431 Shares 9324 views

Drukarka atramentowa: prawie 60 lat historii

Jeszcze w połowie lat 90., aby mieć na pulpicie, a nie przykry brzęczenie „matrichnik”, a piękny, zwarty, szybki „atramentowe” było pielęgnowane marzenie wielu, jeśli nie bardzo liczne, użytkownicy komputerów z przestrzeni poradzieckiej (na drukarce laserowej wtedy nawet marzyć I nie trzeba).


Pierwsza drukarka atramentowa została opracowana przez firmę Siemens w połowie XX wieku. W 1953 roku weszła na rynek. Dokładniej, nie było już zwykłe użytkowników drukarka atramentowa, urządzenie do rejestracji wyników pomiaru, za pomocą którego strumień cieczy atramentu w którym powietrze rozkłada się na osobne kropelki, przenoszą określone dane na papierze.

Autor pierwszych „wkładów” w postaci, w jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, żeby go dostrzec, jest firma Epson. I do tej pory, firma konsekwentnie utrzymuje wiodącą pozycję pod względem sprzedaży drukarek atramentowych, a miliony użytkowników na pytanie „Jakie drukarki atramentowej jest lepszy?”, Nie wahał się odpowiedzieć „Epson”.

Zasada działania pierwszego atramentowej drukarce Epson nazywa piezoelektryczny. Głowica drukująca jednostka składa się z tysięcy małych dysz. W każdej dyszy związaną z kryształu piezoelektrycznego membranę zamontowany. Jeśli kryształ jest zasilany, że odkształca się, popychając w ten sposób membranę, która popycha kropli z dyszy. Z biegiem czasu, ta metoda druku przeszedł kilka zmian (wykorzystanie piezoelektrycznych przetworników piezoelektrycznych, płyt, itp), ale podstawowa zasada była przez kilkadziesiąt lat nie uległa zmianie. Ponadto Epson, metoda druku piezoelektryczny wykorzystuje firmę Brother w swoich drukarek.

Firma Canon w późnych latach 70-tych został uaktualniony zasadę działania drukarki atramentowej Epson wcześniej zaproponował. Główną zmianą – kryształu piezoelektrycznego zastąpiono elementu grzejnego. Dzięki kropli tuszu w dyszy w ciągu kilku sekund, aby ogrzać do temperatury 400 ° C i pod wpływem sił rozszerzalności cieplnej wylatywały z dyszy na papierze. Wydrukuj tę zasadę nazywany jest druk termiczny.

Wiele ulepszeń w drukarce atramentowej przyniósł kolejną firmę, znaną w tym ich urządzeń drukujących – Hewlett-Packard. Na przykład, w jego „wkładów”, firma zaczęła stosując zmodyfikowaną zasadę druk termiczny, gdy atrament na papierze nie wchodzi w ciecz w postaci gazowej, czyli nawet w postaci ogrzewanego parą. To nie jest bardzo radykalna zmiana, zatem, co do zasady, eksperci nie emitują drukarek atramentowych Hewlett-Packard w oddzielnej klasie. Ponadto, jest to w Hewlett-Packard na początku lat 90. wymyślił, że mieszanie w różnych proporcjach cyjan, magenta i żółty kolor drukarki atramentowej może dać niemal dowolny kolor.

Innym ważnym kryterium podziału wszystkich drukarek atramentowych na dwa obozy, to typ głowicy drukującej. Firma Hewlett-Packard i Lexmark Wkłady atramentowe używane z wbudowanymi głowicami drukującymi. Inne główne producenci drukarek atramentowych (Epson, Canon, Xerox, Brother) głowice stosowane, które są częścią drukarki, a kaseta jest w rzeczywistości mały zbiornik z atramentem. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, firma Canon przystępnej cenie „Tusze” stopniowo w kierunku wykorzystania połączonych kaset.

Podejście z wkładem oddzielone od głowicy drukującej, jest jego główną zaletą jest niski koszt samego zbiornika z atramentem. Ale w tym samym czasie, drukarki te są niezwykle podatne na wysuszenie tuszu w głowicy ze względu na długi czas przestoju. Uważane za niepożądane łatwo przez tydzień, krytyczny – od trzech do czterech tygodni. W przypadku uszkodzenia głowicy drukującej, która kosztuje nawet do 50% kosztów nowej drukarki, jest to tańsze, co do zasady, aby kupić nową drukarkę. Dzięki tej drukarce połączonej z głowicą drukującą, pomimo wysokich kosztów eksploatacyjnych, są w stały popyt.

Na początku tego wieku, drukarki atramentowe zaczęły stopniowo opuszczają scenę, prasowane coraz tańszych urządzeń z drukarek laserowych. Na ostatniej stronie była szybkość i niskie koszty eksploatacyjne. Wydawało się, że zaledwie kilka lat, a drukarka atramentowa, aby stać się produktem niszowym, co stało się z „matrichnikom” w odpowiednim czasie.

Nowy impuls do rozwoju i popularyzacji druku atramentowego umożliwiły rozwój fotografii cyfrowej. Użytkownicy otrzymują możliwość, aby nie nosić folię do dewelopera w ciemni, naprawdę rozważyć, ale warto gdzieś do wykonywania zdjęć, czy można wydrukować je w domu? Tak więc, drukowanie w domu zdjęcie stało się segment, w którym drukarek atramentowych zyskał odrodzenie. I, przede wszystkim, czuć go w bezruchu.