304 Shares 3698 views

Boxer Rebellion: opis, historia, cele, przyczyny i skutki

W listopadzie 1899 roku w Chinach Boxer Rebellion wybuchła. Jest to wydajność ludowa była skierowana przeciwko cudzoziemcom zalanych Celestial. Zabójstwo misjonarzy europejskich doprowadziły do mocarstw zachodnich wojnę Chin.


Przyczyny i cele

Pod koniec XIX wieku w Chinach, aby osiągnąć wiek Imperium Qing. Pomimo chwytliwy tytuł, ten stan nie mógł oprzeć się wpływy mocarstw zachodnich. Pierwszy w Pekinie były brytyjski. Osiedlili się nie tylko w stolicy, ale także w strategicznie ważnych portów. Europejczycy byli najbardziej zainteresowani własnym wpływem handlu w Azji Wschodniej, który obiecał ogromne zyski.

Podobne problemy Japonia czynienia. W drugiej połowie XIX wieku w tym kraju rozpoczął reformy restrukturyzacji społeczeństwa i gospodarki w zachodniej sposób. W Chinach, podobnie konwersja nie powiodła się. izolacjonistyczne polityka Europejczyków przyszedł też nic nie wynikało.

chłop niezadowolenie

Po pierwsze, zachodnie mocarstwa były ograniczone przywileje handlowe. Ale w tej samej drugiej połowie XIX wieku zaczęli chwytać chińskich portów. Przez nich kraj zalany cudzoziemców misjonarzy, którzy nauczali w tym chrześcijaństwa.

I nie podoba mi się prosty populację konserwatywne. Ponadto, na początku 1890 roku. rolników poszkodowanych przez kilka susze i inne klęski żywiołowe, wreszcie pozbawione już małych gospodarstw. Niezadowolenie z biednych doprowadziło do tego, że Boxer Rebellion rozpoczęła się w Chinach. W historiografii jest również znany jako Boxer.

spontaniczne powstanie

Nazwa „Boxer” został przydzielony do członków utworzonych grup zaangażowanych w walkę z obcymi. Początkowo te formacje były rozproszone i spontaniczny, ale wraz z upływem czasu, byli zjednoczeni we wspólnej nacjonalistycznego ruchu patriotycznego. Boxer Rebellion był skierowany przede wszystkim przeciwko obcych misjonarzy i chińskich chrześcijan. Członkowie zespołu praktykowane mistyczne i religijne obrzędy, pożyczone od tradycyjnych chińskich sekt. Innym istotnym atrybutem rebeliantów były regularne zajęcia walce na pięści. Jest to były one nazywane również „bokserów”, ponieważ.

Bokser wstąpił w szeregi zubożałych rzemieślników, zubożałych chłopów, żołnierzy zdemobilizowanych z wojska, a nawet nastolatki z kobietami. Ten ostatni jest szczególnie zaskoczony Europejczycy nie są przyzwyczajeni, aby zobaczyć coś takiego w domu. Boxer Rebellion (zwłaszcza w początkowej fazie) był poza czyjąkolwiek kontrolą. W kontekście kolejnych żołnierzy anarchii często atakowane nie tylko obcokrajowcom, ale także do prostego chłopa wsi. Naloty te zakończyły się grabieży. Jest to częściowo, dlaczego wielu ludzi w Chinach nie obsługują bokser.

ruch czarterowy

Na Boxer miał swój własny zestaw 10 zasad, że wykonanie było obowiązkowe. Karta ta została splecione z mistycyzmem, co jest cechą charakterystyczną dla całego ruchu. Na przykład, „Bokserki” Uważa się, że mają one nietykalność w odniesieniu do pocisków i kul. Ten pomysł został nawet zapisane w Karcie.

Jednocześnie ihetuanej wyjaśnił śmierć swoich kolegów z ran po kulach, że śmierć może być tylko jeden z rebeliantów, którzy utracili wiarę w prawdziwych bogów. Ta zdrada została ukarana tak, że duchy są odwróciła się od żołnierza. Ta logika pozwala na przechowywanie w pełnym zabobonnych ludzi oddziały wysoką dyscyplinę. Z biegiem czasu, wśród „bokserów” zostali skazani grabieży, co jest zagrożone karą watażków. Wszelkie loot (łącznie z cudzoziemcami) żołnierze musieli podjąć władze lokalne. Dla chińskich chrześcijan postawa była fundamentalna. Heretyk musiał porzucić swoją nową wiarę, inaczej czekał na śmierć.

Konsolidacja rządem a rebeliantami

Pierwsze lokalne występy ihetuanej miały miejsce w 1897 roku. Ale potrzebował parę lat, aby zapewnić, że ruch stał się naprawdę dużą skalę. W listopadzie 1899 roku, chiński rząd starał się uspokoić reform w kraju, ale nie udało im. Inicjatorem i inspiratorem nowej oczywiście cesarza Guangxu został odsunięty. Edycja była jego ciotka Cixi. To otwarcie wspiera rebeliantów.

Wcześniej, epicentrum występów w północnych Chinach wysłał armię cesarską. Cierpiała kilka porażek. W tych okolicznościach rząd centralny i rozejm rodniki i zaczął prowadzić wspólną wojnę cudzoziemców. Przed tym celu Boxer Rebellion jest nadal w obaleniu rządu, która stała się ścieżka prozachodnich reform. Teraz te hasła zostały usunięte. Pod koniec 1899 roku liczba rebeliantów osiągnęła 100 tysięcy osób.

wybuchł pożar

Większość obcokrajowców były w Pekinie, gdzie przede wszystkim również znajduje dzielnicy dyplomatycznej. Jednak wiele z Europejskiego diasporze były w innych miastach .. Liaoyang, Jilin, Yingkou, Mukden, itd. Byli głównymi ośrodkami napięcia. Niezadowoleni chińskie pogromy i zabójstwa misjonarzy. Bokser (Boxer) powstanie zmusił kraje zachodnie wysłać posiłki do Chin. Szczególnie aktywny w tym sensie była Rosja, z Chin, który miał ogromny stopniu od granicy.

Wzmocnienia zaczęli przybywać w cesarstwie Qing od Władywostoku i Port Arthur. W pierwszej fazie powstania przez wojska rosyjskie w regionie nakazał Evgeny Alekseev. Później został zastąpiony przez Nikołaj Liniewicz. Tymczasem niepokoje w Chinach jest coraz bardziej poważna. Tłum podpalił europejskich kościołach, cerkwiach, w tym i szkołach. Pod koniec maja, ogromna armia „bokserów” przeniósł się do Pekinu. 11 czerwca to żołnierze weszli do kapitału i pistolety, popełnił straszny rozlew krwi, którego ofiarami było wielu obcokrajowców. Boxer oddział zdołał wyprzedzić Amerykanów i Brytyjczyków, którzy wylądowali w Tianjin i udał się do ratowania rodaków w Pekinie. Stopniowo konflikt zostały sporządzone wszelkie uprawnienia, które zostały podjęte w Chinach własną strefę wpływów. Było to Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia, Austria, Węgry, Rosja, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Hiszpania, Holandia i Belgia.

Rozlew krwi w Pekinie

Przez pewien czas, rząd chiński, zdając sobie sprawę, że na progu wielkiej wojny, próbował negocjować z Europejczyków. Manewry Qing rządowe między obcych mocarstw i rebeliantami nie może być nieskończony. Cesarzowa Cixi musieli zdecydować, po której stronie to będzie definitywnie. 21 czerwca 1900 został oficjalnie wypowiedziała wojnę Europejczyków i Japonii. Decydującym czynnikiem w jej decyzji, aby stać się pogrom popełniane przez Boxer w dzielnicy ambasad w Pekinie dzień wcześniej. W trakcie tej kampanii zastraszania zabił niemieckiego ambasadora w Chinach.

Cesarzowa udał się do sojuszu z rebeliantami w pierwszej kolejności, ponieważ bała się niezadowolonych chłopów więcej niż obcokrajowców. Ten strach był uzasadniony. Przyczyny powstania Bokserów były nienawidzić chrześcijan. W nocy z 24 czerwca 1900 roku, co spowodowało wściekłość, że wszystkie chińskie w Pekinie zostały zabite, wyznając zachodnią religię. Straszne wydarzenie stało się znane w Europie jako nowego św Bartłomieja. Później, ofiary masakry zostali kanonizowani przez Kościół prawosławny.

Klęska powstańców

2 sierpień Alianci atak na Pekin. 13 liczba wojsk rosyjskich pojawiły się na obrzeżach miasta. Cesarzowa natychmiast opuścił stolicę i przeniósł się do Xi'an. Boxer Rebellion (Boxer Rebellion) w Chinach osiągnęła swój punkt kulminacyjny. Pokonaniu niezadowolony w Pekinie oznaczałoby, że cała kampania jest skazana na obcokrajowców.

Szturm kapitału rozpoczęła się 15 sierpnia. Już następnego dnia, Pekin był w rękach sprzymierzonych mocarstw. Teraz głównym celem rozlewu krwi stał Mandżurii. W październiku, w regionie północnej zostały całkowicie zajęte przez wojska rosyjskie. Operacja ta jest całkowicie stłumiony Bokserów. Konsekwencje obcej interwencji nie było jasne, czy rząd chiński lub kraje sojusznicze. Jeszcze przed rebelianci zostali ostatecznie pokonani, mocarstwa europejskie zaczęły sekcja kulisami Qing pie.

wyniki

07 września 1901 pokonał Chiny zawarły z mocarstw zachodnich, tak zwanego „raportu końcowego”. Umowa zawiera postanowienia, które są jeszcze bardziej pogorszyć sytuację Imperium Qing. Chiński rząd zobowiązał się do ukarania wszystkich przywódców rebeliantów, wyburzyć niektóre z ich twierdz, aby przekazać cudzoziemców 12 miast zabraniają wszystkie organizacje, których działania są skierowane przeciwko Europejczyków.

Warunki były zniewolenia, ale władze chińskie nie miał siły, by oprzeć te wymagania. Boxer Rebellion, w skrócie, wykonana sprzeczności w regionie nawet coraz trudniejsze. W końcu, po 11 latach, doprowadziły one do upadku władzy cesarskiej w Chinach.