145 Shares 8109 views

Najbardziej wydajny procesor. „top” superkomputery

Kilka lat temu, żaden procesor nie może być porównywana z faktem, że koszty przeciętnego komputera. Teraz sytuacja zmieniła się radykalnie. Systemy komputerowe do domu przez długi czas nikt nie jest zaskoczony, chociaż są setki razy bardziej wydajne niż komputer 70. Wyobraźnia naszych współczesnych uderzył zupełnie inny samochód – superkomputer. Warto najmocniejszy procesor w swojej bazie.


Z reguły nie posiada indywidualny tych maszyn, a cały stan. Wszystkie superkomputery na świecie są zliczane i brane pod uwagę, ponieważ są one niezbędne nie tylko dla nauki. Ilość superkomputerów określa prestiż kraju: ponad nimi, tym silniejsze państwo jest właścicielem je. Pierwsza lista superkomputerów pojawił się w 1993 roku i został nazwany „Top 500”. Ponieważ jest aktualizowana dwa razy w roku. Ten ranking nie jest skompilowany dla ambicji rządu. „Generowanie” konkurencyjny atmosfera, stymuluje postęp wysokiej technologii. W kraju, w którym najbardziej potężny procesor na świecie, w rankingu na „top liście” na pierwszym miejscu.

Niedawno lider listy były państwa, ale od ostatniej aktualizacji Amerykanie pchnął Japonii i Chinach. Ameryka pozostaje liderem tylko liczby superkomputerów, ale najpotężniejszym z nich jest „osiadł” w Azji. Więc, kto jest w posiadaniu najbardziej wydajnym procesorem? Obecnie istnieją dwa superkomputery z takich procesorów. Jeden opracowany japońską firmę Fujitsu. Dziełem tej firmy o nazwie K-komputer. Przedrostek „K” oznacza „dziesięć biliardów”, jednak Japończycy Mówiąc znaczenie. „K” w ich rozumieniu oznacza „główny komputer”.

„Top 500” japoński samochód kierowany przez dwa lata, jednak latem 2011 roku nie była jeszcze tak silny. Następnie K-komputer składał się z 672 modułów. Wszystkich procesory vosmiyadernyh zapewniające moc obliczeniową superkomputera przekroczyła 68 tys. Każdy SPARC64 CPU o nazwie zaprojektowana przez inżynierów firmy Fujitsu. W ciągu jednej sekundy, potwór produkował 8,16 biliardów operacji. Aby stworzyć najbardziej wydajny procesor, japońscy naukowcy nie byli zadowoleni. Oni wzrosła liczba jego superkomputer CPU do 88128. Ta liczba operacji wzrosła do 11,28 biliardów. Godne uwagi jest to, że przy takiej wydajności K-komputer zużywa mało energii, a wygląda dość zwarty. Powodem, że – system płynu, za pomocą których elementy są chłodzone maszyn. System kontroluje superkomputer Linux i jest on przeznaczony do globalnej naukowe obliczeń.

Co jest najmocniejszym procesorem stały rywal japoński cud? Oczywiście, system chiński Ttianhe-1A, który K-komputer odsunięty od pierwszego miejsca. US Jaguar superkomputer ma tylko trzecie miejsce. Parametry tych maszyn są również imponujące, ponieważ są one wykonane z tysięcy procesorów i kart graficznych, a ich pamięć nie jest mierzona w terabajtów i petabajtów w. Rosja pozostaje w tyle lista liderów jest wystarczająco silny. Łączna liczba superkomputerów, zatrzymała się na siódmej linii – są w języku rosyjskim tylko dwanaście, a moc każdy jest znacznie niższe w stosunku do samochodów japońskich i chińskich.

Patrząc na tych osiągnięć technologicznych, wydaje się, że najpotężniejszy komputer jest już wymyślone. Ale bez limitu do perfekcji. Może za rok będziemy zaskoczeni przez nowego cudownego urządzenia.