 1.95 lir. długość linii 1,6 km.

W azjatyckiej części Stambułu, istnieje inna linia retro tramwajem. Został otwarty w 2003 roku i ma większą długość (2,6 kilometrów).

Jak dla nowoczesnego tramwaju, jego linie są rozszerzone co roku i liczbę przystanków wzrasta. Ten rodzaj transportu jest duże zapotrzebowanie w Stambule, każdy dzień jest używany przez 155.000 pasażerów. Żetony do podróży można kupić w każdym przystanku, umożliwiają one pojedynczy przejazd.

kolejki linowe

Nie w każdym mieście na świecie nie ma tak różnorodne transportu w Stambule. Między innymi, w mieście działają dwie gałęzie miasta kolejką. Obie z nich są hodowane w europejskiej części, ale bardzo różne, ponieważ jeden z nich pojawił się pod koniec XIX wieku, a drugi – na początku XXI wieku.

Warto zauważyć, że kolejka „Tünel” jest najstarszym w Europie. Został otwarty w 1875 roku. kolejka linia jest na tyle krótki, zaledwie 573 metrów. Dwa samochód unosi ludzi do wysokości 60 metrów. Codzienne usługi kolejka „Tünel” wykorzystuje 15 tysięcy pasażerów. Kursują wagony co 4 minuty. Opłata wynosi 4 lir.

Nowoczesna linia kolejki linowej został otwarty w 2006 roku. Dzięki niej pasażerowie mają możliwość wznoszenia lub zejść do 75 metrów.

promy

Mówiąc o transporcie Stambułu, to niemożliwe, aby przypomnieć promów. Transport morski jest najbardziej popularny i wygodny środek transportu. Na łodzi, autobusów i promów morskich można dostać się do każdej części miasta, a nawet w odległych obszarach i na wyspach. Nawet krótka podróż do zwykłego turysty jest źródłem jasnych emocji i wrażeń. Obowiązkowy program dla każdego turysty powinna być rejs statkiem po Bosforze.