135 Shares 1310 views

Co to jest i jak wasale byli

Średniowiecze w Europie posiada szereg cech i zjawisk. Oczywiście, to rycerze wypraw krzyżowych i inkwizycji. Ale także wasale. Ten system stosunków wewnątrz państwa była podstawą długiej ery Europejskiej.


pochodzenie

Aby zrozumieć, co wasalami, wystarczy rozważyć przykład każdy średniowiecznej Europie Zachodniej. System ten powstały w franków państwowych w VII-VIII wieku. Na gruzach Imperium Rzymskiego, były prototypy nowoczesnego państwa europejskiego. Władcy potrzebny format, w którym mogły utrzymać swoją władzę i jednocześnie liczyć na wsparcie armii.

Jakie są wasalami? To ludzie, którzy mają działek, które rozpoznają siebie poddanymi króla. Stan ten został uzyskany żołnierze zaciągnął w armii państwa i służył w nim. Jednocześnie najbogatszych feudałów może mieć naprawdę duże gospodarstwa kilku wsiach, a nawet miasta.

Zazwyczaj takie duże obszary przeznaczone do króla otrzymał ludzi. Put przekazywana dzieciom i wnukom. W tym przypadku, potomkowie mieli również służyć państwu.

posłuszni wasali

Co było obowiązkiem feudałów? Na prośbę króla musieli dać mu swoją małą armię. Tych jednostek na pełnych armii, aby bronić kraju przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznym zawirowań. Obowiązki wasala był częścią regularnej bezpieczeństwa granic państwowych, a także płatności podatku do centralnego skarbca.

prawa wasale zależała od jego pozycji w hierarchii państwowej. Każdy feudalny władca dostał tytuł. Najbardziej wpływowy i potężny stał książąt. Dalej w dół po schodach i udał się liczy baronów.

Rycerze byli członkowie rodzin szlacheckich. Jednak nie mieli ziemi. Zamiast tego posiadał komplet zbroi i konia. Knights otrzymał płatną usługę feudałów i królów. Jakie są wasalami? Ten sługa króla. Ich Senor gwarantuje im bezpieczeństwo i chronione przed atakami sąsiadów. Taki system wzajemnych koncesji istniały w Europie od stuleci.

Jeśli jego system pochodzenie podległość pomógł zachodnioeuropejskich władców królestw, aby ich stabilne zasilanie z czasem feudalny poboru doprowadziło do problemów. Byli naturalne. Stopniowo, w rękach najpotężniejszych rodzin mają większe zasoby ziemi. Mieli dużo chłopów i żołnierzy.

Niektóre z nich zbuntowała się przeciwko władzy centralnej, a niektóre nawet podjął próbę na tronie. Na przykład, we Francji instytucja królewski stał tylko formalność. Prawdziwa władza była w rękach najpotężniejszych feudałów. Jeden z nich (Gugo Kapet) później został królem samego siebie, zostawiając z rynku starego dynastii Karolingów.

Funkcje systemowe

Ten przypadek nie był odosobniony przypadek. Niektóre wasalami poszukiwane więcej przywilejów. Na przykład, mogą zbierać podatki w ich przydziału i zaczął bić własne monety. Doprowadziło to do niezależności ekonomicznej stolicy, a następnie do rozdrobnienia państwa.

Sytuację pogarsza fakt, że zasada „wasal mojego wasala – nie mój wasal” została rozpowszechniona w Europie. Zatem Dukes mógł podporządkować liczne wykresy, które pojawiły się w oderwaniu od króla. W okresie największego rozdrobnienia niezależności szukał prawie każdy wasala. Definicja tego zjawiska, podjęta w okresie wczesnego średniowiecza, traci znaczenie. Jakie są wasalami? Jest to również ludzie, którzy oddali swoje przysięgi na wierność cesarzowi. Ceremonia ta z czasem stała się koniecznością i dostał swój własny rytuał. Na znak nawiązania stosunków Senor wasalem oddał rękawicę.

Porównanie Europie i Rosji

We Francji i Anglii feudalny podział doprowadził do osłabienia władzy królewskiej i licznych wojen w państwie. To utrudnia rozwój gospodarki. Oraz tym, że w innym kraju i królowie próbowali odzyskać swoje dawne wpływy, co ostatecznie doprowadziło do ustanowienia monarchii absolutnej w późnym średniowieczu.

Coś podobnego wydarzyło się w Rosji. Jedyną różnicą było to, że system relacji między centrum i prowincji powstała z pomocą seniorat. Ponadto, proces rozpadu państwa na oddzielne księstwa rozpoczęła się w Rosji kilka wieków później niż w Europie Zachodniej. Doprowadziło to do opóźnień w rozwoju naszego kraju w okresie czasów współczesnych.