691 Shares 5230 views

Jak nauczyć 30 języków?

Niektórzy ludzie potrafią mówić o ogromnej liczby języków obcych. Jak oni to robią? I czego możemy się od nich nauczyć?


języki świata

Na słonecznym balkonem w Berlinie i Daniel Tim Kiely Beauty kul wystrzelił jak słowa do siebie. Pierwszy niemiecki, potem hindi, nepalski, polskim, chorwackim, mandarynka, Thai – oni dopiero zaczynają mówić tym samym językiem, co natychmiast przełączyć się na inny. W rezultacie, są one wykorzystywane w rozmowie ponad dwadzieścia różnych języków. W pokoju można znaleźć kilka grup, które wymieniają wzorach. Inni ludzie zbierają się w grupach po trzy, w ramach przygotowań do bardzo wymagające gry – tłumaczenie symultaniczne dwóch różnych językach. To brzmi jak przepis na niezawodny silnym bólem głowy, ale wyglądają beztroski. Kobieta o imieniu Alicja mówi, że ta sytuacja jest całkiem normalne dla nich.

Poligloci montażowe

Czasami trudno jest dowiedzieć się jeszcze jednego języka obcego. Ale w Berlinie odbywać spotkania poliglotów, do których z całego świata przybywają do ludzi, którzy posiadają ogromną liczbę języków, niektóre z nich dość egzotyczne – manX Klingona Sami, a nawet specjalne pasterzy językowe w Skandynawii. Wiele z tych ludzi, którzy przyszli do Zgromadzenia, są tzw giperglotami – są właścicielami ponad dziesięć różnych językach zupełnie za darmo. Również tutaj znajduje się jeden z najbardziej doświadczonych lingwistów na świecie, Richard Simkott, który prowadzi zespół wielojęzycznej firmy eModeration – on swobodnie korzysta około trzydzieści języków. Człowiek, który wie, jeden lub dwa języki obce, czuć na tym spotkaniu nie na miejscu, ale ludzie tutaj mówią, że nie ma z tym problemu – to zawsze najlepiej uczyć się od najlepszych.

Ładowania dla mózgu

Jeśli weźmiemy pod uwagę główne wyzwania dla mózgu, że nauka języka obcego jest jednym z najbardziej wymagających. U ludzi, istnieje duża liczba systemów magazynowych, a wszystko, co masz, aby umożliwić im nauczyć się języka obcego. Jest pamięć proceduralną, które programy mięśnie, tworząc pożądany nacisk ma deklaratywny pamięć, która jest odpowiedzialna za przechowywanie określonych faktów (co najmniej dziesięć tysięcy słów, aby przynajmniej trochę bliżej do płynności, nie wspominając o zasady gramatyczne). Ponadto, jeśli nie chcą brzmieć jak jąkania robota, wyrazy i konstrukcje gramatyczne powinny być umieszczone na końcu języka na ułamek sekundy, co oznacza, że muszą być programowane jako pamięć jawna i ukryta.

Walka z demencją

Jednakże takie ciężkie ćwiczenie dla mózgu prowadzą do cudownych rezultatów – w rzeczywistości jest to najlepszy ładowania dla mózgu, co można myśleć. Ogromna liczba badań wykazały, że wielojęzyczność może pozytywnie wpłynąć na uwagi i pamięci, a także tworzy w mózgu „rezerwy poznawczej”, która pozwala na znacznie więcej czasu, aby utrzymać swój mózg w stan pracy nawet w starości. Udowodniono, że posiadanie nie jednego, ale dwóch językach, a także ich stałą praktyką odroczyć rozpoznanie otępienia (degradacji mózgu, demencja) na okres pięciu lat. Ci, którzy po cichu mówi trzema językami średnio otrzymał diagnozę 6,4 roku później niż jednojęzycznych. Dobrze Poligloci którzy mówią więcej niż cztery języki, cieszyć się doskonałą funkcjonalność mózgu aż o dziewięć lat dłużej.

staje się poliglota

Te długoterminowe korzyści dla mózgu ostrym kontraście z różnych komercyjnych projektu szkoleniowego, który nie pozwala osiągnąć długofalowe rezultaty, a jeśli poprawiają funkcjonowanie mózgu, ale tylko na krótką metę. Do niedawna jednak, wielu neurologów stwierdził, że dorośli są zbyt stare, aby osiągnąć biegłość w dowolnym języku obcym. Zgodnie z hipotezą krytycznym okresie, jest wąskie okno czasu w dzieciństwie, kiedy ludzie nie potrafią dostrzec niuanse problemów współczesnych języków. Jednak ostatnie badania pokazują, że hipoteza ta jest znacznie przesadzone – w wieku między wami i języka obcego nie jest ogromna luka wydaje, po prostu się trochę trudniej się ich uczyć. Oczywiście, duża liczba giperglotov, którzy byli obecni na spotkaniu w Berlinie, dowiedział się z języków, które były już dorosłe. Kili dorastał na Florydzie, gdzie uczył się w tej samej szkole z mnóstwem dzieci hiszpańskojęzycznych. Kochał dostroić do zagranicznych stacji radiowych, ale nie rozumiem ani słowa do nich – dla niego to było jak słuchanie muzyki. Ale jako osoba dorosła, zaczął podróżować po świecie i w procesie nauki języków. Pierwszy wyjechał do Kolumbii, gdzie uniwersytet opanował francuski, niemiecki i portugalski, a następnie mieszkał w Szwajcarii, Europie Wschodniej i Japonii. Teraz mówi ponad dwadzieścia języków, z których większość nauczył się jako osoba dorosła, więc śmiało twierdzi, że hipoteza o krytycznym okresie – to jest nonsens.

Jak nauczyć się języka?

Jednak głównym pytaniem jest to, że jest – jak giperglotam można nauczyć się tak wiele języków? A czy inni ludzie starają się osiągnąć ten sam wynik? Po pierwsze, są one znacznie bardziej zmotywowani niż większość ludzi. Po drugie, wielu z nich ciągle podróżować, przenosząc się z miejsca na miejsce, zbierając nowe języki po drodze. Czasami nie mają innego wyboru, jak tylko nauczyć się nowego języka. Jednakże, nawet z najlepszymi intencjami i niesamowitą motywacją dla wielu ludzi nie może normalnie uczyć się języków obcych. Kiely obecnie pisze książkę na temat czynników społecznych, psychologicznych i emocjonalnych poliglota rozwoju.

Keely ze sceptycyzmem odnosi się do myśli, że jest to kwestia inteligencji – Oczywiście, zdaje sobie sprawę, że myślenie analityczne sprawia, że nauka o wiele łatwiej, ale to nie tylko to. W rzeczywistości, najważniejsze – jest w stanie stać się „kameleony kulturalnych”. Po tym wszystkim, nauka języka – to nie tylko zapamiętywanie zestaw słów i struktur gramatycznych. Dlatego najlepszym i najszybszym sposobem język jest nauczany w kraju, gdzie każdy mówi to. Więc to zależy nie tylko od motywacji i inteligencji, ale także od warunków, w których można nauczyć się języka.