716 Shares 8359 views

Nominał „5000 rubli”: historia wyglądu i ochrony. Jak rozpoznać fałszywy rachunek „5000 rubli”

Nominał „5000 rubli”, być może jeden z największych notatek rosyjskiego banku dzisiaj. Uważam, że to nie tak rzadkie, ale tutaj jest problem – przynajmniej minimalna wiedza z oznak autentyczności tego nominału banknotów mógł pochwalić nie każdy rosyjsku. Takie zaniedbanie czasami prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji.

Historia

Nazwę „5000 rubli” po raz pierwszy w historii Rosji został opracowany przez Rząd Tymczasowy w 1917 i wprowadzone do obiegu w 1918 roku przez rząd RFSRR. Wyglądało to jak osławiony „Kiereński zauważa” i był z tyłu dwugłowym orłem. W chwili jego powstania, to banknot był najbardziej „drogie” banknoty kraju i wyprodukowany jako masowe dewaluacji pieniądza. Ale w 1996 roku (podobnie jak w roku 1920), to „pieniądze” był już jednym z najmniejszych, co było wynikiem szybko rosnącej inflacji.

Jak rachunek był moneta

Nazwę „5000 rubli”, którego zdjęcie jest poniżej, została wydana 31.10.95 i trwa wystarczająco długo. Banknot zielony był na awersie wizerunek pomnika „Millennium Rosji”, który znajduje się na tle jednej z najstarszych świątyń w Rosji – Katedra St. Sophia. Na odwrotnej stronie jest drukowany fragment ściany twierdzy Nowogród. Wielkość projektu ustawy, „5000 rubli” 95-cia rok – 137 x 61 mm, numer seryjny umieszczony na prawo i lewo z białych pól, znaki wodne są Katedra obrazu i liczbę 5000 Nominał w tylnej części tej ustawy jest zarejestrowany trzykrotnie, a po obu stronach napis słowa – „Pięć tysięcy.”

Niestety, życie niniejszej noty był krótki, tylko 3 lata – w wyniku denominacji, która miała miejsce w 1998 roku zera ona „ukradł”, a okazało się w rachunku pięć rubli z tej samej konstrukcji. Ale ta ustawa jest serwowane przez krótki czas – trochę później, w 2001 roku, został zastąpiony przez monetą tego samego nominału.

Początkowo było to tak

We współczesnej Rosji XXI wieku pierwszy nazwa „5000 rubli” został wypuszczony do obiegu pod koniec lipca 2006 roku i był to największy z „miejskim” serii (na odwrocie rachunków zdeponowanych gatunków i miejsc pamięci z kilku rosyjskich miastach). Początkowo planowano krążenie jako nieistotne, założono, że najwyższy nakład będzie miał w regionach z wysokim poziomem płac w populacji. Jednakże, szybko rozprzestrzenił się na terytorium Rosji, co spowodowało konieczność stosowania dodatkowych typów ochrony. Tak, że w ciągu 5 lat bank został ponownie wznowiony bilet.

Image – gdzie

Mało kto wie, że w miejscu pokazanym na „pyatitysyachke” jest trudny los. W konkursie na opracowanie szkicu dla niego udział w trzech dość dobrze znany rzeźbiarz – MM Antokolsky, MO Mikeshin i AM Opekushin, który wygrał innych kandydatów. Pod koniec 1890 roku z Petersburga do Chabarowska został dostarczony już gotowy posąg, po zaledwie 35 latach pomnik został zdjęty i przesłanych do muzeum, gdzie leżał przez wiele lat, a w czasie wojny wysłany do pieca. Dopiero w późnych latach 80-tych kosztem opiekuńczy ludzie pomnik został przywrócony, aw 1992 roku odbyło się uroczyste otwarcie.

Nominał „5000 rubli” ma bardzo piękny wadę – pokazany jest most na rzece Amur – monumentalna dwupoziomową strukturę posiadania odrębnej drogi i tory kolejowe. Rozpoczęcie budowy tego dzieła miała miejsce w dniu 30 lipca 1913 roku, a planowany, aby zakończyć ją w ciągu zaledwie 26 miesięcy, co jest niesamowite dla takiego Whopper. Warszawa produkuje specjalne dźwigary metalowe, które następnie skrzyżowano z Odessy do Władywostoku (drogą morską), a następnie załadowane na specjalnej platformie i koleją zostały dostarczone do Chabarowska. Most został już zebrano prawie 18 ogromne gospodarstwa zajęli miejsca, ale wielki plan naruszył pierwszej wojny światowej. Niemiecki krążownik „Emden” jesienią 1914 roku zatonął w parowca na Oceanie Indyjskim z ostatnich dwóch kratownicy mostu. Więc dwa ostatnie projekty musiały zmienić kolejność w Kanadzie i przemycić w Rosji. Już 5 października 1916 to majestatyczny budynek był gotowy – most został otwarty dla ruchu. To ciekawe, że w momencie otwarcia mostu przez rzekę Amur był największym budownictwo kolejowe w Starym Świecie, a ponad 13,5 mln rubli wydano na jego budowę.

Wielkość i opis

Wróćmy jeszcze do najbardziej banknotu – próbka rachunki „5000 rubli” ma dość reprezentacyjny wygląd i jest wykonany w odcieniach czerwieni i brązu, z papieru przeplatane z wielobarwnej błonnika – szarym, niebieskim, czerwonym i jasnych kolorach zielonym. Tematycznie, projekt ustawy jest poświęcona Chabarowsku – na przedniej stronie można zobaczyć na nabrzeże i na pierwszym planie znajduje się pomnik Muravyov-Amursky (gubernator generalny), umieszczone po prawej stronie herbem miasta ramionach. Z tyłu jest panoramiczny most drogowo-kolejowy przez rzekę Amur.

Wielkość „5000 rubli” rachunku odpowiada wszystkim, co zwykle „tysyachke” – 157 x 69 mm, rachunek jest wyposażony w kilka rodzajów urządzeń bezpieczeństwa, które jest mówić bardziej szczegółowo.

Jak rozpoznać prawdziwy

Oczywiście, to dobry pomysł, aby zawsze mieć przy sobie urządzenie, które pomogą potwierdzić obecność oznak autentyczności banknotów, ale w praktyce nie jest to możliwe. Ponadto, odpowiednia ochrona banknoty powinny zapewniać zdolność do odróżniania fałszywy wszystkie kategorie ludności, w tym niedowidzących obywateli. So „5000 rubli” – uwaga, objawy, których oryginalność jest możliwe określenie nie tylko wizualnie, ale również w dotyku:

 • herb zdeponowane przez OVI tuszu ze zmiennym efektem optycznym – gdy kąt widzenia staje się kolor zielony, purpura;
 • Pole to ma zakopanego paski MVC – patrząc pionowo w odległości około 30-40 cm, co część banknotu jest postrzegany jako monotonna, widoczne przy odchyleniu taśmy;
 • Wysokość cyfr numeru seryjnego umieszczonego na prawej stronie, stopniowo rośnie;
 • Obecność znaku wodnego widocznego na światła: prawy – pomnik głowy, a po lewej – numer 5000;
 • Bank Rosji logo umieszczone na rachunku, ma efekt polaryzacyjny;
 • denominacja cyfrowe wykonane za pomocą perforacji;
 • element znajduje się na prawo od „bilet Bank Rosji” made wydruku na niemalowanej dziedzinie (ślepym tłoczeniem) ;
 • powlekanych mikro tekst – w bardzo ścisłej kontroli można zobaczyć stale powtarzające się znaki „5000” i „cbr 5000”;
 • Metalizowane nurkowania Typ gwintu o szerokości 3 mm, pięć razy sięga do powierzchni, na odwrotnej stronie banknotu;

Ponadto, istnieje kilka objawów, które są dość trudne do zauważenia gołym okiem.

"5000 rubli". 1997: Projekt ustawy został zmodyfikowany

Jak pan wie, ile pieniędzy tam, jak one są i chcą je ukształtować. Więc z nowym „pyatitysyachkami” to samo stało się – w ciągu zaledwie 9 miesięcy 2011 obrotów zajętych ogromnej liczby podróbek, na łączną kwotę ponad 100 mln rubli. Znaczna część z nich zajęte, a pięć-tysięcznej banknoty. Dlatego zdecydowano się zwiększyć ochronę takich banknotów wysokiej nominałach od modelu przyjętego w 2010 r.

Pomimo faktu, że koszt nowego „pięciu tysięcznej” był o 24% wyższy niż poprzednie, ten ruch okazał się być uzasadnione – liczba fałszerstw spadła o kilka razy.

jaka jest różnica

Nowa ustawa jest „5000 rubli” niezbyt różnią się swoim wyglądem, nawet opuścił poprzedni rok projektu próbki na nim. Najbardziej zauważalną różnicą było napis „Modification of 2010”, który został osadzony w dolnej części lewego pola z przodu. Różnice są następujące:

 • w grubszym papierze były tylko dwa rodzaje włókien – szare i w paski;
 • w większości papier jest nitka zabezpieczająca, która przychodzi do powierzchni przedniej części rachunku za pośrednictwem „witra”;
 • na prawym polu łączy znak wodny;
 • w dolnym polu, z, jak w poprzednim przypadku, na prążki mory MVC + Technologies elementów z widocznymi częściami w postaci kolorowych pasków;
 • wzdłuż krawędzi pól kuponu cienkimi wystające (podniesione) dotyka przedniej strony zastosowane;
 • cyfry po lewej stronie numeru seryjnego są stopniowo zwiększane w wysokości do centrum banknotu;
 • Miasto płaszcz ma intensywny kolor zielony i nanosi OVMI farby optyczne – jasna pozioma taśma przemieszcza się od środka i w dół w zależności od kąta patrzenia;
 • stosowane do powrotem wielokolorowego szerokim paśmie, zaprojektowany jako ozdoba;
 • niektóre części obrazu mają własności magnetyczne;
 • Zmiany w konstrukcji banknotów, widoczne w świetle podczerwonym i ultrafioletowym.

W ogóle, próbka „5000” rubli rachunki modyfikacja 2010 ma osiemnaście stopni ochrony i jest uważany za jeden z najtrudniejszych podrobionym banknotu na świecie.

autentyczność

Oczywiście, na poziomie dzisiejszej technologii inspekcja wizualna pomoże zabezpieczyć się jedynie z najbardziej brutalne, „niezdarny” fałszerstw. Ale nie wpaść w kłopoty, aby wiedzieć, niektóre z nich będą potrzebne.

Oprócz powyższych cech, pięć tysięcznej rachunki są:

 • napis z ulgą projekcyjny – „Bilet Bank Rosja”, obok którego znajduje się element obsługiwany za pomocą tłoczenia (niewidomych);
 • nominalne 5000 formować stosując małe perforacje (otwory);
 • mikrotekst – ciągle powtarzać pisanie 5000 i 5000, CBR;
 • dodatkowy gwint (ochronnej);
 • Powierzchnia micromotif;
 • projekt graficzny na drugim brzegu rzeki Amur (z tyłu) – jeśli weźmiemy pod uwagę, że część banknotu z lupą można zobaczyć stylizowane sylwetki drzew, tygrysy, niedźwiedzie i ryby, a także „cbr” listów;
 • wykorzystywać efekt przesunięcia – rozważając rachunek pod pewnym kątem widać na taśmie lżejsze litery „PP”.

Oczywiście należy pamiętać, wszystkie znaki autentyczności nie jest łatwe, ale, zdaniem ekspertów, do 70%, aby zabezpieczyć się przed podrabianymi, wystarczy znaleźć 3-5 mecze.

Co zrobić, jeśli znaleźli fałszywe

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez organy ścigania podrobionych banknotów z roku na rok staje się mniejsza, a podrobionych banknotów „5000 rubli” są bardzo popularne wśród oszustów i zajmują drugie miejsce po „tysyachek”. Co należy zrobić, jeśli nagle znaleźć się w fałszywych banknotach:

 • jeśli nie jesteś w stanie określić autentyczność banknotów, można wziąć go przetestować w najbliższym oddziale dowolnego banku, ale być przygotowany na to, że pracownicy instytucji finansowej może zadzwonić na policję dochodzenia;
 • gdy jesteś pewien, że ustawa jest fałszywy, można zgłosić się do najbliższego posterunku policji;
 • Jeśli okaże się fałszywy, zanim poniesione na zakup w sklepie, to najlepiej go (oparzenie, podzielić na małe kawałki) zniszczyć;

Od podrobione banknoty „5000 rubli” stały się ostatnio częstym i stracić tę kwotę bardzo przykro, wielu może ulec pokusie, aby pozbyć się go poprzez zakup towarów, „slip sąsiada”. Rozwiązanie to nie jest zalecane. Pamiętaj, jeśli wiesz, że ustawa jest fałszywy, i starał się go zapłacić, stajesz się wspólniczką zbrodni i może być karane zgodnie z prawem.

ciekawostki

Kolejną kwestią edukacyjne, które do tej pory nie dotyczy „Jak ciężki Bill” 5000 rubli „?” Istnieją dwa poglądy na ten temat: biorąc pod uwagę, że 1 m 2 papieru używanego do drukowania pieniędzy waży około 96 gramów, jest w związku z tym wielkość banknotu 157 x 69 mm waży około 1,08 gramów. Według innej wersji, uważa się, że z powodu oficjalnie zarejestrowane dane dotyczące masy rosyjskich banknotów nie istnieje w naturze, można korzystać z niektórych średni stół, z którego wynika, że 5000 str. Waży 1,02 gramów. Oczywiście dotyczy to tylko nowych, świeżo wydrukowanych banknotów. W ten sposób, po dokonaniu kilku prostych obliczeń, możemy stwierdzić, że, na przykład, jeden milionów rubli w pięciu tysięcznych rachunki będzie ważyć 204 do 216 gramów. Nieźle, prawda?